noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
szminka

„Noszenie szminki pod maseczką jest jak noszenie pięknej bielizny” – Katrin McMillan dla “Financial Times”

REKLAMA
noSlotData

Financial Times donosi, że w ubiegłym roku sprzedaż szminek spadła o 49%. Wraz z brakiem imprez, spotkań biznesowych, nakazem noszenia maseczek, spada zapotrzebowanie na malowanie ust. Czy całkowicie zapomnimy o szminkach, które potrafią nie tylko odmienić stylizację, ale i dodać pewności siebie? 

Kremowa w sztyfcie, płynna matowa, nawilżająca, z satynowym wykończeniem. Szminki od wielu lat są jednym z ulubionych przez kobiety kosmetyków. Ogromną rolę odgrywały też nierzadko w filmografii, sztuce. Bo przecież czym łatwo i szybko podkreślić kobiece piękno, jeśli nie szminką? Z tą różnicą, że w dobie pandemii nie za bardzo mamy gdzie się stroić i malować. 

Szminka na Zoomie 

Financial Times opublikował na Instagramie post, który wywołał dosyć burzliwą dyskusję w komentarzach internautów. Rozchodzi się o porównanie noszenia szminki pod maseczką do noszenia zmysłowej bielizny i o promowanie luksusowego produktu od Christiana Louboutin, który ma więcej wspólnego ze szpilkami aniżeli ze szminkami. Beatrice Hodgkin, Deputy Editor w Financial Times, wskazuje, że szminki powracają. Możesz nie wychodzić z domu, ale to zachęta do noszenia szminki tak czy inaczej: podczas gotowania, oglądania telewizji, na Zoomie – mówi. Post Financial Times jest kontrowersyjny, ale czy oderwany od rzeczywistości? 

Financial Times, https://www.instagram.com/p/CLfLbkIHcpi/

Efekt szminki 

We wrześniu ubiegłego roku do sprzedaży trafiły szminki stworzone przez Pat McGrath i Supreme w cenie £36, które w Wielkiej Brytanii oraz w USA wyprzedały się w 8 sekund. Czy możemy się zatem spodziewać, że w nadchodzących miesiącach szminka pozostanie na ustach retailerów – dosłownie i w przenośni?

Efekt szminki jest ciekawym zjawiskiem, które opisuje, jak kobiety w czasie recesji mogą wykazywać większą skłonność do kupowania produktów kosmetycznych (często luksusowych). Zazwyczaj okres dekoniunktury wiąże się z ograniczeniem zakupów dóbr luksusowych o dużej wartości i skupieniu się na podstawowych produktach codziennego użytku. Niemniej, jednocześnie wzrasta konsumpcja dóbr luksusowych o mniejszej wartości, co zauważono w Stanach w XX wieku podczas kryzysu ekonomicznego z lat 30., a następnie recesji w latach 90. Korelację zakwestionowano jednak częściowo w późniejszym okresie. 

Pat McGrath x Supreme

Psychologia na ustach

Z punktu widzenia sprzedawcy efekt szminki jest niezwykle interesujący, a wraz z nim psychologia kupującego. W czasie recesji zasoby takie jak pieniądze, miejsca pracy stają się rzadsze, co może powodować bardziej konkurencyjne zachowania wśród ludzi, by zabezpieczyć te zasoby. Starając się o pracę, możemy poświęcić więcej czasu i wysiłku, aby dobrze wyglądać podczas rozmowy. Ale nie chodzi tu tylko o wygląd, a o podniesienie samooceny za pomocą makijażu. Oczywiście w wielu przypadkach tak zwany efekt szminki to nic innego jak starannie zaplanowane akcje marketingowe mające na celu boostowanie sprzedaży. 

Z jednej strony możemy dywagować nad totalną niepraktycznością szminek w dobie pandemii. Rozmazująca się pod maską szminka nie jest niczym przyjemnym, o przenoszonych bakteriach nie wspominając. Do tego dochodzi kwestia braku potrzeby jej noszenia, gdyż i tak nie mamy jak pokazać całej twarzy. Z drugiej jednak strony, czy właśnie w tych czasach nie potrzebujemy pewności siebie i przy okazji odrobiny tajemniczości?

>>> Czytaj także: [WYWIAD] Na czym polega koncept beauty on demand? Rozmawiamy z Anną Grabkowską-Chlebek, dyrektor Wellme Time

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES