REKLAMA

Pomagamy z montażem listew

REKLAMA

Położenie paneli, parkietu czy płytek to dopiero połowa drogi do posiadania pięknej podłogi. Przed nami jeszcze szereg prac wykończeniowych, a wśród nich: montaż listew przypodłogowych. W tym tekście pomożemy ci wybrać odpowiednie listwy i poprawnie je zamontować. Zaczynamy!

Jakie listwy wybrać?

Właściwie należałoby zacząć od zadania sobie pytania o sens montażu listew przypodłogowych. A tych jest więcej niż jeden. Po pierwsze, pomagają one zamaskować odstępy oraz nierówności między podłogą a ścianą. W skrajnych przypadkach takie szpary potrafią mieć nawet centymetr szerokości, co nie wygląda dobrze i może powodować wiele problemów. Jednym z nich jest zbieranie się trudnego do usunięcia brudu. Szczególnie jeśli mówimy o podłodze w kuchni, gdzie resztki przyrządzanych i jedzonych posiłków nierzadko spadają na ziemię. W przypadku drewnianych podłóg największym zagrożeniem jest wnikanie substancji w stanie ciekłym. Wilgoć może prowadzić do puchnięcia drewna i nieodwracalnych zmian w jego strukturze. Jeszcze gorzej, jeśli duża ilość płynów przeniknie do fundamentów domu. Żeby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, można kupić listwy z wbudowaną ochroną, lub dokupić silikonową uszczelkę do listew przypodłogowych, którą można podłożyć pod niemal wszystkie listwy drewniane. W minimalistycznych, nowoczesnych mieszkaniach dobrze wyglądają lakierowane listwy MDF, które posiadają dodatkowe właściwości wilgocioodporne. Z kolei we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, doskonałym wykończeniem będą przypodłogowe listwy angielskie z eleganckimi rzeźbieniami.

Montaż listew przypodłogowych

Sposób montażu jest w dużej mierze uzależniony od wybranych listew. Coraz rzadziej spotyka się modele nieposiadające odpowiednich żłobień do instalacji z użyciem specjalnych klipsów. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie potrzebować kleju montażowego (gotowego rozpuszczalnikowego lub wodnego). Alternatywą jest wkręcanie kołków. Jednak coraz powszechniejszym z racji niedużej inwazyjności i łatwości demontażu, jest wspomniany sposób z wykorzystaniem klipsów.

Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się stare listwy, najpierw trzeba będzie je usunąć. W starciu z listwami montowanymi na klej, koniecznym może się okazać użycie łomu. Następnie z pomocą papieru ściernego trzeba usunąć z podłogi i ścian pozostałości po lakierze, farbie, kleju itd. Przed montażem nowych listew, dobrze upewnić się, że są przynajmniej równie wysokie co poprzednie. W przeciwnym razie, różnica będzie wymagała dopasowania do reszty powierzchni ściennej, co może skończyć się malowaniem całego pomieszczenia.

Jeżeli decydujesz się na klej, nie nakładaj go na ścianę, ale na całej długości listwy. Natomiast kołki, które będą trzymać listwy drewniane, należy rozmieścić w półmetrowych odstępach.

Listwy wykończeniowe

Montaż i odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią to ważne sprawy, ale nie mniej istotne od walorów estetycznych. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na klasyczne listwy drewniane czy proste listwy MDF, ważne, by współgrały one z kolorem reszty elementów wykończenia oraz drzwi.

Zobacz także:

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES