Ostatnie tygodnie zmieniły w naszym życiu niemalże wszystko: uczymy się zdalnie, rozmawiamy przez komunikatory a nawet kończymy proces rekrutacyjny online. Dane nie kłamią- pracodawcy coraz chętniej zatrudniają do pracy o charakterze zdalnym i nie robią tego bez powodu. Jak i dlaczego praca w domu przyczynia się do sukcesów w firmie?
Pandemia, przy swoich gigantycznych minusach, pokazała nam, że da się egzystować inaczej. Nagle okazało się, że nie potrzebujmy wykonywać dziesiątek lotów w celach biznesowych, że nie potrzebujmy być codziennie w biurze a nasze obowiązki nadal mogą być wykonane co najmniej dobrze. Nie zapomnijmy o głównym beneficjencie naszej ograniczonej komunikacji czyli planety, która znowu oddycha.
Zarówno specjaliści od HR, jak i coache kariery od dłuższego czasu bardzo interesują się tematem pracy zdalnej. Okazuje się, że firmy coraz chętniej zatrudniają osoby, które zamiast pracować w biurze będą wykonywać swoje obowiązki w domu. Dlaczego? Jest co najmniej kilka argumentów “za”. I nie, nie chodzi tylko o cięcie kosztów. Na pracy zdalnej korzysta zarówno pracownik, jak i cała firma.
Atmosfera biura może rozpraszać
… a co za tym idzie – w biurze nie pracuje się wystarczająco efektywnie. Jest to oczywiście bardzo subiektywne, ale aż 86% ankietowanych SurePayroll twierdzi, że woli pracować w ciszy i samotności. Wpływa to pozytywnie na ich produktywność oraz zmniejsza czas pracy. Logiczne?Gdy nic nam nie przeszkadza wykonujemy pracę sprawniej.
W domu jesteśmy mniej zestresowani
W biurze nie tylko ciągle czuwają nad nami przełożeni, ale także stresuje nas towarzystwo współpracowników. Aż 82% osób, które zmieniły pracę z biurowej na zdalną potwierdza, że odkąd pracują w domu doświadczają zdecydowanie mniej stresu. Nie jest niczym zaskakującym, że nerwy negatywnie wpływają nie tylko na wyniki w pracy, ale także na nasze zdrowie.
Praca zdalna to praca przyszłości
W dzisiejszych czasach, kiedy niemal każdy posiada własny komputer i telefon, pracodawcy nie boją się zatrudniać ludzi do pracy poza biurem. Komunikacja staje się coraz łatwiejsza. Szefowie – mimo odległości – nie mają problemu aby skontaktować się ze zdalnym pracownikiem. Badania dowiodły również, że odkąd to millenialsi wkroczyli na rynek pracy, firmy chętniej dostosowują warunki zatrudnienia do młodych ludzi. Co ciekawe, aż 68% millenialsów interesują oferty pracy, w których wspomniano o możliwości pracy zdalnej.
Lepsze wyniki mniejszym kosztem
Zastanawialiście się kiedyś ile można zaoszczędzić na rezygnacji z biur? Sporo. Przekonało się o tym American Express, które wraz z uruchomieniem specjalnego programu pracy zdalnej zaoszczędziło w rok ponad 10 milionów dolarów. Firma nie narzeka również na wyniki. Pracownicy “domowi” mogą pochwalić się dużą produktywnością i wysoką jakością wykonywanej pracy.