noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
pielęgnacja włosów

Pielęgnacja różnych rodzajów włosów. Jak wybrać odpowiednie kosmetyki?

REKLAMA
noSlotData

O tym, że o włosy należy odpowiednio dbać nie trzeba nikomu przypominać. Właściwa pielęgnacja to nie tylko zdrowy wygląd, ale też lepsze samopoczucie – dobrze ułożona i efektowna fryzura dodaje w końcu pewności siebie. I właśnie – jak zadbać o włosy, by były zdrowe, lśniące, pełne objętości i przede wszystkim nie wyglądały na zniszczone po zabiegach? Skąd biorą się problemy ze skórą głowy i jak można sobie z nimi poradzić? Jak dobrać właściwe kosmetyki i jak poznać, jaki mamy rodzaj włosów? Sprawdźmy!

Materiał sponsorowany

Rozpoznanie rodzaju porowatości włosów – klucz do sukcesu

Do znanego „od zawsze” podziału włosów na normalne, tłuste (przetłuszczające się) i suche dołączyła w ostatnich latach nowa klasyfikacja. Zgodnie z nią nasze włosy mogą być także niskoporowate, średnioporowate albo wysokoporowate. Rodzaj porowatości jest ściśle związany z budową każdego pojedynczego włosa, który składa się z rdzenia oraz okalających go łusek kory. Oczywiście w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie obejrzeć naszych włosów pod mikroskopem, ale możemy poczynić pewne obserwacje, które naprowadzą nas na właściwy trop. >>Przeczytaj więcej na temat porowatości włosów.

Równowaga PEH, czyli równowaga protein, emolientów i humektantów – dlaczego jest ważna w pielęgnacji poszczególnych rodzajów włosów?  

Kiedy już uda nam się stwierdzić, jaki rodzaj porowatości cechuje nasze włosy, stajemy przed kolejnym zadaniem: stworzenia programu pielęgnacyjnego opartego o preparaty zawierające trzy różne składniki, czyli proteiny, emolienty i humektanty. To właśnie równowaga tych składników (określana mianem równowagi PEH) sprawi, że nasze włosy będą w optymalnym stanie.

  • Proteiny – to białka stanowiące budulec każdego włosa. Ich obecności zawdzięczamy zdrowy wygląd włosów, optymalne odżywienie, naturalny blask i satysfakcjonującą objętość. Ich nadmiar w kosmetykach skutkuje tzw. przeproteinowaniem, które objawia się w postaci lepkości i ciężkości włosów – nawet tuż po umyciu i wysuszeniu wyglądają jak tłuste – oraz ich szorstkości. Niedomiar protein prowadzi do utraty objętości i blasku. Najpopularniejsze proteiny to m.in.: jedwab, keratyna, elastyna, białka roślinne (np. proteiny pszenicy czy pozyskane z nasion baobabu).
  • Emolienty – to cała grupa substancji o charakterze lipofilowym, czyli mających zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach, ale nierozpuszczających się w wodzie, które po użyciu zawierających je kosmetyków pozostają na włosach i powodują ich wygładzenie, zmiękczenie oraz poprawę elastyczności. Do emolientów zaliczamy oleje i masła.
  • Humektanty – to substancje mające zdolności do wiązania wody, czyli zatrzymywania przy sobie jej cząsteczek, dzięki czemu skóra głowy i włosy są doskonale nawilżone. Do humektantów zaliczamy kwas hialuronowy, d-panthenol, mocznik, aloes, betainę, witaminę E i kwas mlekowy.

Stworzenie indywidualnego programu pielęgnacyjnego bywa czasochłonne. Może się okazać, że u różnych osób włosy o takiej samej porowatości będą inaczej reagować na konkretny składnik. Nie pozostaje wówczas nic innego jak poszukiwanie rozwiązania metodą prób i błędów, a w tym pomocne będą ogólne wskazówki, które zamieszczamy poniżej.

Zwróćcie uwagę: proteiny, emolienty i humektanty to nazwy całych grup składników – jeśli na Wasze włosy nie zadziała np. kwas hialuronowy, nie oznacza to, że humektanty nie służą Wam w ogóle. Trzeba sięgnąć po preparat z innym składnikiem, np. aloesem. >>Czytaj więcej o równowadze PEH i właściwej pielęgnacji włosów.

Włosy niskoporowate

Łuski włosów niskoporowatych gładko przylegają do rdzenia włosowego.

