noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Jan Komasa siedzący na reżyserskim fotelu. W tle jedno z dzieł, które możemy zobaczyć w DESA

Znany reżyser kuratorem w DESA Unicum. Rusza wyjątkowa wystawa 

REKLAMA
noSlotData

Jan Komasa to kolejny artysta, który objął rolę kuratora wystawy w DESA Unicum. Wcześniej w projekcie wzięli udział m.in. Magdalena Cielecka, Łukasz Jemioł, Wojtek Sokół czy Michał Zaborowski. Reżyser filmów takich jak “Boże Ciało” czy “Miasto 44” osobiście wybrał każde dzieło, a ekspozycję zbudowano wokół tematyki bliskiej artyście – problematyki końca świata oraz różnych form dystopii i utopii.

“Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora” to wyjątkowy projekt, w ramach którego DESA Unicum zaprasza przedstawicieli świata kultury do objęcia roli kuratora wystawy. W ostatnich latach wśród artystów znaleźli się między innymi aktorka Magdalena Cielecka, muzyk Wojtek Sokół czy projektant Łukasz Jemioł. Teraz przyszedł czas na reżysera filmowego Jana Komasę.

Wybór Jana Komasy na kuratora nie był przypadkowy. Sztuka od zawsze stanowiła niezwykle istotny element jego codzienności. Reżyser pochodzi z artystycznej rodziny: jego ojciec jest aktorem teatralnym i filmowym, a mama i rodzeństwo związani są ze sceną muzyczną. Jan Komasa posiada silne zawodowe i prywatne relacje ze środowiskiem artystycznym, w tym z malarzami, rysownikami, fotografami i artystami mutlidyscyplinarnymi. W swojej codziennej pracy stara się promować polską sztukę na scenie międzynarodowej, wykorzystując twórczość współczesnych, polskich artystów w scenografii swoich produkcji.

Przeczytaj również: Mamy i córki: duet doskonały w życiu i biznesie modowym

Koniec świata w oczach artystów

Podczas pracy nad projektem wyklarował się temat przewodni wystawy, kształtujący się już wcześniej we własnych poszukiwaniach twórczych Jana Komasy. Na podstawie aktualnych nastrojów politycznych i społecznych, zmieniającej się popkultury oraz nurtów poruszanych przez młode pokolenie artystów, narracja wystawy skupia się wokół tematyki bomby nuklearnej, atmosfery ciążącej nad ludzkością apokalipsy oraz różnych form utopii i dystopii.

Żyjemy w epoce kawy latte zmiksowanej z pyłem atomowym. Rozhuśtana sytuacja geopolityczna popycha znajomych do gorączkowego studiowania cen parceli w Algarve, Murcji czy Toskanii. Plotki medialne i biznesowe zlewają się z tematami militarnymi, razem tworząc koktajl przepompowywany przez kawiarniane konwersacje, artykuły w prasie i hałas social mediów. Aukcja w DESA Unicum stała się fantastyczną okazją, by wydobyć pewną wspólną ideę płynącą z sumy wrażliwości wielu artystów – tych nowych i tych rozpoznanych. Temat aukcji pojawił się organicznie podczas opracowywania tej wyjątkowej selekcji, prezentującej jedne z najciekawszych głosów w polskiej (i nie tylko) sztuce dzisiaj. Wyszliśmy od ogólnoludzkiej i bardzo współczesnej potrzeby autoprezentacji, przejawiającej się nieustannym kierowaniem kamer i aparatów na samych siebie mówi Jan Komasa.

Do tej pory XXI wiek z perspektywy Europy, a także samej Polski, zdawał się najspokojniejszym i najbezpieczniejszym odcinkiem historii. Bezdyskusyjnie zaczęło się to zmieniać w ostatnich latach. Pandemia, wojna bliższa niż inne czy widmo katastrofy klimatycznej to zjawiska, które niewątpliwie wywarły ogromny wpływ na postrzeganie rzeczywistości oraz nas samych. 

Na zachodzące wokół nas zmiany społeczne i polityczne odpowiada również najczulszy społeczny sejsmograf zmian – artyści. Wybór prac prezentowanych na wystawie “Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora” jest szeroką siecią powiązań, znaczeń i symboli, w których odnaleźć można cząsteczki powyższych tematów. Ich symbolika rozpięta jest między dosłownością czarnych dziur i wybuchu atomowego, aż po organiczną deformację, dystopijną rzeczywistość internetową oraz neonowe wariacje codzienności dodaje Paulina Brol, ekspertka DESA Unicum.

Przeczytaj również: Niewidzianie od lat obrazy Chełmońskiego i Malczewskiego na jednej wystawie w DESA Unicum

Wybór kuratora

Na wystawie “Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora” znalazły się 62 dzieła współczesnych polskich artystów, w tym szeroki przekrój młodych dobrze zapowiadających się twórców – debiutantów na rynku sztuki. Pracą, która zachwyciła reżysera i zainspirowała go do zbudowania całej ekspozycji wokół tematu końca świata jest obraz Bartka Otockiego bez tytułu z cyklu “Zostało mniej czasu niż się wydaje”. Artysta posiada świetny warsztat malarski, a jego prace utrzymane są w onirycznym klimacie. W swojej twórczości łączy mroczne wątki narracyjne z subtelną i miękką estetyką. Prezentowana praca pochodzi z cyklu przedstawiającego wybuch atomowy.

Unikalnym dziełem jest niewątpliwie praca “Łabędzie” Nikity Krzyżanowskiej. Ta młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, tworzy prace oparte na geście i intuicji, w duchu estetyki ulicznego wandalizmu, w którym odnajduje elementy współczesnej mitologii. Artystka wyraża się w interesującej technice malarstwa sprayem oraz aerografem na wielkoformatowych surowych płótnach. Jej prace utrzymane są w trashowej stylistyce. Krzyżanowska uważnie dobiera elementy swoich kompozycji, a każdy z nich reprezentuje dla niej inną symbolikę kluczową dla własnego wrażenia danej chwili.

Oprócz obrazów na wystawie znalazło się także kilka rzeźb, w tym wielkoformatowa praca Tomasza Górnickiego “Fresh and clean”. Artysta posiada bardzo dobry warsztat widoczny w jego dopracowanych formach. Tworzy zarówno wielkoformatowe, hiperrealistyczne rzeźby, jak i mniejsze, symboliczne formy. W swojej sztuce dużą uwagę przywiązuje do dbałości o zgodność anatomiczną rzeźb widać w nich wielką pochwałę dla mocy i piękna ludzkiego ciała.

Wystawa “Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora” otwarta jest dla wszystkich i bezpłatna. Odwiedzać ją można w dniach 21 maja-6 czerwca w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A od poniedziałku do soboty.

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES