REKLAMA

Q&A: Czy aktywność fizyczna pomaga osiągnąć w życiu sukces?

REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Podejmujemy się wysiłku fizycznego, żeby czuć się dobrze we własnym ciele, zgubić zbędne kilogramy czy podnieść poziom endorfin w organizmie. Dzięki zaangażowaniu w sport stawiamy sobie odważne cele i pokonujemy przeciwności, przekraczamy granice możliwości. Można więc stwierdzić, że sport i sukces często idą ze sobą w parze. Sprawdzamy, jak aktywność fizyczna pomaga osiągnąć w życiu sukces.

Obniża poziom stresu

Jak powszechnie wiadomo przewlekły stres nie jest sprzymierzeńcem sukcesu. Ponadto wywołuje szereg niekorzystnych zmian w naszym organizmie. Długotrwale działający stres rozregulowuje przemianę materii, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, niekorzystnie wpływa na parametry biochemiczne krwi oraz układ hormonalny. Stres dewastuje nie tylko ciało, ale także psychikę, wywołując uczucie niepokoju czy permanentne zmęczenie, przez co utrudnia samorealizacje i odbiera siły do sięgania po sukces.

Na szczęście z pomocą przychodzi sport, który zbawiennie łagodzi wpływ stresu na nasze funkcjonowanie. Osoby aktywne fizycznie lepiej panują nad sobą w sytuacjach stresowych, ponieważ łatwiej im poradzić sobie z napięciem, podwyższonym tętnem i szybszym biciem serca, dzięki lepszej wydolności tlenowej. Szereg badań naukowych dowodzi, że aktywność fizyczna dodaje energii, poprawia samopoczucie i przynosi odprężenie. Warto wiedzieć, że sport bezpośrednio wpływa na odczuwany poziom szczęścia. Podczas intensywnego ruchu wydzielane są endorfiny, zwane także hormonami szczęścia oraz serotonina, która wpływa na odczuwanie przez nas zadowolenia. Z taką dawką energii jest się przygotowanym na walkę o sukces.

Poprawia pamięć i wydajność mózgu

Nikt nie ma wątpliwości, że niezależnie, co jest naszym celem i gdzie upatrujemy nasz sukces, dobra pamięć się przydaje. Wydajny mózg to taki, który funkcjonuje na pełnych obrotach, a możemy je utrzymać dzięki ćwiczeniom fizycznym. Badacz Fred Gage z Salk Institute for Biological Studies wykazał, iż ćwiczenia fizyczne wspomagają pracę neuronów i pomagają tworzyć nowe komórki mózgowe, nawet u osób starszych. Udowodniono także, że osoby bardziej wysportowane mają też większe hipokampy i dysponują lepszą pamięcią.

Badaczka Eadaoin Griffin z Uniwersytetu w Dublinie udowodniła, że nawet krótki wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawy pamięci. Pokazała badanym zdjęcia z twarzami i nazwiskami obcych osób. Następnie połowa z nich aż do wyczerpania ćwiczyła na rowerze treningowym, a druga przez 30 minut siedziała. Następnie obie grupy zostały poproszone o przypomnienie sobie nazwisk osób, które widzieli na początku badania.

Ci, którzy ćwiczyli na rowerze treningowym, zauważyli poprawę pamięci w porównaniu z poziomem wyjściowym. Dodatkowo podwyższyło im się stężenie czynnika neurotropowego, czyli białka odpowiadającego za przetrwanie i wzrost neuronów.

Wpływ sportu na wydolność mózgu uwidacznia się już u najmłodszych. Badania wykazały, że dzieci uprawiające sport osiągały lepsze wyniki w nauce niż ich mało aktywni rówieśnicy i to nawet wtedy, kiedy treningi odbywały się kosztem czasu poświęconego na naukę. Ponadto, o wiele łatwiej przychodziło im siedzenie w ławce, były bardziej zdyscyplinowane i sprawiały mniej kłopotów wychowawczych.

Rozwija samodyscyplinę

Aby regularnie ćwiczyć niezbędna jest samodyscyplina, która jest także konieczna w drodze po sukces w każdej sferze życia. Samodyscyplinę kształtujemy w momencie, w którym zamiast kanapy wybieramy ruch. Każdego dnia napotykamy wiele pokus i rozpraszaczy, które kuszą nas, żeby odpuścić trening lub zakończyć go szybciej. Osoby, które poważnie traktują sport, potrafią wyznaczać w życiu priorytety i mimo wszystko się ich trzymać. Ponadto aktywność fizyczna rozwija zdolności organizacyjne. Dobre rozplanowanie treningów w trakcie zabieganego tygodnia jest umiejętnością, która pozwala zmierzyć się z dodatkowymi obowiązkami w każdej sferze życia.

Buduje pewność siebie

Pewność siebie decyduje o wygranej w każdej dziedzinie życia. Jeśli nie wierzymy, że nam się uda, szanse stają się rzeczywiście znikome. Co sport ma wspólnego z pewnością siebie? Aktywność fizyczna wymaga dużo pracy fizycznej i mentalnej. W sporcie nie ma drogi na skróty, jeżeli chce się osiągnąć swoje cele. Trzeba ciężko trenować, budować fizyczną siłę i wytrzymałość oraz doskonalić technikę. Dodatkowo sport uczy tego, że kiedyś trzeba przegrać, ale zawsze można się podnieść i spróbować raz jeszcze. Uczy też traktować stresowe sytuacje jak wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. Poprzez tego rodzaju „fizyczną” inwestycję, osoby uprawiające sport są krok bliżej do spełnienia swoich marzeń i osiągnięcia upragnionych celów.

Przeczytaj również: Q&A: Asertywność i FUO, czyli jak najlepiej wyrażać krytykę, by przyniosła efekt?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES