Praca odgrywa dużą rolę w życiu człowieka oraz pochłania sporą część czasu i energii każdego dnia. Ważne, aby dawała poczucie spełnienia i przynosiła satysfakcję. Być może planujesz zostawić dotychczasową posadę i chcesz poszukać pracy, która cię uszczęśliwi. Może kończysz własnie studia i nie masz pojęcia od czego zacząć? Nie podejmuj pochopnych decyzji: daj sobie czas, aby wiedzieć, czego naprawdę pragniesz. Przedstawiamy pytania, które musisz sobie zadać szukając nowej pracy.
Czego oczekuję od swojej pracy?
Drogę zawodową można porównać do podróży. Jeśli nie zdecydujemy, gdzie chcemy popłynąć, wiatr może znieść nas do miejsca, które będzie dalekie od wymarzonej destynacji. Określ dokładnie, czego oczekujesz od swojej pracy.
Zacznij od zrozumienia wartości, którymi kierujesz się w życiu. Co jest dla ciebie najważniejsze? Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wartości, które są dla ciebie istotne w każdej dziedzinie życia, nie tylko w pracy. Jeśli jedną z twoich najwyższych wartości jest niezależność, to bez względu na zarobki i prestiż stanowiska nie spełnisz się w pracy, w której nie będziesz mieć swobody decyzyjnej.
Często bywa tak, że ciężko jest ocenić, czego tak naprawdę chcemy. W większości przypadków wynika to z lęku, że nie damy rady lub nie posiadamy wystarczających zasobów, aby zrealizować pragnienia. Jeśli nie wiesz czego chcesz, to z pewnością masz świadomość tego, czego wolisz uniknąć. Jesteś przekonany, że praca w zespole nie jest dla ciebie lub nie możesz znieść myśli o posadzie w korporacji? Wypisz na kartce wszystkie punkty, których wolisz uniknąć w przyszłej pracy. Pamiętaj, że to czego nie chcemy, jest drugą stroną tego, czego tak naprawdę pragniemy.
>>> Przeczytaj również: #CareerMonday: Jak wykorzystać psychologię w tworzeniu własnej marki?
Jakie są moje kompetencje?
Zastanów się, co możesz zaoferować swojemu pracodawcy? W czym jesteś dobry? Co możesz wnieść do firmy? Twoje umiejętności są niezwykle istotne, a każdy odbyty kurs czy doświadczenie jest cennym punktem podczas ubiegania się o pracę. Pamiętaj, aby podkreślić odpowiednie umiejętności, które dotyczą konkretnego zakresu obowiązków wybranego stanowiska. Gdy przedstawisz wszystko, co masz do zaoferowania, najważniejsze fakty zgubią się w natłoku informacji. Postaw na jakość, nie na ilość.
Warto zauważyć, iż na rynku pracy rośnie znaczenie umiejętności miękkich. Badania wykazały, że 67% pracodawców chętniej zatrudniłoby pracownika z silnymi kompetencjami miękkimi, niż osobę z niskimi kompetencjami twardymi. Eksperci prognozują, że do 2030 roku dwie trzecie pracodawców będzie uznawało niektóre z nich za obowiązkowe. Kluczowe kompetencje miękkie to: stała gotowość do rozwoju, zdolność adaptacji, umiejętność współpracy, zdolności organizacyjne oraz umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.
Które umiejętności chcę udoskonalić?
Gdy wiesz już, co jest twoją mocną stroną i czym możesz zabłysnąć w rozmowie z przyszłym pracodawcą, czas na spojrzenie w przyszłość. Zastanów się, które umiejętności chcesz rozwijać. Szukaj pracy, która pomoże ci się kształcić. Celuj w posadę, która poszerzy twoje horyzonty i otworzy nowe możliwości.
Nie chodzi o poszukiwanie pracodawcy, którego firma jest najlepsza na rynku. Zwróć raczej uwagę na to, czy praca w tej firmie pozwoli na dalszy rozwój, otworzy nowe możliwości, da szansę na wykorzystanie potencjału. Przy czym pamiętataj, aby pokazać pracodawcy, co już możesz wnieść do firmy.
Gdzie rozpocznę poszukiwania?
W poszukiwaniach warto skorzystać ze znanych portali, które skupiają większość pracodawców. LinkedIn jest podstawowym narzędziem, od którego najlepiej zacząć. Zanim wpadniesz w wir przeglądania ofert pracy, stań się widoczny dla pracodawcy, zakładając profil w tym serwisie. Popularne portale, na których znajdziesz oferty pracy to między innymi: Jobs.pl, Praca.pl, Infopraca.pl. Największa w Polsce wyszukiwarka ofert pracy to portal Pracuj.pl. Nie zapomnij również o naszej sekcji PRACA, gdzie znajdziesz najświeższe oferty pracy ze świata mody.
Oprócz znanych platform, zastanów się, gdzie indziej możesz spotkać wymarzonego pracodawcę. Większość pracodawców jest aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych. Śledź ich konta, aby być na bieżąco z aktualnościami firmy. Coraz częściej to właśnie w mediach społecznościowych pracodawcy ogłaszają nowe oferty pracy. Również grupy i społeczności na Facebooku aktywnie publikują ogłoszenia w konkretnej branży, a nawet sami pracodawcy zwracają się postach z propozycją pracy.
Jak przygotuję się do rozmowy?
Na początku przygotowań odwiedź stronę internetową pracodawcy. Wejdź na jego profil na LinkedIn czy Goldenline i sprawdź najważniejsze informację o firmie, do której aplikujesz. Jeśli wiesz, kto będzie cię rekrutował, zobacz także profil tej osoby. Może dowiesz się czym się interesuje lub jakie ma doświadczenia. Dzięki temu rozmowa stanie się mniej stresująca, a w rezultacie lepiej wypadniesz.
Stwórz także listę pytań, które chcesz zadać. W ten sposób wykażesz zainteresowanie, a rekruter zobaczy, że zależy ci na danym stanowisku. Pamiętaj, że w trakcie rozmowy nie tylko firma wybiera. Ty także podejmujesz decyzję o swoim przyszłym pracodawcy. Powinieneś mieć pewność, że jest to właściwy wybór.
W poszukiwaniu nowej pracy najważniejsze jest, aby sprecyzować, czego naprawdę od niej oczekujemy. Przecież nikt nie chce popełniać starych błędów czy rozczarować się pracodawcą po raz kolejny. Gdy już znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania, możesz bez obaw ruszać na podbój rynku i z łatwością znaleźć pracę, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.