REKLAMA
Srtaki w fabrykach w bangladeszu

Protesty wstrzymują produkcję największych marek

REKLAMA
REKLAMA

Strajki zatrzymały pracę zakładów produkcji odzieży w Bangladeszu. Markami, które zostały dotknięte konsekwencjami wynikającymi z protestów są między innymi Levi’s i H&M, poinformował lider związku reprezentującego pracowników fabryk.

Przeczytaj również: Mroczna historia poliestru. Kiedy i jak powstał kontrowersyjny materiał?

3,5 tys. fabryk odzieżowych w Bangladeszu odpowiada za około 85 proc. rocznego eksportu z tego południowoazjatyckiego kraju. Wartości omawianych transakcji szacuje się na 55 mld dolarów. Ta astronomiczna kwota nie może dziwić. Rejon od lat zaopatruje światowych gigantów z branży fashion.

Niestety, warunki pracy znacznej części z czterech milionów pracowników tego sektora są tragiczne. Ponadto wynagrodzenie… Z perspektywy europejskich standardów jest nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Pensja w sektorze zaczyna się od 75 dolarów miesięcznie. Pracownicy domagają się trzykrotnie wyższej.

Przeczytaj również: Top 5 najważniejszych imprez modowych w 2024 roku

Protesty w zakładach w Bangladeszu

Policja poinformowała, że co najmniej 300 fabryk zostało zamkniętych w zeszłym tygodniu w wyniku protestów. Strajki jednak wciąż przybierają na sile. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, dotychczas w ich trakcie zginęło dwóch pracowników fabryk, a dziesiątki zostało rannych. W odpowiedzi na wydarzenia Bangladeskie Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Odzieży (BGMEA), które reprezentuje właścicieli fabryk, zaoferowało pracownikom 25-procentową podwyżkę.

To jednak wartość znacznie poniżej tej, na którą mogą przystać protestujący. Uważają oni, że po zaakceptowaniu podwyżki o jedną czwartą bieżącego wynagrodzenia wciąż nie będą oni w stanie utrzymać swoich rodzin. Źródła podają, że strajkujący wciąż mobilizują się na ulicach dzielnic przemysłowych zlokalizowanych na przedmieściach Dhaki.

Trwające protesty zbiegły się w czasie z demonstracjami partii opozycyjnych domagających się dymisji premier Sheikh Hasiny. Wybory parlamentarne w Bangladeszu zaplanowano na styczeń przyszłego roku.

Przeczytaj również: Odmładzający trik przy pomocy korektora

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES