noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Nie taki straszny szef jak go malują- ponad połowa Polaków uważa, że ma świetnego szefa!

REKLAMA
noSlotData

Czy to w ogóle możliwe, że ci okropni menedżerowie byli tylko wyjątkiem od reguły? Przerażająca mniejszość, na którą mieliśmy pecha trafić? Serwis kariery LiveCareer zapytał prawie 1000 pracowników z całej Polski o to, czy lubią swoich szefów. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. 

W pigułce: 

  • Aż 53% respondentów uważa, że ma świetnego szefa, a tylko 17% z nich twierdzi, że ich szef jest kiepskim przełożonym 
  • Zaskakujące 69% ankietowanych uważa się za osoby zaangażowane w pracę, podczas gdy na świecie ten sam wskaźnik wynosi 13%
  • Zaledwie 3,7% ankietowanych przyznało, że nie podoba im się rodzaj feedbacku, jaki otrzymują od przełożonego. 
  • Wśród pożądanych cech dobrego szefa respondenci wymieniają uczciwość, wiarygodność i wsparcie, podczas gdy umiejętności specjalistyczne stawiają na szarym końcu

Aż 53% Polaków twierdzi, że ma świetnego szefa, ale niemal 25% z nas uważa, że polskim menedżerom brakuje poczucia humoru. Jednocześnie tylko 11% z nas wymaga od przełożonego specjalistycznej wiedzy. Co jeszcze Polacy myślą o swoich szefach? I jak wyobrażają sobie szefa idealnego?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 972 respondentów zapytano o ich oczekiwania względem przełożonego. Wyniki ankiety budują interesujący portret idealnego menedżera oczami podwładnych i pokazują, nad czym polscy szefowie powinni jeszcze popracować. 

Za najważniejsze cechy dobrego kierownika Polacy uznali uczciwość, wspieranie członków zespołu, wiarygodność i pozytywne nastawienie. A wśród cech, których zdaniem respondentów najbardziej brakuje polskim menedżerom, badani najczęściej wskazywali poczucie humoru (25% odpowiedzi).

Żaneta Spadło, ekspertka kariery serwisu LiveCareer Polska i autorka badania, mówi: Kontakt z przełożonym to dla wielu osób jeden z głównych powodów stresu w pracy. Dobry menedżer powinien to zauważyć i umieć rozładować napięcie — na przykład wspólnym śmiechem. To tym ważniejsze, że Polacy uchodzą za bardzo zestresowany naród.

https://www.instagram.com/p/B-td262jin_/

Polacy chcą szefów, którzy są uczciwi i mają poczucie humoru

Oprócz tego aż 65% ankietowanych chciałoby, żeby ich przełożony skupiał się przede wszystkim na znalezieniu i pełnym wykorzystaniu ich mocnych stron. Ta potrzeba rośnie wraz ze stażem pracy i doświadczeniem pracowników. Szukanie i korygowanie słabości podwładnych jako główną metodę zarządzania popiera jedynie niecałe 35% z nas.

Ponadto aż 57% respondentów twierdzi, że feedback od przełożonego powinien być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Kolejne 36% badanych oczekuje od szefa przede wszystkim pochwały, a nieco ponad 7% — krytyki. 

Niewielu z nas lubi, gdy szef wytyka nam błędy i słabości, nawet jeśli ma dobre intencje. W pracy chcemy zarówno czuć się docenieni, jak i mieć możliwość rozwoju, a konstruktywny feedback od szefa najbardziej może nam w tym pomóc — komentuje Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. 

„Badanie oczekiwań Polaków względem przełożonych” wykazało również, że:

  • tylko 53% z nas ma szefa, który dba, byśmy zachowali równowagę między życiem prywatnym a zawodowym,
  • ponad 70% z nas chce, by przełożony pomagał nam w rozwiązywaniu problemów zawodowych,
  • aż 75% z nas uważa, że szef powinien brać pod uwagę zdanie pracowników, nawet jeśli jest inne niż jego własne.

Badanie pokazało jednak, że — wbrew powszechnym stereotypom — Polacy nie narzekają tak często. Niemal połowa respondentów twierdzi, że podoba im się rodzaj feedbacku, jaki otrzymują od menedżera, a 57% z nas czuje, że szef bierze pod uwagę naszą opinię podczas podejmowania decyzji.

Szczegółowe wyniki „Badania na temat oczekiwań Polaków względem przełożonych 2020” można znaleźć tutaj.

***

O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych. 

https://www.instagram.com/p/B7QSxFwAY6R/

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ta aplikacja pomaga kobietom w znalezieniu pracy! Czym jest Her Impact?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES