Portfel czy etui – w czym nosić dokumenty?

285

Do przechowywania dokumentów służą specjalne etui, saszetki czy tak zwane „nerki”. Mimo to, wiele osób nosi dowód osobisty, prawo jazdy i karty kredytowe w portfelu razem z gotówką. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników.

Portfele damskie: czy pomieszczą wszystkie dokumenty i karty?

W damskim portfelu, oprócz pieniędzy i dokumentów, znajdują się często także karty lojalnościowe, różnego rodzaju kupony zniżkowe i wizytówki. Z tego powodu panie decydują się zazwyczaj na zakup wytrzymałych i pojemnych modeli, takich jak portfele skórzane Wittchen, które mają kilka kieszeni, miejsce na bilon i przegródki na karty kredytowe.

Duży, rozkładany portfel to wygodna propozycja na co dzień, kiedy można go włożyć do torebki i trzymać zawsze przy sobie. Zawsze warto mieć jednak drugi, trochę mniejszy egzemplarz, który sprawdzi się w przypadku większych wyjść, na przykład na przyjęcie czy do teatru. Najważniejsze dokumenty i pieniądze można wówczas przełożyć do małego portfela, który z łatwością zmieści się nawet w kopertówce.

Portmonetki, czyli wygodny sposób na przechowywanie pieniędzy

Portmonetka to najlepsza opcja dla kobiet, które zdecydowały się na oddzielne trzymanie pieniędzy i dokumentów. W przegródce zamykanej na zatrzask można wygodnie przechowywać monety, a jedna lub dwie kieszenie wystarczą, aby pomieścić bilon. Obecnie portmonetki stają się znów modne, a w sklepach pojawia się wiele ciekawych modeli. Dostępne są zarówno portmonetki kolorowe, tekstylne, silikonowe, codzienne, ręcznie robione, jak i eleganckie skórzane.

Kiedy pieniądze są przechowywane w portmonetce, dokumenty i karty mogą trafić do funkcjonalnego etui. Mieści się w nim znaczenie więcej rzeczy niż w portfelu, nawet bardzo dużym. W dodatku wszystko jest wygodnie ułożone i posegregowane. Zaletą etui jest także to, że gotówka i dokumenty są przechowywane oddzielnie, co może mieć znaczenie w przypadku zgubienia lub kradzieży jednego z akcesoriów.

Portfele męskie, etui i saszetki

Wielu mężczyzn traktuje swój portfel jak przenośne biuro. Znajdują się tam nie tylko pieniądze, karty i dokumenty, ale także rachunki, listy z rzeczami do zrobienia i pisma urzędowe. Tak wypełnione przegródki stają się grube, masywne i nie mieszczą się w kieszeni spodni – najpopularniejszym miejscu do przechowywania męskiego portfela. W takiej sytuacji warto rozdzielić zawartość pomiędzy elegancki, minimalistyczny portfel a funkcjonalne etui lub saszetkę.

Obecnie saszetka nie musi oznaczać kiczowatej kabury przy pasku lub niemodnej torebki zawieszanej na nadgarstku. Nowoczesne etui i saszetki są stylowe i świetne jakościowo (często zrobione z naturalnej skóry). Młodsi mężczyźni mogą nosić także tak zwaną „nerkę” czyli komorę na suwak noszoną na wysokości pasa.

PODZIEL SIĘ