noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Na zdjęciu dziewczyna szuka ubrań w vintage store.

Szukasz perełek z drugiego obiegu? Oto 5 vintage shopów w Warszawie, które warto odwiedzić

REKLAMA
noSlotData

Popularność mody z drugiego obiegu rośnie z tygodnia na tydzień. Ludzie chcą tworzyć oryginalne, nieszablonowe stylizacje, ale jednocześnie pragną mody etycznej. Świadomość dotycząca branży fast fashion – zarówno w kwestii jakości tkanin, jak i sposobu ich produkcji i jej wpływu na ekologię – jest już naprawdę wysoka. Moda z drugiej ręki pozwala na łączenie obu tych rzeczy, a przy okazji daje dużo frajdy i możliwości. Jakie vintage adresy warto obecnie odwiedzić w Warszawie?

Atrakcyjny punkt na mapie Warszawy – Nowy Bazar Różyckiego

Na terenie kultowego warszawskiego Różyca od kilku tygodni możemy odwiedzać jego nowo otwartą część. Nowoczesne kontenery skrywają w sobie całą masę sklepików pełnych vintage skarbów. Mowa tu zarówno o dodatkach czy ceramice, jak i oczywiście ubraniach. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni Nowego Bazaru Różyckiego możemy odwiedzić aż 11 vintage shopów prowadzonych przez bardzo kreatywnych młodych ludzi. Znajdziecie tu takie miejsca, jak Twins Peak, No Sztos, 4 Bajery, Vintage Bazaar, Praski Klondike, Zbiór Vintage, Dopamina Vintage, Kulki Vintage Store i Rock Vintage Roll.

Jak opowiada mi Klaudia Dam z Vinatage Baza(r)u na Nowym Bazarze Różyckiego, cały proces tworzenia inicjatywy rozpoczął się od pierwszej garażówki w 2022 roku, której pomysłodawcą był Michał z przybazarkowej kawiarni CzaCza Kawa&Macza.

– Od tej pory miejsce zaczęło żyć, a w ciągu kolejnych miesięcy do charakterystycznych, zielonych pawilonów zaczęli wprowadzać się nasi straganiarze. Wszystko wyszło bardzo naturalnie, a każdy kolejny straganiarz dokładał swoją cegiełkę wyjątkowości i nowej energii – opowiada Klaudia. – W ten sposób bazarek stał się przestrzenią mody z drugiego obiegu, kreatywności, najróżniejszych bibelotów i usług. Stworzyliśmy kolektywistyczną społeczność, chcącą tchnąć nowego ducha w Różyca i warszawską Pragę – dodaję.

Miejsce ma być atrakcyjnym punktem na mapie Warszawy dla młodych osób, a przy okazji budować świadomość potrzeby zmian w sektorze modowym. Nowy Bazar Różyckiego to nie tylko sklepy, ale też wydarzenia. Co miesiąc można zajrzeć tu na garażówkę, w której można wziąć udział zarówno jako kupujący, jak i wystawca. Już w najbliższą niedzielę, 30 kwietnia, odbędzie się tam z kolei pokaz mody drugoobiegowej, w ramach trwającego właśnie Fashion Revolution Week.

Przeczytaj też: Co zmieniło się w modzie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? Siedem ważnych głosów ekspertek Fashion Revolution Polska

Vintage shopy, które warto odwiedzić

Pracownia Vintage działa w dwóch warszawskich dzielnicach – w Śródmieściu i na Żoliborzu. Oba miejsca pełne są przepięknych rzeczy w doskonałym stanie. Są tu zarówno męskie, jak i damskie ubrania, dodatki i buty z drugiej ręki, ale również pojedyncze akcesoria autorstwa lokalnych twórców. Świetna selekcja, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pogodne Vintage to urokliwe miejsce, ukryte w budynku na Starej Ochocie. Znajdziecie tu ceramikę, sztukę, dodatki i modę. Showroom znajduje się w mieszkaniu, co sprawia, że klimat jest jeszcze ciekawszy. To idealne miejsce na poszukiwania nieszablonowych ubrań, ale również prezentów, które z pewnością zaskoczą obdarowywanych. Można tu spędzić długie godziny, bo każdy z wielu pokoi skrywa w sobie całą masę skarbów.

Jeśli sądziliście, że Elektrownia Powiśle to tylko butiki popularnych firm, nic bardziej mylnego. Znajdziecie tam również Avalonia Vintage – niepozorny sklep kryje w sobie całą masę vintage perełek. Jak mówi mi sam założyciel, Mateusz, moda vintage była miłością od pierwszego wejrzenia.

– A wydarzyła się w Berlinie, w jednym z tamtejszych sklepów, dokladnie 4 lata temu. Piękno, klimat i asortyment tego sklepy zrobiły na nas wielkie wrażenie – opowiada założyciel Avalonia Vintage. – Wcześniej nie mieliśmy nic wspólnego z modą, a wtedy w głowie pojawiła się myśl, że gdyby taki sklep był w Warszawie, nie trzeba by było chodzić w żadne inne miejsce na zakupy. Teraz staramy się poprzez najlepszą możliwą selekcję zostawić w kimś tę iskierkę, która kiedyś w nas urosła do płomieni, i zainspirować do zmiany nawyków zakupowych czy nawet pójścia w nasze ślady – dodaje.

Mateusz podkreśla, że warto wybierać modę z drugiego obiegu również ze względu na jakość, oryginalność i unikatowość. – nikt nie będzie miał takiej samej sztuki ubrania. Dodatkowo, dzięki korzystaniu z tego, co już jest na rynku, wybór ubrań z drugiej ręki to korzystny wybór dla środowiska.

Crush to kolejne miejsce z vintage ubraniami, które od lat działa na Mokotowie. Tu zawsze znajdziemy ubrania znanych, m.in skandynawskich i polskich, marek w doskonałym stanie, których próżno szukać już gdziekolwiek indziej. Świetna selekcja ponadczasowych, oryginalnych ubrań, które będą służyć latami odróżnia ten komis od innych.

Fenomen vintage shopów

Fenomen sklepów vintage to zjawisko, które zyskało na popularności w ciągu ostatnich lat. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko. Kupowanie używanych ubrań pomaga zmniejszyć ilość odpadów tekstylnych i zużycie zasobów naturalnych. Produkcja nowych ubrań wiąże się z dużą emisją gazów cieplarnianych. Starsze ubrania często cechują się wyższą jakością wykonania i trwałością w porównaniu do współczesnych produktów fast fashion. Materiały i techniki szycia stosowane w przeszłości były często bardziej solidne. Wybierając odzież vintage, konsumenci przyczyniają się do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Vintage shopy oferują unikalne, niepowtarzalne ubrania, które pozwalają na wyrażenie indywidualnego stylu. Dzięki temu można znaleźć wyjątkowe elementy garderoby, których nie ma nikt inny.

Fenomen sklepów vintage wynika z kombinacji ekologicznych, ekonomicznych i kulturowych czynników. Ludzie szukają unikalnych, wysokiej jakości ubrań, które pozwalają im wyrazić siebie i jednocześnie dbać o środowisko. Sklepy vintage oferują możliwość odkrywania historii mody, oszczędzania pieniędzy i wspierania zrównoważonej mody, co sprawia, że stają się coraz bardziej popularne.

Przeczytaj też: Rituals Cosmetics kontynuuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Co ma w planach?

Zdjęcie główne: pexels.com

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES