Ciągle zmieniające się trendy, coraz to nowsze wystawy sklepowe i nasza chęć posiadania służą ciągłemu znoszeniu do domu nowych spodni, bluzek, sukienek. Może jednak warto robić przemyślane zakupy, postawić na lepszą jakość i nie zapychać szafy niepotrzebnymi rzeczami, które i tak założymy tylko raz. Aby nasze ubrania przez kilka sezonów wyglądały jak nowe, wystarczy poświęcić im trochę uwagi. Zyskamy na tym my oraz nasze portfele. Oto kilka wskazówek, które warto wprowadzić w swoje życie i jak najdłużej cieszyć się swoimi ulubionymi częściami garderoby.
Po pierwsze: jakość
Wybieraj ubrania dobre jakościowo. Przestaw się na myślenie, że lepiej kupić rzadziej, ale lepszej jakości ubrania. Wełniany płaszcz czy skórzana torebka posłużą Ci dłużej niż poliestrowa sukienka. Jeśli cena nadal nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca – poczekaj na wyprzedaże. Często można na nich upolować naprawdę dobre jakościowo ubrania w atrakcyjnej cenie. Poza tym sprawdzaj skład. Nawet ekskluzywne marki mają w swojej ofercie nie do końca jakościowe ubrania, z kolei w sieciówkach trafiają się rzeczy z dobrym składem.
Po drugie: pranie
Staraj się prać swoje ubrania tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują. Częsta styczność z pralką sprawia, że garderoba szybciej się niszczy. Ponadto zanim wypierzesz kolorowe ubrania, najpierw wywróć je na drugą stronę. Dzięki temu nie stracą koloru i nie dojdzie do ich zmechacenia. Pamiętaj też o tym, że im wyższa temperatura prania, tym szybsze wypłukiwanie kolorów. Wysoka temperatura jest też szkodliwa dla białych ubrań, ponieważ sprawia, że jasny kolor szarzeje. No i oczywiście – sprawdzaj metki, by wiedzieć, jakie pranie jest najlepsze dla danego materiału. Jeśli jednak Twoje ubrania zdążyły utracić swoją biel, raz na jakiś czas do prania dorzuć specjalną saszetkę, która „wyciąga” szarość i przywraca praniu oryginalny, świeży kolor. O praniu dżinsów też już na pewno niejedno słyszeliście. Jeśli chcesz je odświeżyć – wywróć je na lewą stronę, a także pozapinaj guziki i zamek, by nie uszkodziły pozostałych rzeczy w pralce. To samo tyczy się innych rzeczy z rzepami, zamkami, klamrami.
Przeczytaj również: Erdem Moralioglu. Kim jest projektant, który stworzy kolekcję dla H&M?
Po trzecie: suszenie
Po praniu nie powinno się przetrzymywać ubrań w bębnie. Najlepiej od razu je wyciągnąć, strzepnąć i rozwiesić. Dzięki temu ubrania będą mniej pogniecione. Jeśli suszysz ubrania na balkonie, pamiętaj, by suszarkę ustawić w cieniu i najlepiej na lewej stronie. Dzięki temu kolory nie wyblakną od słońca. Jeśli także nie należycie do fanów prasowania koszul, jest pewne ułatwienie: wystarczy, że koszulę po praniu wywiesicie na wyprofilowanym wieszaku.
Po czwarte: prasowanie
Po pierwsze ubrania w ciemnych kolorach i z nadrukami należy prasować na lewej stronie, a delikatne materiały przez jakąś tkaninę – najlepiej lekko wilgotną. Ponadto jeśli należycie do osób, które prasują rzeczy od razu po wyschnięciu i chowacie je w szafie – nie składajcie ich od razu po wyprasowaniu, ponieważ ubrania są wtedy podatne na odkształcenia. Jeśli nie przepadasz za czynnością prasowania, na rynku pojawiła się maszyna, która może Cię odciążyć. Prasująca szafa to urządzenie, które już niedługo może stać się niezbędnym gadżetem w naszych domach. Wystarczy zapiąć ubranie na klipsach, włożyć do szafy na kilka minut, a po chwili wyciągnąć ubranie bez zagnieceń. Styler wykorzystuje parę, która rozprostowuje zagniecenia, a ponadto usuwa nieprzyjemne zapachy i kurz. Jego cena jest jednak wysoka, waha się w przedziale 4-5 tysięcy zł.
Po piąte: przechowywanie
Najlepiej wybieraj wieszaki, które są wyprofilowane. W przeciwieństwie do metalowych czy drewnianych te nie odkształcają ramion. Po żmudnym prasowaniu koszul nie zapomnij zapiąć ich chociaż na co drugi guzik. Zapobiegnie to ponownemu zagnieceniu. Aby zapach w szafie był przyjemny między półki możesz powkładać pachnące mydełka, woreczki z lawendą itp. Buty najlepiej przechowuj w pudełkach. Dzięki temu zabiegowi nie zakurzą się w szafie, którą swoją drogą powinniście przynajmniej co pół roku wietrzyć.
Autor: Tatiana Zawrzykraj