Zawód stylistki modowej cieszy się dużą popularnością wśród młodych, kreatywnych osób, które pasjonują się modą. Profesja, która niesie za sobą wiele możliwości rozwoju, może okazać się bardzo dochodowa dla osób, które w odpowiedni sposób pokierują swoją karierą. Zarobki stylistki dla wielu pozostają zagadką, dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć im bliżej, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Ile wynosi pensja stylistki modowej?
Średnie wynagrodzenie na stanowisku stylistki modowej plasuje się między 3940 a 5410 zł /brutto – wynika z zestawienia portalu wynagrodzenia.pl. Jak czytamy w raporcie – 25 proc. osób wykonujących ten zawód zarabia więcej od podanych kwot. Dotyczyć to może stylistek, które regularnie pracują na planach sesji zdjęciowych i reklam oraz na bieżąco współpracują z gwiazdami.
Niestety, nie da się dokładnie określić, ile wynosi miesięczna pensja stylistki mody w 2023 roku. Ta kwota możne w znaczącym stopniu różnić się z miesiąca na miesiąc. Warunkuje to ilośc i rodzaju zleceń w danym okresie.
Warto podkreślić, że większość stylistów i stylistek mody prowadzi własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że jako freelancerzy, sami dobierają zlecenia, których miesięcznie może być kilka lub nawet kilkanaście. Stawki stylisty ustalane są indywidualnie, a czynnikami, które na nie wpływają są bez wątpienia: doświadczenie, rodzaj zlecenia oraz miejsce wykonywania pracy. Najwyższe stawki stylistów znajdziemy w Warszawie. Tam jednocześnie osoby zajmujące się tą profesją mogą liczyć na największą liczbę zleceń. Praca stylistki to szereg rozmaitych możliwości – osoba na tym stanowisku może np. współtworzyć sesję marki modowej, udzielać indywidualnych porad, odpowiadać za wizerunek gwiazdy, stylizować uczestników programów telewizyjnych, ubierać aktorów na planie czy nawet udzielać porad w mediach społecznościowych.
Pamietajmy, że w tym zawodzie nie ma ustalonej górnej kwoty, jaką można otrzymać za zlecenie. Decyzja o stawce pozostaje w rękach pracodawcy bądź zleceniodawcy. Najlepsi styliści współpracujący ze światowymi markami mogą liczyć nawet na kilka- lub kilkanaście tysięcy złotych za zlecenie. Styliści pracujący dla klientów komercyjnych, na planach filmów lub reklam, osiągają zarobki kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Rozpoczynając przygodę na stanowisku stylistki, nie nastawiajmy się jednak na wysokie zarobki od samego początku. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, co bez wątpienia utrudnia zdobycie zleceń osobom bez większego doświadczenia. Aby rozwinąć skrzydła w zawodzie, warto pomyśleć o znalezieniu zatrudnienia w jednej z popularnych modowych firm. Doskonałą ścieżką rozwoju będzie również założenie bloga modowego lub rozwinięcie swojej działalności online o tworzenie konwentu w mediach społecznościowych. Internetowe portfolio w social mediach pomoże Ci trafić do potencjalnych klientów.
Przeczytaj również: Top 7 polskich stylistów, których nie znacie. To oni wnoszą nową jakość do polskiej mody
Stylistka na etacie – jakie wynagrodzenie?
Praca stylisty to nie tylko zajęcie dla freelancerów. Magazyny modowe oraz marki odzieżowe poszukują także stylistów na etat. Zatrudnienie w ściśle określonych godzinach, w oparciu o umowę o pracę znajdziesz również w siedzibach największych sklepów e-commerce w Polsce. Przykładowo w Krakowie na stanowisko stylistki zatrudniają m.in. answear.com i spółka VRG posiadająca w portfolio marki Vistula, Bytom czy Wólczanka. W Zielonej Górze natomiast stylistek produktów modowych poszukują popularne platformy eobuwie.pl i MODIVO. Styliska w modowym e-commerce odpowiedzialna jest za przygotowywanie zestawów pod sesje fotograficzne przygotowywane dla sklepów online. W obowiązkach takiej osoby będzie stworzenie kilkunastu – kilkudziesięciu setów dziennie – z wykorzystaniem elementów sprzedawanych przez daną markę. Zarobki stylistki w sklepie e-commerce mieszczą się w przedziale 4—8 tysięcy złotych brutto.
Ile zarabia osobista stylistka modowa?
Jedną z chętnie wybieranych opcji przez stylistki modowe jest osobiste doradztwo i kreowanie indywidualnego wizerunku. Oprócz współpracy z gwiazdami, stylistki w większości przypadków podejmują pracę z prywatnymi osobami. Co można znaleźć wśród oferowanych usług i ile wynoszą indywidualne porady stylistki? Usługą, która chętnie wybierana jest na początku współpracy ze stylistką jest analiza sylwetki i/lub analiza kolorystyczna, na podstawie której stylistka może wykonać spersonalizowany dobór ubrań i dodatków. Za taką usługę zapłacimy od stu do kilkuset złotych. Cieszącą się bardzo dużą popularnością opcją jest przegląd szafy. W ramach tej usług stylistka podejmuje się sprawdzenia, co kryje szafa klientki, a następnie dogłębnej analizy personalnego stylu, stworzenia stylizacji z dostępnych elementów oraz dostrzeżenia braków w garderobie. Pomoże to w maksymalny sposób wykorzystać potencjał aktualnej zawartości szafy oraz pożegnać z rzeczami, które jedynie zajmują miejsce na półkach. Przegląd szafy zasila konto stylistki osobistej o kolejne kilkaset (a nawet kilka tysięcy) złotych. Wspólne zakupy ze stylistką to kolejna propozycja wśród usług osobistej stylistki. Są one skoncentrowane na poszukiwaniach rzeczy, których brakuje w garderobie klientki na podstawie wcześniejszych konsultacji. Godzina zakupów ze stylistką to koszt od 80 do 300 zł.
Przeczytaj również: Trener rozwoju osobistego i stylista w jednym. Czym zajmuje się style coach?
Na czym jeszcze może zarobić stylistka?
W zawodzie stylistki istnieje wiele dodatkowych możliwości rozwoju, które mogą zapewnić niemałe wpływy finansowe. Jedną ze ścieżek jest prowadzenie szkoleń biznesowych dla małych lub większych firm bądź korporacji. Ich stawki – w zależności od miasta – mogą wynieść od dwóch do ośmiu tysięcy złotych.
Wiele ze znanych na rynku stylistek decyduje się na stworzenie własnego produktu w postaci autorskiego kursu online lub wydania e-booka. Przychody z zakupu tego typu twórczości często oscylują w granicach kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.
Podsumowując – nie da się jednoznacznie określić, czy stylistka mody zarabia dużo czy mało. To, jakie uzyskasz przychody, zależeć będzie w głównej mierze od Ciebie. Podstawą tego zawodu jest pracowitość, kreatywność i wytrwałość. W przypadku stylistek osobistych, nie obędzie się bez solidnego biznesplanu. Aby dowiedzieć się, jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie, koniecznie sięgnij po porady stylisty gwiazd Mateusza Kołtunowicza, który ujawnia jak zostać stylistą w Polsce.