noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Siew warzyw – najważniejsze informacje

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Warzywa to rośliny zielne, które służą nam za pokarm. Są bardzo zdrowe, smaczne i mało kaloryczne, a w dodatku urozmaicają każdą potrawę. Oczywiście najlepiej smakują te pochodzące z własnego ogrodu. Jednak uprawa każdego gatunku rządzi się swoimi prawami. Różne terminy siewu, uprawa z rozsady czy sadzenie do gruntu? Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Poniżej przedstawiamy zestawienie terminów siewu i sadzenia najpopularniejszych gatunków warzyw. W sklepach ogrodniczych dostępne są tysiące odmian nasion warzyw. 

Siew do gruntu czy produkcja rozsady?

Wysiewanie nasion do gruntu polega na bezpośrednim umieszczaniu ich w dołkach albo rowkach w ziemi. Jest to w zasadzie najłatwiejsza i najbardziej przystępna metoda, szczególnie dla ogrodników początkujących. Już od marca pierwsze gatunki warzyw możemy wysiewać do gruntu. Nasiona wysiewamy albo na miejsca docelowe albo na rozsadniku, z którego potem sadzonki będą przenoszone na docelowe stanowiska.

Niestety nie zawsze wysiew bezpośrednio do gruntu jest możliwy. Część warzyw jest ciepłolubna i ma długi okres wzrostu, więc nie zdążyłyby zawiązać owoców. Dlatego konieczna jest najpierw produkcja rozsady. Nasiona wysiewamy do doniczek, inspektów, na rozsadniku pod osłonami, a dopiero po jakimś czasie sadzonki przenosimy do gruntu. Uprawa z rozsady jest również konieczna kiedy hoduje się warzywa na bardzo wczesny zbiór. Często też po prostu ta metoda okazuje się bardziej opłacalna, ponieważ warzywa z rozsady wcześniej plonują, a zbiory są większe i lepszej jakości. 

Pilnuj terminu siewu!

Dlaczego termin siewu i sadzenia warzyw jest tak ważny? Wszystkie gatunki mają określone wymagania klimatyczne, cieplne oraz długość okresu wegetacji. Ustalone terminy wysiewu i sadzenia są z nimi ściśle związane i do nich dostosowane. Marchew czy cebula mają raczej krótki okres wegetacji i są przystosowane do chłodnych warunków, ale już pomidor czy papryka są bardzo wrażliwe na niskie temperatury dlatego np. zbyt szybkie wysadzenie ich do gruntu skończy się porażką. Aby więc nasiona kiełkowały, a rośliny prawidłowo się rozwijały i wydawały plony to trzeba ściśle przestrzegać wyznaczonych terminów.

Kiedy siać warzywa?

Terminy wysiewu są różne nie tylko dla każdego gatunku, ale także dla różnych odmian. Na rynku dostępne są odmiany wczesne, średnio wczesne oraz późne. Często termin sadzenia roślin do gruntu uzależniony jest też od tego czy ustąpiły już ostatnie wiosenne przymrozki.

Siew do gruntu

Wysiew bezpośrednio do gruntu możemy rozpoczynać już w marcu, dotyczy to warzyw których nasiona mogą kiełkować w niskich temperaturach tj. bób, cebula, groch, marchew, koper ogrodowy, pietruszka korzeniowa, por, szpinak, szczypiorek i rzodkiewka. Nieco później, bo od kwietnia możemy wysiewać buraka ćwikłowego i liściowego, rzodkiew, sałatę liściową i masłową, rukolę. W maju rozpoczynamy wysiew dyni, fasoli szparagowej, ogórka czy kabaczka. Kapustę pekińska wysiewamy dopiero od lipca do sierpnia.

Siew pod osłonami

Pod osłonami warzywa możemy wysiewać wcześniej, już od lutego np. bób, kalarepę, sałatę liściową i masłową, kapustę czerwoną. Pomidora, paprykę, bakłażana, brokuła, kalafiora, endywię wysiewamy już od marca. Natomiast kwiecień to dobra pora na wysiew ogórka, brukselki, dyni czy kabaczka.

Wysadzanie rozsady

Wysadzenie rozsady wrażliwych na mróz gatunków rozpoczynamy kiedy minie zagrożenie ostatnimi przymrozkami, najwcześniej w kwietniu, ale głównie jednak w maju i czerwcu. Sadzonki warzyw tj. bób, brokuł, cebula, kalafior i por możemy przenosić na miejsca docelowe już w kwietniu. Maj jest dobrym terminem na rozpoczęcie przesadzania do gruntu rozsady bakłażana, brukselki, dyni zwyczajnej, kabaczka, kapusty głowiastej, ogórka, papryki i pomidora. Czerwiec to ostatni dzwonek na końcowe sadzenie np. bakłażana, brukselki, kapusty głowiastej, papryki i pomidora.

Należy pamiętać że terminy wysiewu różnią się w obrębie jednego gatunku w zależności od konkretnej odmiany. Dlatego warto najpierw sprawdzić dokładną datę dla danej odmiany i kierować się zaleceniami i informacjami, które zamieszczone są przez producentów na opakowaniach. Pamiętaj, aby siać nasiona najwyższej jakości jak w tym linku www.

>>> Przeczytaj również: Jak legalnie udostępniać cudze zdjęcia (i nie tylko) w social mediach?

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
Tagi
(3,1)foreachslotdata->visible_adsense:0(3,1)foreachslotdata->visible_adsense:0(3,1)foreachslotdata->visible_adsense:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Newsletter

FASHION BIZNES