Kiedy myślimy o najbogatszych ludziach na świecie, najczęściej mamy przed oczami właścicieli wielkich korporacji oraz hollywoodzkie gwiazdy. Tymczasem okazuje się, że wielu projektantów mody również może się pochwalić miliardami na koncie. Którzy dyrektorzy kreatywni luksusowych marek sami żyją w luksusie? Sprawdzamy ich wartość rynkową.
Autor: Aleksandra Zawadzka
Ile zarabiają projektanci największych domów mody?
W mediach utarł się stereotyp projektanta-artysty, jednak już dawno jest on nieaktualny. Dzisiejsi dyrektorzy kreatywni są biznesmenami, którzy doskonale wiedzą, że moda to coś więcej niż sztuka. Potrafią tworzyć produkty, które stają się hitami sprzedażowymi i podejmują decyzje projektowe, jakie rzeczywiście opłacają się prowadzonym przez nich domom mody. Na ich majątek składają się często jednak nie tylko wpływy z luksusowych marek (regularne kolekcje, współprace, szycie na specjalne zamówienie sław i miliarderów), ale też na przykład prywatne inwestycje w nieruchomości czy urządzanie wnętrz luksusowych hoteli i willi gwiazd.
Majątki dziewięciu najbogatszych projektantów mody na świecie przekroczyły już kwoty 1 miliarda dolarów. Wielu zarabiających mniej od tych na szczycie rankingów nie schodzi jednak poniżej 500 milionów. Dla porównania wartość Brada Pitta wyceniana jest na 400 milionów dolarów, Keanu Reevesa na 380 mln usd, a Leonardo DiCaprio – 300 mln usd.
Kto aktualnie uznawany jest za dyrektora kreatywnego z największym stanem konta? Oto ranking najbogatszych dyrektorów kreatywnych 2023.
Czytaj: Dekarbonizacja głośnym tematem w branży. Czy marki modowe podejmą temat wykluczenia produkcji CO2?
Projektanci mody – najbogatsi na świecie. Lista nazwisk
Najbogatsi projektanci mody stoją na czele słynnych luksusowych marek (zwykle autorskich, chociaż nie jest to regułą). Na szczycie według ostatnich danych (maj 2023 r.) znajduje się… Ralph Lauren. Amerykanin wart jest 6,8 miliarda dolarów. Jego firma The Ralph Lauren Corporation, w której projektant ma 33% akcji, przynosi przychody w wysokości ponad 4 mld usd / rocznie i notowana jest jako RL na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Na majątek Laurena złożyły się zarówno wysoka sprzedaż ubrań, jak i umiejętne zarządzanie sprzedażą akcji (dywidendy).
Drugi najbogatszy projektant, który wart jest 6,6 miliarda dolarów, to Giorgio Armani. Na obecny kształt jego majątku mają wpływ regularne kolekcje, współprace filmowe (kostiumy do “Miami Vice” i “American Gigolo”), a także działania niezależne, takie jak zaprojektowanie wystroju hotelowych pięter Burdż Chalifa w Dubaju.
Trzecie miejsce zajmują ex aequo Patrizio Bertelli i Miuccia Prada, którzy osobno są wyceniani po 4,2 miliarda dolarów (łącznie 8,4 mld usd). Bertelli dorobił się na fabryce produkującej paski i torby, która podpisała kontrakt z Pradą, a obecnie zajmuje we włoskim domu mody stanowisko CEO. Projektantka, a prywatnie jego żona, przejęła pod koniec lat 70. rodzinny biznes, który prowadzi z sukcesami. W 2022 roku Prada Group było wyceniane na 6,55 mld usd.
Kolejne miejsce w rankingu najbogatszych projektantów świata zajmuje Tom Ford (2 mld usd), który wzbogacił się nie tylko na prowadzeniu własnej marki (sprzedanej w ostatnim czasie Estee Lauder za 2,8 mld usd), ale też byciu dyrektorem kreatywnym Gucci i YSL oraz reżyserowaniu filmów.
Najbogatsi projektanci mody: zarobki [lista]
Tuż za nimi plasują się:
Valentino Garavani – 1,5 mld usd
Domenico Dolce – 1,3 mld usd
Stefano Gabbana – 1,2 mld usd
Michael Kors – 1 mld usd
Tory Burch – 850 mld usd
Pierre Cardin – 800 mln usd
Calvin Klein – 700 mln usd
Vera Wang – 650 mld usd
Roberto Cavalli – 500 mld usd
Tommy Hilfiger – 450 mld usd.
Zobacz też: Te 3 decyzje biznesowe zupełnie zmieniły branżę mody
Zdjęcie główne: Launchmetrics, pokaz Ralph Lauren wiosna-lato 2019