– Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 45,9 pkt. wobec 48 pkt. odnotowanych w marcu – poinformowała zajmująca się analizą rynków finansowych amerykańska korporacja S&P Global.
Przeczytaj również: W kwietniu inflacja wzrosła. Czy RPP zmieni wysokość stóp procentowych?
PMI dla przemysłu w Polsce: kwiecień 2024
– Według najnowszych danych z badania PMI polski sektor przemysłowy pozostaje w długotrwałym okresie spadku koniunktury. Sektor ten skurczył się dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu. Stanowi to stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku – czytamy w opublikowanym raporcie. Wynika z niego również, że nowe zamówienia, eksport i zatrudnienie spadały w kwietniu w szybszym tempie. Spadki wielkości produkcji utrzymują się już od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy.
Spadek omawianego wskaźnika o 2,1 pkt. był największy od lipca 2022 roku. Nakręcały go wyniki czterech z pięciu składowych. – Popyt na polskie wyroby przemysłowe w kwietniu nadal słabł. Nowe zamówienia spadły dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższym spadkiem w historii, a tempo tego spadku przyspieszyło do najszybszego od stycznia. Rynki krajowe pozostały słabe, podczas gdy eksport był obciążony niższymi zamówieniami z kluczowych rynków europejskich, w tym z Niemiec, Francji i Włoch – informuje S&P Global.
– Niższa liczba nowych zamówień w kwietniu nadal wywierała negatywny wpływ na produkcję, która spadła rekordowy dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu. Jednak w przeciwieństwie do nowych zamówień, tempo spadku produkcji ustabilizowało się, ponieważ firmy szybciej likwidowały zaległości w realizacji zamówień. Producenci towarów zgłaszają spadek liczby nierealizowanych zamówień co miesiąc od czerwca 2022 roku – dowiadujemy się dzięki raportowi.
Więcej informacji o polskiej modzie znajdziesz na lamode.info
Zdjęcie główne: Unsplash