noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
znaleźć zatrudnienie

Wolne etaty czekają na Polaków. W tej branży na pewno znajdziesz zatrudnienie

REKLAMA
noSlotData

W poniedziałkowe przedpołudnie Główny Urząd Statystyczny poinformował o kwartalnych danych dotyczących popytu na pracę w Polsce. Okazuje się, że w ostatnim dniu czerwca 2024 liczba dostępnych wakatów delikatnie zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prezentujemy branże, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie.

Przeczytaj również: Stopy procentowe nietknięte. Poznaliśmy decyzję RPP

Popyt na pracę w Polsce. Dane za II kwartał 2024

Na koniec II kwartału 2024 w Polsce było o 1 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż na koniec I kwartału. W porównaniu z danymi z roku ubiegłego liczba wolnych wakatów zmniejszyła się o 2,1 proc. Jak te dane procentowe przykładają się na realne liczby? W ostatnim dniu czerwca w naszym kraju odnotowano 110,8 tys. wolnych miejsc pracy. O 1,2 tys. mniej niż na koniec marca oraz o 2,4 tys. mniej niż 30. dnia szóstego miesiąca 2023 roku.

Co o kondycji polskiego rynku pracy mówią dane zaprezentowane dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny? Do odpowiedniej oceny posłużyć może nam wskaźnik wolnych miejsc pracy (będący miarą niezaspokojonego popytu na pracę, który pokazuje, jaką część wszystkich miejsc pracy stanowią nieobsadzone stanowiska). Na koniec II kwartału 2024 roku wyniósł on 0,89 proc., nie zmieniając swojego poziomu względem I kwartału oraz zmniejszając go o 0,01 punktu proc. w porównaniu z II kwartałem 2023 roku.

znaleźć zatrudnienie

Przeczytaj również: Sarah Burton nową dyrektorką kreatywną Givenchy. Brytyjska projektantka podąża śladami swojego mentora

Gdzie w Polsce najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Kategorie zawodów bezpośrednio związanych z branżą mody nie znalazły się na szczycie działalności, w których poszukiwana jest największa liczba nowych pracowników. Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w sekcji Budownictwo (1,89 proc.) i to w niej najłatwiej było znaleźć zatrudnienie na koniec II kwartału 2024. Warto też dodać, że dla tej kategorii wyliczono również najwyższy wzrost wskaźnika względem roku ubiegłego (+ 0,29 punktu proc.).

Na koniec drugiego kwartału 2024 roku największy spadek wskaźnika wolnych miejsc pracy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 roku wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja (o -0,67 pkt. proc. do 1,58 proc.). Badanie przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny pozwoliło obliczyć również zapotrzebowanie na pracowników w przekroju tak zwanych wielkich grup zawodów. Spośród 24,8 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe w końcu drugiego kwartału
2024 r., najwięcej miejsc było dostępnych dla zawodów z wielkiej grupy zawodów Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (9,7 tys.).

znaleźć zatrudnienie

W którym regionie najłatwiej znaleźć zatrudnienie w Polsce?

Według NUTS 2, czyli wskaźnika będącego jednostką klasyfikacji terytorialnej, na koniec II kwartału 2024 roku najwyższy współczynnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie warszawskim stołecznym. Wyniósł on 1,08 proc. Na drugim biegunie znalazł się region świętokrzyski, na którym NUTS 2 okazał się najniższy w całej Polsce. Wynik z tego obszaru to 0,36 proc.

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES