noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Paczkomat InPost to najpopularniejszy automat paczkowy. Poczta Polska chce konkurować swoimi automatami, które mają nazywać się Pocztomaty.

„Paczkomat” czy „pocztomat”? Czołowi dostawcy przesyłek idą na wojnę

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Poczta Polska nie zamierza ustępować pola InPostowi w walce o rynek automatów paczkowych. Spółka złożyła wniosek o zastrzeżenie nazwy “pocztomat”, która łudząco przypomina “paczkomat” – znak towarowy InPostu.

Poczta Polska po raz drugi próbuje zastrzec nazwę “pocztomat” dla swoich automatów paczkowych. Wniosek o ochronę znaku towarowego został złożony w Urzędzie Patentowym RP w marcu br. W 2015 roku Poczta Polska po raz pierwszy próbowała zastrzec tę nazwę, ale Urząd Patentowy odmówił jej rejestracji ze względu na sprzeciw InPostu. 

Przeczytaj również: Tak drogo jeszcze nie było! Poczta Polska podnosi ceny usług

Paczkomat InPost to najpopularniejszy automat paczkowy w Polsce. Poczta Polska chce dogonić konkurencję. / fot. InPost

Poczta Polska znów atakuje InPost

Celem Poczty Polskiej jest stworzenie konkurencji dla popularnych paczkomatów InPostu. Nazwa “pocztomat” jest jednak łudząco podobna do zastrzeżonego już przez InPost terminu „paczkomat”. Jak wskazuje Rzeczpospolita, półka kierowana przez Sebastiana Mikosza w ubiegłym miesiącu podjęła kolejną próbę walki o znak towarowy, licząc, że tym razem okaże się ona wygrana.

Ujawniony znak słowno-graficzny „pocztomat” nie uzyskał jeszcze ochrony. Nastąpi to dopiero w przypadku, gdy ekspert nie stwierdzi przeszkód do udzielenia prawa ochronnego i gdy — po ewentualnym opublikowaniu znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego — nie wpłynie żaden sprzeciw wobec tego zgłoszenia – tłumaczy Monika Chrobak, rzeczniczka UPRP, w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Oznacza to, iż do 25 czerwca br. uprawnieni do znaków podobnych mogą zgłaszać sprzeciwy wobec znaku. Na razie do UPRP nie wpłynął żaden sprzeciw, ale nie można wykluczyć, że sytuacja sprzed lat się powtórzy i InPost ponownie zablokuje rejestrację nazwy.

Oficjalna nazwa automatów paczkowych Poczty Polskiej to Pocztex Automat. Zmiana nazwy na “pocztomat” wiąże się z planami rozszerzenia sieci automatów i stworzenia silnej konkurencji dla InPostu.

Poczta Polska rozwija sieć automatów paczkowych

Poczta Polska nie próżnuje i buduje własną sieć automatów paczkowych, która ma konkurować z gigantem rynku – InPostem. Choć firma wciąż jest na etapie instalacji i odbiorów technicznych urządzeń, plany są ambitne. Poczta Polska zakontraktowała już 3 tysiące urządzeń, które sukcesywnie będą udostępniane klientom na terenie całego kraju. Docelowo sieć ma być rozbudowana do 7 tysięcy automatów.

Przeczytaj również: Levi Strauss zwolni setki Polaków. Spółka zamyka zakład produkcyjny w Płocku

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES