noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Widok na panoramę Warszawy. W szczególności na biurowce w centrum miasta

Jakiego poziomu inflacji spodziewamy się w kwietniu?

REKLAMA
noSlotData

W piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało o odczycie wskaźnika przyszłej inflacji dla Polski. Czy w kwietniu bieżącego roku powinniśmy spodziewać się znacznego wzrostu cen? Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 roku były o 1,9 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

Przeczytaj również: Vinted otwiera dla Polaków kolejny skandynawski rynek

Wskaźnik przyszłej inflacji w Polsce: kwiecień 2024

W kwietniu wskaźnik przyszłej inflacji w Polsce pozostał na poziomie z marca – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według autorów badania osłabła presja wzrostu cen wynikająca z oczekiwań inflacyjnych konsumentów oraz przedsiębiorców. Nasiliło się natomiast proinflacyjne oddziaływanie czynników gospodarczych.

Proinflacyjne czynniki zewnętrzne to przede wszystkim wzrost cen surowców na światowych rynkach. Najszybciej zdrożały surowce energetyczne, w tym ropa naftowa i węgiel, co bezpośrednio działa na wzrost cen energii. Podrożała również żywność, choć na razie w znacznie mniejszym stopniu niż surowce przemysłowe – czytamy w komunikacie. Ponadto BIEC podało, że tendencja do obniżania cen surowców, która dominowała w ubiegłym roku, dobiegła na razie końca.

Inflacja zdeterminuje wydatki zakupowe w 2022 roku. O tendencjach konsumenckich przeczytamy w badaniu Bain&Company
Źródło: Unsplash

Co wpływa na inflację w Polsce?

Eksperci pracujący nad raportem Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskazują, że czynniki stymulujące wzrost inflacji bezpośrednio związane ze stanem polskiej gospodarki to przede wszystkim silna presja popytowa, wynikająca z wysokiej dynamiki wynagrodzeń, rekordowego wzrostu zaangażowania kredytowego polskich gospodarstw domowych oraz niesłabnącej polityki stymulacji popytu konsumpcyjnego poprzez kontynuowanie dotychczasowych i wdrażanie nowych programów socjalnych.

O polskiej modzie przeczytasz na łamach lamode.info

PAP, zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES