Zgodnie ze zbliżającymi się zmianami w prawie, które wejdą w życie 15 stycznia przyszłego roku firmy, które wynajmują sklepom przestrzenie handlowe, będą odpowiedzialne za to, co jest sprzedawane.
Dotychczas właściciele podrobionych towarów mogli kierować roszczenia cywilne przeciwko osobom, które miały naruszać ich prawa. Było to jednak mało skuteczne. Po zmianach przepisów będą kierować roszczenia wobec tego, kto wynajmuje handlującym podróbkami przestrzeń sklepową czy miejsce w hali targowej.
Według radcy prawnej Elżbiety Figat-Michalak “skutkiem nowych przepisów powinno być ograniczenie przestrzeni, w której może dochodzić do obrotu podróbkami. Nie oznacza to, że samych podróbek będzie mniej, ale będą mniej dostępne dla konsumentów.”
Tegoroczne badanie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wykazało, że producenci odzieży i obuwia, a także lekarstw oraz kosmetyków ponoszą największe straty. Co roku polscy i zagraniczni producenci tracą 11,4 mld zł, czyli 12 proc. całej sprzedaży.
Czy przyszłoroczne zmiany prawne pomogą w walce z podróbkami w naszym kraju?
Cały artykuł dostępny na portalu Money.pl
[button color=”” size=”large” type=”” target=”_blank” link=”https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nasila-sie-walka-z-podrobkami-wedlug-nowych,243,0,2415347.html”]CZYTAJ WIĘCEJ[/button]