noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Algiknit

Start-up’y, które zmieniają świat mody: AlgiKnit i dzianina z wodorostów

REKLAMA
noSlotData

Innowacyjne materiały są przyszłością składów naszych ubrań. Z tego względu start-up’y przygotowują się do wdrożenia nowych technologii na szeroką skalę. Jednym ze świeżych konceptów ekologicznych jest AlgiKnit. To firma dostarczająca materiał z wodorostów, finansowana m.in. przez grupę H&M. 

Dlaczego wodorosty? Technologia AlgiKnit

Powstawanie alternatywnych materiałów ma istotny wpływ na rozwój systemu mody cyrkularnej. Algiknit to nowojorski brand biomateriałowy, którego technologia opiera się na wytwórstwie przędzy z wodorostów morskich. Proponuje alternatywę dla konwencjonalnych tekstyliów w postaci materiałów z wodorostów, a dokładniej – z połączenia biopolimerów alg i roślin (w tym głównie wodorostów). Wykorzystanie roślin morskich nie jest przypadkowe – wodorosty to w końcu najszybciej rozwijające się organizmy na świecie i są łatwo dostępnym surowcem. Pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla do pięciu razy szybciej niż rośliny lądowe, a swoją obecnością poprawiają kondycję siedlisk morskich.

Wykorzystuje to AlgiKnit, który pobiera i wyrabia włókno roślinne w nietoksycznym procesie przędzenia na mokro. Proces wytłaczania zamienia mieszankę biopolimerów w nić na bazie wodorostów, którą można tkać lub drukować w drukarce 3D. Końcowym produktem jest trwały, hipoalergiczny i w pełni biodegradowalny materiał, który może być też barwiony. Ma on zastosowanie w różnych branżach: w modzie, meblach oraz motoryzacji. Algiknit po zużyciu poddaje się recyklingowi biologicznemu i przerabia w następną generację produktów.

Firmy, które wspierają rozwój zrównoważonej mody

Każdy start-up potrzebuje inwestorów, by systematycznie wkraczać w kolejne etapy rozwoju. AlgiKnit w 2018 roku rozpoczął współpracę z Horizons Ventrures, wiodącym inwestorem w najbardziej innowacyjnych firmach (takich jak Facebook, Waze, Spotify, Siri, Improbable czy Impossible Foods). Przedsiębiorstwo do dziś wspomaga proces finansowania i komercjalizacji projektu.

– Naszym celem w AlgiKnit jest uczynienie mody synonimem zrównoważonego rozwoju. AlgiKnit Yarn omija szkodliwy wpływ konwencjonalnych włókien. W wyniku procesu produkcji powstaje materiał o wyjątkowej trwałości, który nie przyczynia się do zanieczyszczenia mikrowłókien ani mikroplastików. Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni, że możemy pracować z tak wizjonerskimi partnerami

– w kontekście współpracy powiedział Aaron Nesser, współzałożyciel i dyrektor generalny AlgiKnit.

Pierwsza faza finansowania zakończyła się sukcesem, bo Algiknit otworzył swój zakład produkcyjny w Północnej Karolinie. Firma podjęła wszelkich starań, by zminimalizować ślad budowlany. Rozbudowa obiektu odbyła się dzięki materiałom z recyklingu oraz meblom z drugiej ręki. Teraz dalszy rozwój Agliknit wspiera Collaborative Fund, a wraz z nim H&M CO:Lab, Starlight Ventures, Third Nature Ventures oraz niezmiennie Horizons Ventures i SOSV.

– Przemysł tekstylny odpowiada za aż 8% światowych emisji CO2 – oprócz tego, że jest bardzo zanieczyszczający i wodochłonny. Cieszymy się, że możemy prowadzić rundę Algiknit’s Series A i inwestować w technologię, która popycha świat w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości

– skomentowała Sophie Bakalar, partnerka w Collaborative Fund.

Przeczytaj też: Powstał raport o zrównoważonym rozwoju w logistyce. “Ta droga nie jest łatwa”

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES