Niejednokrotnie staliśmy przed wyborem stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną i nie mieliśmy pojęcia, w co się ubrać. Specjalnie dla was przygotowaliśmy miniporadnik, o tym co warto założyć na rozmowę o pracę.
W co się ubrać na rozmowę o pracę? Kilka zasad
To już nie są te czasy, w których musisz być ubrany w garnitur od góry do dołu. Po pandemii inaczej podchodzimy do stylu – zarówno casualowego, jak i biznesowego. Częściej chodzi o to, aby pokazać swoją osobowość niż na siłę wykreowany styl. Moim zdaniem przede wszystkim ubierz się w taki sposób, abyś się dobrze czuł. Niech to będą komfortowe ubrania, które przez cały czas trwania rozmowy nie będą cię uwierać, “gryźć” i denerwować. Inaczej gwarantuję ci, że rozmowa pójdzie średnio, bo ty przez cały czas będziesz myśleć o niewygodnym podkoszulku. Na rozmowę o pracę warto założyć sprawdzone ubrania. Co to oznacza? Wybierz koszulę lub bluzkę, która nie gniecie się przy każdym najmniejszym ruchu. Uwierz mi, nie chcesz dotrzeć na rozmowę o pracę w pogiętej stylizacji.
Jestem zwolenniczką stylu smart casual. Stylizacji, która z jednej strony jest elegancka, ale z drugiej strony niezobowiązująca. W praktyce oznacza połączenie stylu eleganckiego ze sportowym. Na jedną z pierwszych rozmów o pracę, wybrałam ulubioną parę spodni w kant, czarne loafersy, klasyczny biały T-shirt i skórzaną marynarkę. Dla mnie to jeden z tych zestawów, w których czuję się jak ryba w wodzie. Stylizacja nie była przerysowana i w 100% oddawała mój charakter. Kiedy próbowałam się dostać na staż w jednej z redakcji, wybrałam nieco odważniejszy look. Czemu? Jako redaktorka modowa mogę sobie pozwolić na nieco więcej – z tego powodu zamiast T-shirtu zdecydowałam się na koszulę z cekinową kieszonką i wzorzystą torebkę. To może być świetna rada dla ciebie – stylizację dobieraj odpowiednio do stanowiska, do którego pretendujesz. Jeżeli to stanowisko w branży kreatywnej – pozwól sobie na więcej i pokaż swój indywidualny styl, jeżeli stanowisko dyrektora finansowego – zdecyduj się na klasyczny look z koszulą i marynarką (niekoniecznie szarą, ale może granatową lub w kratę vichy), który podkreśli powagę twojego stanowiska.
W co się ubrać na rozmowę o pracę? Spódnica czy sukienka
Wiele dziewczyn zastanawia się czy dobrym wyborem będzie sukienka. Niejednokrotnie słyszałam już pytania w stylu “czy wypada”, “a może to będzie nieeleganckie”. Wszystko zależy od ciebie. Jeżeli dobrze czujesz się w spódnicy, załóż ją. Proponuję zrezygnować z długości mini na rzecz nieco dłuższej, ale poza tym nie ma żadnych przeciwskazań. To samo dotyczy sukienki. Jeżeli rozmowa o pracę jest w środku lata, a ty dysponujesz odpowiednią sukienką w stonowanych kolorach, z dobrego materiału – czemu nie. Dobierz do niej klasyczne dodatki – lniana marynarka i baleriny mogą być strzałem w dziesiątkę.
Czego nie zakładać na rozmowę o pracę?
Chociaż dresy nie są już tylko domowym uniformem, wystrzegałabym się ich na rozmowie o pracę. Zrezygnowałabym również ze stylizacji z głębokimi dekoltami lub mocno odsłoniętymi nogami. Jednocześnie zwróciłabym uwagę na widoczną bieliznę – koronkowy stanik, który prześwituje pod bluzką lub marynarką będzie idealny na kolację z przyjaciółkami, ale niekonicznie rozmowę o pracę. Przed każdą rozmową kwalifikacyjną warto też zadbać o detale i sprawdzić najmniejsze szczegóły – czy bluzka nie ma dziury, skarpety nie są porwane, a spodnie ubrudzone. Schludność przede wszystkim.
Gdzie kupić ubrania na rozmowę o pracę?
Chcesz odświeżyć szafę i kupić coś specjalnego na rozmowę, którą masz w najbliższej przyszłości? Polecam ci zajrzeć do butików polskich marek, które oferują nie tylko oryginalne, ale też pięknie wykonane i ponadczasowe ubrania. Tutaj faworytem będzie LEBRAND. Marka, która powstała w 2014 roku i jest odzwierciedleniem minimalizmu w klasycznej formie. Kupisz tu dobre jakościowo T-shirty i koszule, klasyczne marynarki i ponadczasowe dodatki, które mogą w prosty sposób dopełnić twój look.
Drugą marką, do której bym zajrzała jest LeCollet założone przez Maję Bohosiewicz w 2018 roku. Ubrania tej marki zostały zaprojektowane w taki sposób, że dobrze odnajdą się ze szpilkami, ale i obuwiem na płaskiej podeszwie. W LeCollet warto spojrzeć na sukienki, kardigany i dobrze dopasowane do sylwetki spodnie.
Panom proponuję zajrzeć do Vistuli. Marka, która kiedyś była kojarzona przede wszystkim z garniturami, dzisiaj oferuje nie tylko klasyczne dwuczęściowe zestawy, ale też sportowo-eleganckie ubrania na co dzień. Do Vistuli warto zajrzeć po niezobowiązującą koszulę, materiałowe spodnie chinosy czy eleganckie, ale wygodne buty.
Przeczytaj też: Jak ubrać się na rozmowę o pracę online?
Zdjęcie główne: Unsplash