Odwodniona cera objawia się zazwyczaj w postaci suchej, zaczerwienionej skóry, której może dodatkowo towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia i ogólny dyskomfort. Jest to stan przejściowy spowodowany nieodpowiednią pielęgnacją, czynnikami atmosferycznymi czy niewłaściwą dietą, który może dotknąć posiadaczkę każdego typu skóry również normalnej, mieszanej czy tłustej. Jak rozpoznać odwodnioną cerę? Podpowiadamy.
Materiał sponsorowany
Odwodniona cera — objawy
Uczucie pieczenia, swędzenia, suchość, utrata elastyczności czy powiększone pory to tylko kilka objawów świadczących, o tym, że nasza cera jest odwodniona. Jeżelina tym etapie nie wdrożymy odpowiednich działań, dojdą kolejne objawy takie jak widoczne zmarszczki mimiczne, linie odwodnieniowe na twarzy, a cera stanie się poszarzała i straci swój kolor i blask. Objawy odwodnionej cery można szybko zobaczyć również pod oczami, gdzie skóra jest niezwykle delikatna i podatna na wszelkie niekorzystne zmiany. Pojawia się w tym miejscu opuchlizna, cienie i zmarszczki. Jeżeli stan taki potrwa kilka tygodni, wówczas również w innych częściach ciała zaobserwujemy niekorzystne zmiany.
Czym różni się odwodniona cera od suchej?
Odwodniona cera to nie typ skóry, a jedynie przejściowy stan spowodowany niewłaściwym nawodnieniem organizmu, który jak wiadomo, w większości składa się z wody. Dlatego po wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji i diety, zmiany te mogą się cofnąć.
Cera sucha z kolei to rodzaj skóry z tendencją do odparowywania wody z głębokich warstw naskórka. Oznacza to, że jest ona poniekąd uwarunkowana genetycznie. To więc nasza nieodłączna cecha, która przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji może być utrzymana w ryzach, jednak nie da się jej całkowicie pozbyć.
Przyczyny odwodnienia cery
Przyczyn odwodnienia skóry może być bardzo dużo. Zalicza się do nich stres i używki, a także niektóre leki. Jednak najczęściej spowodowana jest ona niewłaściwą dietą i pielęgnacją, a także czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, mróz, zmiany temperatur i zanieczyszczeniem powietrza.
Czasami nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zwłaszcza te, które zawierają silne detergenty, alkohol czy substancje zapachowe doprowadzają do zjawiska jakim jest alergia. Objawy tej dolegliwości to zazwyczaj czerwone plamy na twarzy. Czasami jednak dopiero po pewnym czasie można zauważyć ich niekorzystny wpływ na naszą cerę właśnie w postaci jej odwodnienia.
Odwodniona cera — właściwa pielęgnacja
W pielęgnacji skóry odwodnionej należy postawić przede wszystkim na odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, a także jej właściwe nawilżenie. Są to dwie kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kosmetyki. Z tego powodu powinny być one pozbawione substancji zapachowych, alkoholu i detergentów. Warto postawić na delikatne olejki i żele myjące, które nie tylko oczyszczają cerę, ale także łagodzą podrażnienia i chronią ją przed negatywnym działaniem twardej wody. W pielęgnacji nie może zabraknąć również delikatnego kremu wzmacniająco-nawilżającego. Niezwykle istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna i wysoki filtr SPF.
Odwodniona cera a dieta
Zarówno w pielęgnacji jak i profilaktyce odwodnionej cery bardzo istotna jest dieta i nasz styl życia. Należy pamiętać o tym, aby codziennie pić minimum 2 l wody, ponieważ element ten zadba o kondycję i nawodnienie skóry od środka. Warto
również zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek. Żeby móc cieszyć się piękną skórą, należy zadbać również o higienę snu, ponieważ to wtedy nasza cera ma najlepsze warunki do regeneracji. Unikajmy również sytuacji stresowych, które mocno odbijają się na kondycji naszej skóry.
Zdjęcie główne: materiały partnera