noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Foto Wojciech Woźniak/MOB

Wystawy o modzie, które warto zobaczyć w długi weekend!

REKLAMA
noSlotData
Weekend majowy to doskonała okazja na nadrobienie muzealnych zaległości. Które wystawy o modzie w Polsce warto odwiedzić w najbliższych dniach?

“Grażyna Hase. Zawsze w Modzie” – Muzeum Warszawy

Pierwsza, tak obszerna wystawa poświęcona wyjątkowej twórczości wybitnej postaci polskiej mody – Grażynie Hase. Pracowała jako modelka i projektantka. Ubierała gwiazdy estrady, takie jak Anna Jantar, Eleni czy Halina Frąckowiak. Stworzyła także uniformy dla pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT. Innowacyjne działania i odważne decyzje pozwoliły osiągnąć jej niewiarygodny sukces nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.

Wystawa to wyjątkowa okazja, by zobaczyć 200 przedmiotów: od projektów i ubrań, przez filmy i fotografie, na publikacjach prasowych kończąc. Pozwalają one poznać fascynujące życie projektantki,  którym, jak sama wspominała, mogłaby obdarować kilka osób.

Grażyna Hase. Zawsze w Modzie – wystawę oglądać można w Muzeum Warszawy do września 2022 roku

“Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”  – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Galeria Sztuki Nowoczesnej, Wyspa Młyńska

Na wystawie w bydgoskim muzeum zobaczyć można 700 obiektów z kolekcji mody kobiecej, której właścicielem jest historyk sztuki Adam Leja. Wśród nich prawdziwe białe kruki, jak suknia domu mody Chanel z lat 30. czy rękawiczki z prywatnej garderoby Elsy Schiaparelli. W celu rozszerzenia kontekstu historycznego i stworzenia wyjątkowego klimatu, do aranżacji wystawy wykorzystano meble, rzemiosło artystyczne, projekty z zakresu wzornictwa, obrazy, grafiki, plakaty, reklamy i fotografie z wybranych dekad. Pochodzą one w większości ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Wystawa potrwa do 8 maja.

Foto Wojciech Woźniak/MOB
Fot. Wojciech Woźniak/MOB

“Czym jest Moda Polska?”  – Galeria Mokotów, Warszawa

Choć mogłoby się wydawać, że galerie handlowe z tymi, wypełnionymi sztuką zbyt wiele wspólnego nie mają, Galeria Mokotów zadaje tej opinii kłam. Do 16 maja w jej przestrzeniach zobaczyć można wystawę o legendarnej Modzie Polskiej i jej twórcach, którzy wynieśli rodzime projektowanie i świadomość stylu na zupełnie nowy poziom.

Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście postać Jerzego Antkowiaka, stojącego na czele marki przez 30 lat – od 1967 do 1997 roku. To prawdziwy artysta i wizjoner, który wyprzedzał swoją epokę.

Wystawa “Czym jest Moda Polska” potrwa do 16 maja 2022 roku

“>Wdzięk i fantazja<. Moda i reklama w PRL-u w twórczości fotograficznej Zbigniewa K. Wołyńskiego” – Muzeum Narodowe w Gdańsku

O historii fotografii reklamowej i mody czasów PRL mówi się niewiele, a okazuje się, że kryje w sobie naprawdę wiele. Wystawa skupia się przede wszystkim na twórczości Zbigniewa K. Wołyńskiego, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych wyobrażeń o fotografii reklamowej i mody. Był również jedynym polskim fotografem, którego portfolia i omówienia przedstawiał na swoich łamach branżowy miesięcznik „Reklama”.

Wystawa pozwala nie tylko na zapoznanie się z twórczością artysty, ale też zrozumienie kontekstu, wynikającego z czasów, w których pracował.

Wystawę “Wdzięk i fantazja” można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku

“BOWNIK. PODSZERSTEK” – Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Pod koniec kwietnia 2022 roku w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otworzyła się nowa wystawa tymczasowa, będąca jednocześnie pierwszą w tak wielkim stopniu skupioną na fotografii. Na ekspozycji zobaczyć będzie można zarówno prace z początków kariery Pawła Bownika, jak i te stworzone specjalnie na “Podszerstek”. Artysta tworzy zdjęcia pełne symboli i znaczeń, które można odbierać na wiele różnych sposobów. Sama technika pracy fotografa również jest nietypowa – używa on bowiem wielkoformatowego aparatu analogowego.

Poza “Podszerstkiem” Muzeum Włókiennictwa proponuje kilka innych, interesujących wystaw o tematyce modowej. Wymienić można choćby świeżą ekspozycję stałą Miasto-Moda-Maszyna, będąca opowieścią o życiu i pracy w Łodzi oraz czasową ekspozycję “Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”, przedstawiającą twórczość polskiej plastyczki, która przeżyła niemiecką okupację i pobyt w obozach koncentracyjnych, a po wojnie skończyła łódzkie ASP i związała swoje życie z modą, pracując m.in. w Telimenie i Modzie Polskiej.

>>>> Przeczytaj także: Książki o modzie na Majówkę – co warto przeczytać?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData