noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Na zdjęciu znajduje się Rosita Missoni, starsza kobieta o białych włosach. Ubrana we wzorzystą odzież, która pasuje do artystycznego tła. Kobieta nosi okulary o ciemnych oprawkach oraz charakterystyczne kolczyki w szachownicowym wzorze. Wyraz twarzy sugeruje, że opowiada o czymś ważnym. W tle znajdują się kolorowe, abstrakcyjne wzory, które mogą być częścią wystaw, dzieł sztuki lub tekstyliów. Zdjęcie jest wykonane w czerni i bieli, co podkreśla szczegóły i kontrast aplikacji.

Nie żyje twórczyni Missoni. Barwna kariera ikonicznej projektantki

REKLAMA
noSlotData

2 stycznia 2025 roku, w wieku 93 lat, zmarła Rosita Missoni, współtwórczyni oraz projektantka luksusowej marki odzieżowej Missoni. Przez branżę uznana “kolorystyczną geniuszką”. Zasłynęła z niebywałego poczucia estetyki oraz umiejętności gustownego parowania projektów reprezentujących pozornie odmienne style. Przybliżamy barwny życiorys ikonicznej projektantki.

Rosita Missoni nie żyje. Życie prywatne włoskiej projektantki

W czwartek, 2 stycznia 2025 roku, zmarła włoska bizneswoman oraz współzałożycielka domu mody Missoni. Urodzona w 1931 roku we włoskim mieście Golasecce artystka była córką zajmującej się tekstyliami pary rzemieślników. Rosita Missoni od najmłodszych lat pasjonowała się modą, choć na etapie edukacji zdecydowała się na studia, które bezpośrednio nie przygotowywały jej do późniejszego zawodu. Projektantka skończyła języki nowożytne.

W wieku siedemnastu lat poznała swojego przyszłego męża – Ottavio Missoniego. Choć był on Włochem, to para po raz pierwszy nie spotkała się na ojczystych ziemiach. Natrafili na siebie w Wielkiej Brytanii, którą projektantka odwiedziła w celu pogłębienia filologicznych umiejętności. W tym samym czasie Ottavio brał udział w rozgrywanych w Londynie igrzyskach olimpijskich. Reprezentował Włochy w biegu na 400 metrów przez płotki.

Po odwiedzeniu licznych muzeów wraz z opiekującymi się mną zakonnicami wybraliśmy się na Wembley, gdzie rozgrywane były igrzyska olimpijskie. Tam pierwszy raz zobaczyłam Ottavio. Był przystojnym i wysportowanym mężczyzną. Ponadto doskonałym sportowcem. Obejrzałam jego ćwierćfinałowy bieg, który wygrał, by ostatecznie zakończyć rywalizację na szóstej lokacie – wspominała Rosita Missoni.

Para pobrała się pięć lat później, w 1953 roku, w Golasecce, by następnie zamieszkać w położonym w Lombardii miasteczku Gallarate. To tam małżeństwo otworzyło niewielki warsztat krawiecki, który stał się prologiem do późniejszego rozwoju luksusowej marki. Rosita Missoni oraz Ottavio Missoni doczekali się potomstwa. Dwójki synów (Vittorio Missoni i Luca Missoni) oraz córki (Angella Missoni). Niestety, w 2013 roku Vittorio zginął w katastrofie lotniczej u wybrzeży Wenezueli. W tym samym roku, w wieku 92 lat, zmarł Ottavio.

Śmierć twórczyni Missoni. Jak Rosita Missoni budowała potęgę?

Marka Missoni znalazła uznanie nie tylko wśród oddanych klientów czy obserwatorów branży, ale również i gwiazd pokroju Kylie Jenner, Alessandra Ambrosio, Dakoty Fanning, Dua Lipy czy Rihanny. Od pierwszych dni działalności, przypadających na letni okres 1953 roku, projekty Missoni zachwycały niepowtarzalnym stylem, będącym połączeniem najwyższej jakości krawiectwa z wielowymiarową i ekstrawagancką sztuką. Rosita Missoni, jej współtwórczyni i główna projektantka, szybko zyskała popularność. Eksperci docenili ją za niebywałą umiejętność awangardowego wykorzystywania materiałów.

Nie tylko trafione kolekcje budowały rozgłos marki. Szerokim echem odbił się również skandal z 1967 roku, kiedy to Missoni pojawiło się w Palazzo Pitti. Na kilka minut przed planowanym pokazem Rosita dostrzegła, że biustonosze noszone przez modelki niszczą oczekiwany efekt kreacji uszytych z lamy. Poprosiła o ich usunięcie. Jak się później okazało, w świetle wybiegu tkanina straciła swój koloryt. Wydała się przezroczysta, co wywołało niemałą sensację. Za wspomniany incydent marka została wykluczona z pokazów w kolejnym roku. Mimo to zyskała popularność oraz uznanie, co poskutkowało sesjami okładkowymi w największych modowych magazynach, takich jak Vogue, Elle czy Marie Claire. Jak wyglądały ostatnie lata działalności Rosity Missoni oraz w jakiej kondycji obecnie znajduje się jej marka?

Na zdjęciu widać parę – kobieta to Rosita Missoni a mężczyzna to jej mąż – relaksujących się na trawie w organizmie poduszek o charakterystycznych, kolorowych wzorach w stylu zygzakowym. Kobieta ma krótkie, kręcone włosy i jest ubrana w koszulę w paski, a mężczyzna nosi jasnoniebieską koszulę. Oboje uśmiechają się do kamer, powodując wrażenie zrelaksowanych i zadowolonych. W tle pojawił się trawnik i drzewo. Atmosfera fotografii jest swobodna i przyjemna.
Włoska projektantka Rosita Missoni i jej mąż Ottavio Missoni. Włochy, lipiec 1975roku

Ostatnie lata w Missoni

W 2018 roku fundusz inwestycyjny FSI Mid-Market Growth Equity, w transakcji wycenionej na 70 mln EUR, nabył 41,2 proc. udziałów w spółce Missoni. Założycielska rodzina pozostawiła sobie pakiet kontrolny w postaci 58,8 proc. akcjonariatu, natomiast po zrealizowanej sprzedaży Rosita zdecydowała się przejść na emeryturę. Rolę prezesa przejęła jej córka, Angela. Od 2023 roku firma Rothschilda bada sytuację rynkową, szukając potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem marki.

Zdjęcie główne: wikipedia commons

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES