Rewolucja na rynku mody w dużej mierze opiera się na wdrażaniu nowych technologii do produkcji materiałów. Imbotex Lab to inicjatywa włoskiej firmy Imbotex, dzięki której skrawki tekstyliów odrzucone z produkcji dostają drugie życie jako produkt do izolacji ubrań.
Alternatywne materiały z resztek owoców, grzybów i biodegradowalnych materiałów coraz częściej pojawiają się w kolekcjach największych producentów modowych. Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój start-upów, których model biznesowy opiera się na rozwijaniu zrównoważonej produkcji w modzie. Imbotex Lab zajmuje się pobieraniem odrzuconych w procesie fabrycznym włókien i przerabianiem ich na produkt izolacyjny.
IMBOTEX – materiały z odzysku
Włoski Imbotex to jedna z wiodących firm dostarczających naturalne materiały do tworzenia produktów sektora tekstylnego i meblarskiego. Dzieli się na dwa segmenty: pierwszy specjalizuje się w tapicerowaniu mebli i pościeli, a drugi w izolacji odzieży codziennej oraz sportowej. Dla sektora modowego zdecydowanie istotną kwestią są materiały, które imitują znane nam produkty odzwierzęce i syntetyczne. Co istotne, w 2019 roku powstał nowy oddział Imbotexu, mianowicie Imbotex Lab. Zamysł inicjatywy jest skoncentrowany na ponownym wykorzystaniu materiałów użytych w produkcji. Proces technologiczny opiera się na trzech krokach: zbieraniu odrzuconych skrawków tekstyliów z produkcji, sortowanie ich według gamy kolorystycznej, a następnie przekształcanie włókien w produkt izolacyjny.
Jakie materiały dostarcza Imbotex?
W ofercie odzieżowego działu Imbotexu znajdziemy 33 produkty, m.in. Recashmere (odpady z produkcji odzieży kaszmirowej), Wool up (wełna odrzucona w procesie produkcji) oraz Organic Cotton and Linien (czyli pełna właściwości mieszanka bawełny i lnu). Z kolei powstanie materiałów Camelux (odpady z włókien włosia wielbłądziego) oraz Luxepad (odpady z kaszmiru) są efektem pracy Imbotex Lab.
Pełną listę produktów Imbotex znajdziecie tutaj.
Upcyclingowane skrawki tkanin Luxepad są wykorzystywane do wypełniania kurtek i płaszczy. Z kolei Camelux przyczynił się do powstania m.in. limitowanej edycji kurtki Sashiko, promującej tradycyjny japoński haft używany do wzmocnienia i naprawy tekstyliów. Projekt powstał we współpracy z japońskim architektem Kengo Kumą oraz liderem firmy Montura, Robertem Giordanim. Camelux jest także stałym materiałem w produkcji płaszczy Max Mara.
>>> Przeczytaj też: Skóra z hodowli komórkowej? Luksusowe marki inwestują w alternatywne materiały