Włosy tego typu poznamy po tym, że:

  • zazwyczaj są gładkie i lśniące,
  • nie puszą się nadmiernie,
  • są podatne na zabiegi pielęgnacyjne i odżywiające,
  • nie reagują na zmiany wilgotności w powietrzu,
  • po umyciu szybko schną,
  • w celu ułożenia pożądanej fryzury musimy użyć dodatkowych kosmetyków, by ją utrwalić.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate nie są wymagające. Są one znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne od pozostałych rodzajów włosów i warto dbać o to, żeby ten stan utrzymać. Dobrze sięgać po kosmetyki o lekkiej formule, które nie będą ich obciążać, co może spowodować spadek objętości i brak odbicia u nasady.

W celu uzyskania równowagi PEH, warto zastosować połączenie emolientów i humektantów.

Po jakie produkty sięgać?

Idealna dla włosów niskoporowatych będzie np. odżywka-serum do włosów cienkich i delikatnych tołpa.® green nawilżenie., która zwiększa objętość włosów i unosi je u nasady, ale ich nie obciąża, dzięki czemu można ją stosować codziennie.

Włosy średnioporowate

Łuski włosów średnioporowatych są rozchylone, a pod wpływem wilgotności w powietrzu mogą się jeszcze bardziej rozchylać, co spowoduje efekt puszenia.

Tego rodzaju włosy poznamy po tym, że:

  • mają tendencję do falowania,
  • bardzo długo schną po umyciu,
  • dobrze się układają przy użyciu szczotki czy lokówki,
  • łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym,
  • są podatne na zniszczenia mechaniczne,
  • ich końcówki mają tendencję do rozdwajania się.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Najczęściej występującym typem włosów są te średnioporowate. Z uwagi na to, że mają tendencję do puszenia się i rozdwajania końcówek, mogą wyglądać na takie, które potrzebują najsilniejszego odżywienia i dociążenia olejami. Nie należy jednak przesadzać! W ich przypadku wypracowanie indywidualnego programu pielęgnacyjnego zachowującego równowagę PEH jest szczególnie ważne.

W celu uzyskania równowagi PEH: stosujmy najpotrzebniejsze im humektanty oraz proteiny, a jeśli zauważymy, że dobrze działają na nie także emolienty, używajmy ich z umiarem.

Po jakie produkty sięgać?

Optymalne odżywienie i dociążenie włosów średnioporowatych gwarantuje odżywka-maska do włosów słabych, zniszczonych i pozbawionych witalności tołpa.® green, wzmacnianie. Ta maska z humektantami:

  • wzmacnia, odbudowuje i regeneruje włosy,
  • silnie nawilża i odżywia,
  • przywraca sprężystość, elastyczność i zdrowy wygląd,
  • dodaje energii i witalności,
  • zwiększa odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne,
  • ogranicza podatność na łamanie, kruszenie i rozdwajanie się końcówek.

Włosy wysokoporowate

Łuski włosów wysokoporowatych są najbardziej rozchylone i potrzebują domknięcia.

Włosy tego typu poznamy po tym, że:

  • mogą nadmiernie puszyć się, zbijać w strąki lub filcować,
  • często tracą objętość od zbytniego przeciążenia składnikami odżywczymi w kosmetykach,
  • mają tendencję do rozdwajania, niszczenia, matowienia.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych najważniejsze jest ich regularne odżywianie i zabezpieczanie rdzenia włosowego poprzez domykanie łusek.

W celu uzyskania równowagi PEH: regularnie stosujmy proteiny – mniej więcej raz w tygodniu, w towarzystwie humektantów – oraz zabezpieczające emolienty.

Po jakie produkty sięgać?

Włosy wysokoporowate będą zadbane i zdrowe, jeśli sięgniemy np. po proteinową maskę REPAIR tołpa.® dermo hair. enzyme. Doskonale domyka ona łuskę włosów, zapewniając ich idealną gładkość bez puszenia się i niesfornych kosmyków. Regenerująca moc protein i kwasu fitowego pomaga odbudować uszkodzenia i wypełnić ubytki w strukturze włosów.

>>Zobacz pozostałe kosmetyki tołpa.® do pielęgnacji włosów niskoporowatych, średnioporowatych oraz wysokoporowatych.

Trafne rozpoznanie rodzaju włosów oraz staranne wypracowanie indywidualnego programu pielęgnacyjnego zachowującego równowagę PEH to jedyna droga do utrzymania włosów w optymalnej kondycji.

Zdjęcia: materiały partnera

Przeczytaj również: Uniqlo: torba ze znanej sieciówki uznana za najgorętszy produkt Lyst. Kosztuje mniej niż 100 zł!

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES