noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Wzór dowodu osobistego obywatela Polski

Od 1 czerwca duże zmiany w kwestii numeru PESEL, które wpłyną na proces zakupowy

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Nowa procedura weryfikacji numeru PESEL u instytucji finansowych to ważny krok w walce z oszustwami. Sprawdź, jak wpłynie na proces zawierania umowy kredytu lub pożyczki. 

PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) to 11-cyfrowy kod przypisany każdemu obywatelowi Polski od 1979 roku. Ten unikalny identyfikator stał się nieodłączną częścią naszego życia, usprawniając wiele codziennych czynności. Niestety, ze względu na swoją wszechstronność i znaczenie, PESEL stał się również łakomym kąskiem dla oszustów. Kradzież tożsamości z wykorzystaniem tego numeru może mieć poważne konsekwencje finansowe i prawne.

Ważne zmiany w kwestii weryfikacji numeru PESEL u instytucji finansowych

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Celem tej zmiany jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrona konsumentów przed oszustwami dokonywanymi z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że zastrzeżenie numeru PESEL nie będzie miało wpływu na codzienne czynności, takie jak rejestracja do lekarza czy realizacja recept. Usługa ta ma na celu uniemożliwienie oszustom wykorzystania numeru PESEL do zaciągania zobowiązań finansowych lub załatwiania spraw notarialnych bez zgody właściciela numeru.

Jak działa nowa procedura?

Przy zawieraniu umowy kredytowej lub pożyczkowej instytucja finansowa będzie zobowiązana do sprawdzenia numeru PESEL w Rejestrze Zastrzeżonych Numerów PESEL. Jeśli numer będzie zastrzeżony, instytucja nie będzie mogła udzielić kredytu lub pożyczki.

Usługa Zastrzeż PESEL umożliwia obywatelom: 

  1. Zastrzeżenie numeru PESEL. 
  2. Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. 
  3. Ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL. 
  4. Sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy. 
  5. Podgląd historii zmian statusu. 

Nowe prawo obowiązuje od 17 listopada 2023 – od tego dnia można zastrzegać PESEL. Na wdrożenie kolejnych etapów trzeba było jednak zaczekać. Chociaż funkcja zastrzegania i cofania zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel dostępna jest już od stycznia 2024, Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że konsekwencje prawne dla oszustów zostaną wprowadzone dopiero od 1 czerwca 2024 roku.

Jak zastrzec numer PESEL? Instrukcja krok po kroku

Boisz się, że ktoś wykorzysta Twój numer PESEL bez Twojej wiedzy? Instrukcję zastrzeżenia numeru PESEL znajdziesz na stronie gov.pl oraz na filmie instruktażowym Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja.

Istnieją trzy sposoby na zastrzeżenie numeru PESEL:

Aplikacja mObywatel:

  1. Zaloguj się do aplikacji.
  2. Wyszukaj usługę “Zastrzeż PESEL” na liście.
  3. Naciśnij przycisk służący do zastrzeżenia.
  4. Potwierdź chęć zastrzeżenia numeru PESEL.

Serwis gov.pl:

  1. Zaloguj się na swoje konto na stronie gov.pl
  2. Wybierz usługę “Zastrzeż numer PESEL”.
  3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie.

Urząd gminy:

  1. Udaj się do dowolnego urzędu gminy.
  2. Złóż wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL.
  3. Weź ze sobą dowód osobisty.

Zdjęcie główne: gov.pl

Przeczytaj również: Vinted prosi o skan dowodu osobistego. Co zrobić?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES