overlays: {bottom: true}

Polacy inwestują w sztukę. Najnowsze badania GUS: zainteresowanie jedną dziedziną nadal rośnie

W 2022 r. wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła 650,7 mln zł. To 10 proc. wzrost w porównaniu do danych z poprzedniego roku – wynika z najnowszego raportu GUS. Sprawdzamy, co cieszyło się największym zainteresowaniem Polaków.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku dzieł stuki i antyków w Polsce w 2022 roku. Wynika z niego, że Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę i antyki. Łączna kwota sprzedaży w tym segmencie wyniosła 650,7 mln zł i wzrosła o 10,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Podobnie jak w 2021 r. największą ilość dzieł sztuki sprzedano w województwie mazowieckim – ich wartość wyniosła 508 mln zł, co stanowiło 78,1 proc. ogólnej sprzedaży antyków i dzieł sztuki w Polsce.

Badania GUS: w co Polacy inwestują najchętniej?

Największe zainteresowanie kupnem dzieł sztuki zanotowano w dziedzinie malarstwa, gdzie kwota ze sprzedaży wyniosła 563,0 mln zł ( 86,5 proc. całkowitej sprzedaży). Dużą popularnością cieszyło się również malarstwo dawne (342,8 mln zł, czyli 52,7 proc. ogólnej kwoty sprzedaży), a także malarstwo współczesne (220,2 mln zł – 33,8 proc).  Jak ujawniają statystyki, Polacy coraz chętniej nabywają dzieła sztuki – porównaniu do 2021 roku zainteresowanie malarstwem wzrosło o 20,2 proc., a sprzedaż malarstwa dawnego zanotowała aż 42 proc. wzrost.

GUS: Gdzie Polacy kupują sztukę?

Zdecydowanym pionierem w sprzedaży dzieł sztuki i antyków są aukcje. Sprzedaż wyniosła tam 434,1 mln zł i stanowiła 66,7 proc. całego segmentu. W 2022 roku Polacy często korzystali też z aukcji internetowych, które zanotowały sprzedaż wysokości 16,3 mln (3,7 proc.).  Znaczącym kanałem dystrybucji okazały się także placówki handlowe – wartość sprzedaży wyniosła tam 175,7 mln zł, co stanowiło 27,0% ogólnej kwoty. GUS wskazuje, że sprzedaż w placówkach handlowych wzrosła aż o 24,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku. 

W którym regionie Polski sprzedaż sztuki jest największa?

Bezapelacyjnym zwycięzcą tego zestawienia jest ponownie województwo mazowieckie, gdzie sprzedano najwięcej dzieł sztuki i antyków. To również tam swoją działalność prowadziło najwięcej podmiotów sprzedających sztukę i antyki.  Jak wyglądał handel w innych województwach? W województwie małopolskim funkcjonowało 38 podmiotów (18,6%), z których 34 prowadziły działalność w Krakowie. Podobnie jak w poprzednim roku, większość podmiotów (69,1%) zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków miała swoje siedziby w stolicach województw – czytamy w raporcie GUS.

Z informacji otrzymanych od 204 podmiotów działających na rynku dzieł sztuki i antyków wynika, że 60,8% z nich zajmowało się wyłącznie sprzedażą dzieł sztuki i antyków, natomiast pozostałe dodatkowo prowadziły działalność wystawienniczą – poinformował GUS.

Przeczytaj również: Wartość rynku mody w Polsce rośnie? Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń

Zdjęcie: Unsplash

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES