Polacy coraz chętniej sprzedają swoje używane ubrania, korzystając ze stacjonarnych komisów oraz aplikacji, takich jak Vinted. Ile można zarobić na wystawieniu na sprzedaż swojej garderoby? Sprawdzamy.
Autor: Aleksandra Zawadzka
Sprzedawanie używanych ubrań: limity i zasady
Początek nowego sezonu i zmiana pór roku zachęcają do tego, żeby pozbyć się swoich używanych ubrań. Coraz więcej osób decyduje się jednak na inne kroki niż wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy (szczególnie, że regularnie mówi się o tym, jak dużo tekstyliów trafia na wysypiska śmieci, a zdjęcia z pustyni Atacama obiegły już cały świat). W ostatnich latach ludzie chętnie przekazują część swojej garderoby na zbiórki dla potrzebujących, oddają w ramach wymian typu SWAP albo po prostu sprzedają.
Czytaj: Ile influencerki zarabiają na blogach?
Ten ostatni krok w nadawaniu ubraniom drugiego życia jest też dobrą opcją na dorobienie do wypłaty, z której coraz częściej korzystają Polacy. Ile da się zarobić na sprzedaży ubrań, których już nie potrzebujemy? Dzięki temu, że drugi obieg cieszy się coraz większą popularnością, kwota ze sprzedaży niepotrzebnych rzeczy może być spora. Musi być jednak zgodna z obowiązującym prawem.
Zgodnie z dyrektywą DAC7, która weszła w Polsce 1 maja 2023 roku, operatorzy platform e-commerce’owych mają obowiązek przekazywania informacji dotyczących sprzedaży towarów (m.in. zysków) krajowym organom. Bez podatku dozwolona jest jedynie okazjonalna odsprzedaż rzeczy, które zakupiliśmy nie mniej niż 6 miesięcy temu (inaczej trzeba ją uwzględnić w zeznaniu rocznym). Na tych zasadach można wykonać do 30 transakcji z łącznym przychodem do 2 tysięcy euro.
Ubrania da się sprzedać też w ramach działalności nierejestrowanej, której przychód miesięczny powinien wynieść maksymalnie 2,7 tys. zł brutto (75% wynagrodzenia minimalnego, aktualne od lipca 2023 r.). Po przekroczeniu tej kwoty trzeba otworzyć działalność gospodarczą, by rozliczać podatki.
Sprzedawanie używanych ubrań: gdzie można wystawić swoje rzeczy?
Gdzie w takim razie można sprzedać swoje używane ubrania? Jest kilka miejsc, które warto wziąć pod uwagę – w zależności od tego, w jakim stanie są ubrania, jaki jest ich rodzaj i od jakich marek pochodzą.
Na pewno w pierwszej kolejności można rozważyć Vinted i OLX, a także grupy sprzedażowe na Facebooku (np. Vintage Unit Sale). Tutaj możemy wystawić swoje noszone rzeczy bez względu na to, czy są vintage czy pochodzą z sieciówek.
Luksusowe marki poleca się sprzedawać w wyspecjalizowanych komisach stacjonarnie lub online – świetne będą warszawski Crush albo Vestiaire Collective o zasięgu międzynarodowym. W niektórych miastach Polski działa też inicjatywa Bazar Miejski, w ramach której można wynająć wieszak i wystawić swoje stare ubrania na sprzedaż. Popularne są również targi vintage, w których w wyjątkowych przypadkach mogą wziąć udział nie tylko profesjonalne sklepy, ale też prywatni sprzedawcy.
Zobacz też: Jakie studia dla branży modowej w 2023 roku?
Zdjęcie główne: Unsplash