noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Fot. Okładka Wall Street Journal Magazine, wrzesień 2021

Nie ma nawet 40 lat, a stanie na czele modowego imperium. Kim jest nowa prezes Inditexu?

REKLAMA
noSlotData

Po 10 latach Zara, wraz z pozostałymi markami holdingu odzieżowego Inditex, wraca pod rodzinne rządy. 1 kwietnia 2022 roku stery imperium przejmie córka założyciela – Marta Ortega Pérez. Jakie ma kompetencje i czy podoła tak ogromnemu wyzwaniu?

Kim jest Marta Ortega Pérez?

W Inditexie nigdy nie zajmowała oficjalnego stanowiska, choć od dziecka była przygotowywana do przejęcia firmy po ojcu. Ma z nim zresztą wiele wspólnego. Tak jak on nie ma w siedzibie firmy osobnego biura, ponieważ wybiera pracę ze wszystkimi, na open spasie. W przeciwieństwie do niego nie jest jednak aż tak skryta. On nie pozwolił się sfotografować od 2000 roku i nigdy w karierze nie udzielił wywiadu. Ona dotychczas zrobiła to tylko raz – dla Wall Street Journal. Jej zdjęcia natomiast pojawiają się w mediach dosyć często, gdyż nie unika bywania w świecie mody.

Regularnie gości na pokazach Valentino, przyjaźni się Pierepaolem Picciolim, Narciso Rodriguezem i Peterem Lindbergiem, którego fotografie kolekcjonuje. O jej prywatnym życiu wiadomo niewiele – jeździ konno, ma dwoje dzieci, syna i córkę, a za sobą nieudane małżeństwo. W 2018 roku wyszła za mąż po raz drugi. Jej wybrankiem został Carlos Torretta, pracownik działu e-commerce Zary.

38-letnia Marta Ortega Pérez, córka Amancio Ortegi i jego drugiej żony Flory Pérez Marcote, z odzieżowym gigantem związana jest zawodowo już od ponad 15 lat. Studiowała biznes w Londynie i w Szwajcarii, a zaraz po studiach dołączyła do Inditexu. Zaczęła od zatrudnienia się (pod innym nazwiskiem) jako ekspedientka w sklepie Zary na King’s Road w Londynie. Jej koledzy zorientowali się kim jest dopiero, gdy pewnego dnia przyszła do pracy z Rolexem na ręku. “Myślałam, że nie przetrwam pierwszego tygodnia w tej pracy” – powiedziała dziennikarzowi Wall Street Journal. Do dziś raz w tygodniu odwiedza incognito jakiś sklep Zary. Żeby poznać firmę od podszewki, zajmowała się “wszystkim po trochu”, ale z czasem skupiła się na merchandisingu i brandingu sprzedaży.

Widmo nepotyzmu krąży jednak nad Ortegą Pérez, co pokazuje fakt, że gdy jesienią 2021 roku informacja o jej nowej roli w spółce została podana do wiadomości publicznej, akcje Inditexu spadły o kilka procent. Nie była to jednak długotrwała strata, bo już następnego dnia wartość spółki ponownie wzrosła.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez WSJ. Magazine (@wsjmag)

Sam Amancio Ortega wcześniej był chwalony za nieobsadzanie członków rodziny na najważniejszych stanowiskach w strukturach zarządzających i część ekspertów najnowsze zmiany uważa za krok wstecz. Sama zainteresowana jednak nie ugina się pod tego typu krytyką. W wywiadzie wyznała, że „żyje i oddycha tą firmą od dzieciństwa”, a wszystkiego nauczyła się współpracując przez ostatnich kilkanaście lat z profesjonalistami. Mimo objęcia najwyższego stanowiska w firmie, chce działać podobnie jak ojciec: pozostać blisko produktu i być tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Inditex pod jej rządami ma zmienić styl zarządzania na anglosaski.

Kogo zastąpi Marta Ortega Pérez?

Od 2011 roku, kiedy to Amancio Ortega zrezygnował z funkcji prezesa, Inditexem zarządzał Pablo Isla. To w tym czasie spółka zadeklarowała, że wyeliminuje z produkcji szkodliwe chemikalia i przyjmie ekologiczny model działania sklepów. Isla jest też odpowiedzialny za ekspansję marki – zarówno jeśli chodzi o ilość fizycznych sklepów, jak i sprzedaż online.

Można pokusić się o stwierdzenie, że był właściwą osobą na właściwym stanowisku, bo dzięki jego decyzjom odzieżowy gigant umocnił swoją pozycję. Jego osiągnięcia były doceniane nie tylko wewnątrz firmy, ale również poza nią. W 2017 roku Isla znalazł się na liście najlepszych CEO świata, za którą odpowiedzialny jest prestiżowy magazyn Harvard Business Review.

Dotychczasowa praca Ortegi Pérez w firmie również była doceniana, a jej strategia realizacji dostaw przynosiła rezultaty – to między innymi dzięki niej, Zara była w stanie sprzedawać rocznie około 450 milionów damskich ubrań i akcesoriów. Teraz nowa prezes też ma odgrywać ważną rolę w związku ze skupieniem się firmy na zrównoważonym rozwoju. Pablo Isla wydaje się pozytywnie podchodzić do swojej następczyni, doceniając jej silne opinie i pokorę.

Inditex – światowa potęga modowa

Inditex powstal w 1963 roku, a w jego skład wchodzą tak popularne marki jak Zara, Stradivarius, Bershka, Oysho, Pull&Bear, Massimo Dutti i Lefties. To obecnie największa grupa “fast-fashion” na całym świecie. Założyciel, Amancio Ortega, w 2015 roku trafił na pierwsze miejsce listy najbogatszych ludzi świata, wyprzedzając nawet Billa Gatesa. W 2022 roku jego wartość rynkowa szacowana jest na około 59 miliardów dolarów.

Przed Martą Ortegą Pérez stoi ogromne wyzwanie, ale presja będzie równie wielka. Przez najbliższe miesiące świat biznesu i mediów z pewnością będzie patrzył jej na ręce, wypatrując najmniejszych potknięć. Ona z kolei, biorąc jednak pod uwagę jej determinację i dotychczasowe zachowania, patrzy jedynie na cele i efekty. “Myślę, że ważne jest, aby budować mosty między modą high fashion a streetową, pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, pomiędzy technologią a modą, pomiędzy sztuką a funkcjonalnością” – powiedziała w wywiadzie dla Wall Street Journal. Być może – poza wiedzą i doświadczeniem – to właśnie ta strategia zdecyduje o jej sukcesie na nowym stanowisku.

>>> Przeczytaj także: “Cruella” zapewniła jej kolejnego Oscara. Kim jest Jenny Beavan?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES