Komputery i inne sprzęty wyposażone są w porty służące do podłączania różnych urządzeń zewnętrznych. Wśród najczęściej stosowanych wymienić można porty USB i HDMI. Od pewnego czasu coraz powszechniejszy staje się jednak DisplayPort. To znakomita alternatywa dla portu HDMI. Pozwala na przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie?
Materiał sponsorowany
Czym jest i do czego służy DisplayPort?
DisplayPort to standard cyfrowego połączenia audio i wideo. Wykorzystuje pakietową transmisję danych, co oznacza, że z czasem mogą być do niego dodawane kolejne funkcje bez konieczności wprowadzania zmian fizycznych. Co więcej, DisplayPort umożliwia również transmisję dwukierunkową w tym samym czasie. Obecnie znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w monitorach komputerowych, kartach graficznych i laptopach. Coraz częściej DisplayPort stosowany jest także w telewizorach. Do czego dokładnie służy DisplayPort? Dzięki niemu możliwe jest przesyłanie obrazu i dźwięku za pomocą jednego kabla. Z tego też powodu doskonale sprawdza się przy przesyłaniu obrazu i dźwięku z komputera do zewnętrznego wyświetlacza. Może być to choćby monitor lub projektor.
Jakie zalety ma DisplayPort?
Ogromną zaletą DisplayPort jest fakt, że zapewnia obsługę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości. Podobnie jest w przypadku wysokich częstotliwości odświeżania. Poza tym DisplayPort obsługuje wiele zaawansowanych technologii wideo i audio. To, co dodatkowo wyróżnia DisplayPort na tle innych typów połączeń, to możliwość przesyłania sygnału audio i wideo z mniejszą kompresją. Jest to zatem znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy na swoich urządzeniach zawsze chcą się cieszyć najlepszą jakością audiowizualną. Dotyczy to w szczególności graczy. O jakich jeszcze zaletach DisplayPort warto wspomnieć? Na pewno nie bez znaczenia jest możliwość przepływu wielu strumieni wideo w ramach jednego połączenia. Dodatkowo DisplayPort umożliwia transmisję na duże odległości za pomocą kabli światłowodowych.
Czy DisplayPort ma jakieś wady?
Niewiele jest takich sytuacji, w których DisplayPort się nie sprawdzi. Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt posiada się w domu. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w odpowiedni wtyk, wówczas konieczne będzie zastosowanie kabla HDMI. Na szczęście w obecnie produkowanych urządzeniach DisplayPort staje się już standardem. Trudno jest wskazać na inne wady tego rozwiązania. Wspomnieć można co najwyższej o dość wysokim koszcie kabli i adapterów obsługujących DisplayPort.
Kiedy DisplayPort sprawdzi się najlepiej?
DisplayPort to doskonały wybór w przypadku konieczności obsługi wyższych rozdzielczości, większej przepustowości, a także zaawansowanych technologii. Mowa tu m.in. o technologiach G-Sync i FreeSync. Na technologię DisplayPort postawić powinni nie tylko wspomniani już gracze, ale również graficy i projektanci pracujących na monitorach o wysokich rozdzielczościach. DisplayPort zapewnia precyzję kolorów i wysoką jakość obrazu. Jest to także świetne rozwiązanie w przypadku konieczności podłączenia kilku monitorów do jednego źródła. Tryb Multi-Stream Transport umożliwia połączenie wielu monitorów w łańcuch. Jak zatem widać, możliwość wykorzystania DisplayPort jest naprawdę wiele. Nie może zatem dziwić, że technologia ta staje się powoli standardem.
Przeczytaj również: Allegro będzie mieć nowego konkurenta. Znany niemiecki sprzedawca uruchamia marketplace