Znane na całym świecie muzea i galerie sztuki wychodzą naprzeciw tym, którzy chcieliby zajrzeć do archiwów wielkich projektantów i wzbogacić wiedzę o nowe konteksty w świecie fashion. Rok 2018 jest pod tym względem szczególnie ciekawy, a oto kilka wystaw modowych, które bez wątpienia warto zobaczyć.
Azzedine Alaïa: The Couturier w Design Museum
Wystawę można podziwiać w dniach od 22 stycznia do 10 czerwca w paryskiej Galerie Azzedine Alaïa, a następnie w przestrzeni Design Museum w Londynie od 10 maja do 7 października 2018 r. Ekspozycja poświęcona jest słynnemu projektantowi, który zmarł 18 listopada 2017 roku w wieku 77 lat.
Azzedine Alaïa był rozpoznawany przez całe życie jako projektant mody, który wyraził ponadczasowe piękno kobiecych form na najwyższym poziomie haute couture – pisze Design Museum. Ta wyjątkowa wystawa zaprojektowana przez samego Alaię, odkrywa jego pasję i energię dla mody, tak jak chciał – dodaje muzeum.
Wystawa nie przyjmuje formy retrospekcji, a raczej przeplata historie z życia i kariery Alaïa. Zawiera 60 elementów garderoby wybranych wspólnie z projektantem – od nikomu nieznanych po kultowe, od tych z wczesnych lat 80., po ostatnią kolekcję z 2017 roku.
Margiela/Galliera w Palais Galliera
Po głośnej wystawie poświęconej Cristobalowi Balenciadze, paryskie muzeum Palais Galliera tym razem zdecydowało się zorganizować retrospektywę Martina Margieli. Organizatorzy, na czele z kuratorem Alexandre Samsonem, gromadzą elementy sygnowane logiem domu mody wraz z archiwalnymi przykładami inspiracji belgijskiego projektanta oraz rzadko publikowanymi wywiadami. Ekspozycja skupia się na okresie od debiutu z 1989 roku do kolekcji z 2009, która podkreśliła wyjątkowe podejście Margieli do dizajnu.
Koncepcyjne działania Margieli rzuciły wyzwanie estetyce mody tamtych czasów. Jego sposób konstrukcji odzieży odsłaniał wnętrze, podszewkę i niedokończone elementy oraz ukazywał różne etapy produkcji wraz z plisami, poduszkami naramiennymi, fastygami i całą resztą – czytamy na stronie muzeum.
Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination w MET
Projektanci inspirowali się religią właściwie od zawsze. MET prezentuje cały przekrój przedmiotów, które to potwierdzają: od sukienek Chanel i Dolce & Gabbana inspirowanych stylem bizantyjskim przez wizualne interpretacje rajskiego ogrodu po wariację Balenciagi na temat płaszcza kardynalskiego. Muzeum ma zamiar wystawić ponad 150 przedmiotów, które eksponują relację religii z modą – dla zwiedzających będą dostępne od 10 maja do 8 października. W wyjątkowym geście części przedmiotów użyczył Watykan.
Kamieniem węgielnym wystawy będą szaty papieskie i akcesoria z zakrysii Kaplicy Sykstyńskiej, z których wiele nigdy nie było widzianych poza Watykanem. Podziwiać będzie je można w Centrum Kostiumów Anny Wintour – informują organizatorzy.
Gianni Versace – Retrospective w Kronprinzenpalais
W Berlinie od 30 stycznia do 14 kwietnia trwa największa jak dotąd retrospektywa Gianniego Versace. Miejsce nie jest przypadkowe – to w Niemczech (Lippstadt) projektant zaprezentował swój debiutancki pokaz w 1978 roku. Z kolei w 1994 roku zorganizował on w Berlinie pierwszą wystawę. Ekspozycja ma zawierać przedmioty przekazane przez prywatnych kolekcjonerów z całego świata, a także serdecznych znajomych. Wśród obiektów znajdzie się wiele słynnych dzieł noszonych przez takie gwiazdy jak Madonna, Elton John, Prince, i modelki Naomi Campbell i Claudię Schiffer. W przestrzeni muzeum zostanie również stworzona reprodukcja sypialni Gianniego Versace z jego domu w Miami.
W projekcie osobiście biorą udział najbliżsi Gianniego, a także niektórzy z jego towarzyszy, muz i fanów. Ich entuzjazm i autentyczność gwarantują wyjątkową prezentację jego prac – w samym sercu Berlina – zapewniają osoby odpowiedzialne za wydarzenie.
Frida Kahlo’s Wardrobe w Victoria & Albert Museum
W londyńskim V&A od 16 czerwca do 4 listopada potrwa wystawa poświęcona osobistym rzeczom należącym niegdyś do słynnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo. Po raz pierwszy od 50 lat kolekcja ta zostanie wystawiona poza granicami Meksyku. Frida przez wielu uważana jest za ikonę stylu, a jej twórczość inspirowała wielu projektantów przez lata. Oprócz elementów garderoby, wśród przedmiotów na wystawie pojawią się również pamiątki, opakowania po lekach, akcesoria, biżuteria, fotografie czy listy.
Victoria & Albert to wyjątkowe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego, które tematami modowymi zajmuje się wyjątkowo chętnie. Do 18 lutego tego roku można było oglądać tam ekspozycje Balenciaga: Shaping Fashion.