Rząd zapewnia o pomocy dla przedsiębiorców, którzy cierpią przez pandemię. Kto może liczyć na wsparcie finansowe w tarczy branżowej? W jakiej wysokości? Gdzie trzeba składać wnioski? Sprawdzamy najważniejsze informacje.
Za sprawą nowego projektu tzw. tarczy branżowej mikro i mali przedsiębiorcy z 25 branż mogą ubiegać się w Powiatowych Urzędach Pracy o dotacje w wysokości 5 tys. złotych. Dofinansowania są bezzwrotne, jeśli utrzymają działalność przez trzy miesiące od daty otrzymania wsparcia. Przedsiębiorcy z objętych projektem branż będą także czasowo zwolnieni z płacenia składek ZUS – póki co wyłącznie za listopad. Ponadto, otrzymają postojowe w wysokości 2 080 złotych. Aby skorzystać jednak z programów, przedsiębiorcy, o których mowa, będą musieli wykazać co najmniej 40 proc. spadek obrotów r/r.
Kto może otrzymać dotację w ramach tarczy branżowej? – lista PKD
O dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności mogą starać się mikro i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzili firmę na dzień 30 września 2020 roku, a w październiku lub listopadzie odnotowali spadek obrotów o co najmniej 40 proc. r/r. Na wsparcie mogą liczyć firmy działające w 25 sektorach gospodarki. Poniżej prezentujemy listę PKD firm objętych pomocą projektu tzw. tarczy branżowej.
47.71.Z (sprzedaż detaliczna odzieży)
47.81.Z (sprzedaż detaliczna żywności na straganach i targowiskach)
47.82.Z (sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych na straganach i targowiskach)
47.89.Z (sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów na straganach i targowiskach)
56.10.A (restauracje)
56.10.B (ruchome placówki gastronomiczne)
56.29.Z (pozostała działalność gastronomiczna)
56.30.Z (przygotowywanie i podawanie napojów)
59.11.Z (produkcja filmów, nagrań, wideo itp.)
74.20.Z (działalność fotograficzna)
77.21.Z (wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego i sportowego)
82.30.Z (organizacja targów, wystaw i kongresów)
85.51.Z (pozaszkolna edukacja sportowa, to m.in. indywidualni nauczyciele, trenerzy)
86.90.A (działalność fizjoterapeutyczna)
86.90.D (działalność paramedyczna)
90.01 Z (wystawianie przedstawień artystycznych)
90.02.Z (wspomaganie przedstawień)
93.11.Z (działalność obiektów sportowych)
93.13.Z (działalność obiektów poprawy kondycji fizycznej)
93.19.Z (pozostała działalność sportowa)
93.21.Z (działalność wesołych miasteczek)
93.29.A (działalność pokojów zagadek)
93.29.B (pozostała działalność rozrywkowa niesklasyfikowana)
93.29.Z (pozostała działalność rozrywkowa)
96.04.Z (działalność usługowa dot. poprawy kondycji fizycznej)
Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest nieoprocentowana oraz bezzwrotna pod warunkiem, że przedsiębiorca wykaże prowadzenie działalności przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji.
Czytaj również >>> Po prostu „olać”, bo przecież środki na chleb trzeba mieć- jak branża zareagowała na lockdown
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020
Najbardziej docenianym wsparciem z tarcz antykryzysowych wśród przedsiębiorców jest zwolnienie ze składek ZUS, z którego do tej pory skorzystało około 2 miliony przedsiębiorców. Teraz na zwolnienie mogą liczyć firmy z tarczy branżowej, ale tylko przez miesiąc. By skorzystać ze zwolnienia przedsiębiorcy będą musieli wykazać w oświadczeniu co najmniej 40 proc. spadek przychodów r/r.
Postojowe 2 080 PLN w listopadzie
Rząd przewiduje także postojowe dla wspomnianych wyżej branż w wysokości 2 080 złotych, czyli takie samo, jakie wprowadzono wiosną tego roku. Niestety, z postojowego będą mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy zatrudniający etatowych pracowników. Postojowe będzie wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku osób rozliczających się w formie karty podatkowej – 50 proc. Podobnie jak w przypadku dotacji, warunkiem otrzymania świadczenia postojowego będzie wykazanie spadku obrotów o co najmniej 40 proc. w stosunku do października lub listopada 2019 roku.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Dokładnie jak w przypadku pierwszego projektu dofinansowania, wniosek trzeba będzie złożyć w formie elektronicznej do Powiatowego Urzędu Pracy. Do wniosku przedsiębiorcy będą zobligowani dołączyć oświadczenie o spełnianiu kryteriów. Starosta Powiatowy będzie miał prawo do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorcy w ciągu trzech lat od udzielenia dotacji. Firma, która nie podda się kontroli lub wykorzysta środki niezgodnie z założeniem projektu będzie musiała zwrócić dotację w ciągu 12 miesięcy.