noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 8,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 9,7 proc. i towarów – o 7,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,4 proc. (przy spadku cen towarów – o 0,5 proc. i usług – o 0,2 proc.).

Inflacja najniższa od dwóch lat. PKB w górę

REKLAMA
noSlotData

Mimo, że tempo dezinflacji spadło to poziom wskaźnika cen konsumpcyjnych w listopadzie okazał się najniższym od dwóch lat. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, najnowszy odczyt produktu krajowego brutto wskazuje na jego wzrost o 0,5 proc.

Przeczytaj również: Answear notuje 36-proc. wzrost przychodów. Sprzedaż w okresie Black Week nie zawiodła

Inflacja CPI – listopad 2023

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły rdr o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zdrożały o 0,7 proc. – poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w listopadzie o 6,6 proc. rdr i o 0,8 proc. mdm.

Ważnym czynnikiem wpływającym na najnowszy odczyt inflacji miały okazać się wahające ceny paliw. Przez większość października w Orlenie trwała „przedwyborcza” promocja, dzięki której mogliśmy tankować taniej, niż sugerowały światowe ceny. GUS oszacował spadek cen paliw na 4,2 proc. względem września. Według obliczeń portalu Bankier.pl w listopadzie za benzynę Pb95 płaciliśmy średnio o 6,6 proc. więcej niż w październiku, a olej napędowy podrożał o 7,7 proc. Ceny LPG wzrosły średnio o 1,3 proc.

Przeczytaj również: Czy podróbki znanych ubrań są legalne w Polsce?

Produkt krajowy brutto – listopad 2023

Produkt Krajowy Brutto Polski w III kw. wzrósł o 0,5 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. W szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 0,4 proc.

Z danych GUS wynika, że inwestycje w III kw. wzrosły o 7,2 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,8 proc., zaś popyt krajowy spadł o 5,2 proc. rdr. Konsensus analityków PAP Biznes maluje się wniosek, że rynek oczekiwał wzrostu inwestycji o 8,0 proc. rdr, spadku konsumpcji prywatnej o 0,5 proc. rdr i spadku popytu krajowego o 1,6 proc. rdr.

Przeczytaj również: Świąteczne swetry z klasą. Przedstawiamy pięć propozycji z sieciówek

PAP, Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES