Smoking czy garnitur, czyli w co się ubrać na własny ślub

152
mat. prasowe Lancerto

Ślub i wesele to niezwykle wyjątkowe chwile w życiu każdej pary, podczas których liczy się nie tylko wygląd panny młodej, ale też jej wybranka. Mężczyzna tego dnia powinien zdecydować się na bardzo elegancką stylizację, zgodną z pewnymi zasadami dress code’u. Najważniejsze pytanie brzmi: w co się ubrać – w smoking czy garnitur? Warto poznać cechy obu strojów, żeby móc zadecydować o wyborze.

Garnitur – ponadczasowa klasyka

Garnitur stanowi najczęstszy wybór wśród wszystkich przyszłych panów młodych. Ten ponadczasowy zestaw, zazwyczaj dwuczęściowy, dodaje szyku i podkreśla uroczysty charakter okazji, jaką jest własny ślub. Wpływ na to ma kilka cech, którymi powinien wyróżniać się klasyczny garnitur. Aby stylizacja była elegancka, warto postawić na stonowane kolory: czerń, grafit albo granat. Szczególnie ciemne, głębokie odcienie niebieskiego stanowią obecnie jeden z najważniejszych trendów w świecie mody. Dobrze jest również zdecydować się na gładką tkaninę, pozbawioną wyrazistych wzorów i faktur. Lepiej postawić na mocniejsze akcenty w postaci dodatków, a garnitur potraktować jako bazę całego outfitu. Wyjątek mogą stanowić oryginalne detale, np. ozdobne guziki czy stębnowanie, oraz dyskretny wzór taki, jak krata Księcia Walii.

Poza kolorem, deseniem i dekoracyjnymi elementami, należy zwrócić szczególną uwagę na krój. Najlepszym wyborem są garnitury slim fit, które idealnie dopasowują się do sylwetki i w ten sposób ją podkreślają. Dobrze jest też postawić na klasyczny model. Jednorzędowa marynarka zapinana na jeden lub dwa guziki, klapy w szpic albo proste, kieszenie z patkami, dwa rozcięcia z tyłu marynarki i spodnie typu flat front bez zaszewek to cechy charakterystyczne garnituru, który idealnie sprawdzi się w roli ślubnego stroju eleganckiego pana młodego.

 Smoking – wytworna elegancja

Smoking to propozycja dla mężczyzny, któremu zależy na ultraeleganckim stroju ślubnym i wyraźnym podkreśleniu uroczystości tej wyjątkowej chwili. Od klasycznego garnituru odróżnia go kilka charakterystycznych detali: jedwabne lub atłasowe klapy, spodnie pozbawione mankietów oraz pasplowane kieszenie marynarki. Modele o bardziej formalnym charakterze są pozbawione rozcięć z tyłu, natomiast mniej oficjalne – mogą posiadać dwa rozcięcia. W zależności od własnych upodobań, można wybierać spośród jednorzędowych marynarek smokingowych, które mają szalowy kołnierz lub frakowe klapy. Marynarki dwurzędowe są znacznie rzadziej spotykane. Natomiast, w kwestii koloru ślubnego smokingu, zasady są niemal takie same jak w przypadku garniturów. Dobrze jest więc postawić na stonowane, ponadczasowe odcienie – czerń, grafit lub granat. Kojarzony z filmu Spectre biały smoking, który nosił Daniel Craig, jest klasycznym modelem, który wywodzi się z lat 30. XX wieku, ale, zgodnie z zasadami dress code’u, nosi się go tylko latem i wyłącznie w klimacie tropikalnym.

Jeśli zastanawiasz się, co założyć na własny ślub – garnitur czy smoking – odwiedź stronę: https://www.lancerto.com/kolekcje/slub.html, na której możesz obejrzeć i porównać wiele modeli oraz dodatków do ślubnych stylizacji. Być może dzięki temu uda Ci się łatwiej podjąć decyzję.

Dodatki

Wybór garnituru lub smokingu nie oznacza końca dylematów związanych ze ślubną stylizacją pana młodego. Bardzo duże znaczenie dla końcowego efektu mają dodatki, ale ich odpowiedni dobór nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza, że formalne garnitury i smokingi rządzą się oddzielnymi prawami.

Koszula na ślub koniecznie musi być biała, gładka i mieć długie rękawy, ponieważ tylko taki fason uznawany jest za elegancki. Dla podkreślenia uroczystego charakteru okazji warto wybrać koszulę z mankietami na ozdobne spinki. Jeśli podstawą stylizacji jest smoking, konieczne staje się założenie jednej z trzech rodzajów koszul:

  • najbardziej formalna posiada kołnierzyk ze stójką, pojedynczy mankiet oraz krochmalony gors na piersi z wpięty spinkami jubilerskimi,
  • mniej formalna może być plisowana z wykładanym kołnierzykiem,
  • najmniej formalna i jednocześnie najczęściej wybierana ma wykładany kołnierzyk i krytą plisę.

Kolejnym istotnym dodatkiem jest mucha lub krawat. Decydując się na muszkę należy pamiętać, że do smokingu nosi się wyłącznie czarną, a o krawacie trzeba zapomnieć. Natomiast, do garnituru można dobrać odważniejsze dodatki, np. kolorowy albo ozdabiany ciekawym wzorem krawat bądź muszkę, do której dodatkowo można dobrać poszetkę.

W przypadku smokingu nie można również zapomnieć o charakterystycznym dla niego dodatku, jakim jest pas hiszpański. Zakładany w pasie i szeroki na około 20 cm ma za zadanie optycznie wydłużyć i wysmuklić sylwetkę.

Advertorial

PODZIEL SIĘ