noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Na miejscu widać zdarzenie, które miało miejsce przed pokazem. Modelka pozuje na tle zielonych drzwi. Jest ubrana w strój o dopasowanym kroju, z detalicznymi detalami, które przypominają kokardę lub draperię. Wokół modelki fotografowie i filmowcy uchwycają moment przy pomocy urządzeń. Scena emanuje dynamizmem i atmosferą modowego backstage'u. Czy nowa klasyfikacja kodów PKD dotyka również tę branżę?

Nowa klasyfikacja kodów PKD. Znaczące zmiany dla przedsiębiorców, które weszły w życie w 2025 roku

REKLAMA
noSlotData

Początek 2025 roku to moment poważnych zmian, z którymi powinni zapoznać się przedsiębiorcy. 1 stycznia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów dopasowujące obowiązujące w Polsce klasyfikacje działalności do europejskich wymogów. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz podniesienie prawnych standardów wobec reform obserwowanych na międzynarodowym rynku. Nowa klasyfikacja kodów PKD – co oznacza dla przedsiębiorców? Przedstawiamy listę najważniejszych zmian oraz ich możliwych konsekwencji.

Czym są kody PKD?

Kody PKD to nic innego jak zharmonizowane oraz odpowiednio uporządkowane typy i kategorie aktywności poszczególnych przedsiębiorstw. Zgodnie z krajowymi regulacjami obowiązek ich posiadania spoczywa na wszystkich osobach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także wszelkich podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to, że kody PKD posiadają również spółki osobowe, kapitałowe, ale także spółdzielnie czy fundacje. Rozwinięciem skrótu PKD jest fraza “Polska Klasyfikacja Działalności”.

Nowa klasyfikacja kodów PKD. Kluczowe zmiany

18 grudnia, na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, polscy politycy wchodzący w skład Rady Ministrów przyjęli rozporządzenie dotyczące Polskiej Klasyfikacji Działalności. Tym samym modyfikując oraz rozszerzając o nowe rodzaje działalności katalog kodów obowiązujący od 2007 roku. Założeniem wprowadzonych zmian jest zaktualizowanie kodów do bieżących realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. W ostatnich latach światowa gospodarka przechodzi transformację, a coraz większe znaczenie zyskują podmioty koncentrujące się na działalności cyfrowej oraz cyrkularnej.

Warto dodać, że rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów jest polską odpowiedzią na unijną klasyfikację NACE rev. 2.1 z 2022 roku. Wspomniana europejska regulacja wymusiła zaktualizowanie PKD z 2007 roku. Największe zmiany w PKD 2025 tyczą się użycia nowych symboli, a także znaczenia grup. Ponadto powstały wcześniej niewyodrębniane typy działalności.

Debiuty, przejęcia i upadki – co wstrząsnęło rynkiem mody i urody w 2024 roku?

Kto powinien zwrócić uwagę na nowe rozporządzenie?

Chcąc założyć mikroprzedsiębiorstwo lub inny podmiot prawny wymagający przypisania do odpowiedniego typu działalności należy skorzystać z kodów obowiązujących od 1 stycznia. Dla wszystkich planujących wejście do świata biznesu sytuacja jest przejrzysta. Bardziej skomplikowana okazuje się dla tych, którzy prowadzili działalności przed wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego PKD 2025. Przedsiębiorcy będą bowiem musieli dokonać zmian ręcznie. Jeżeli tego nie zrobią ich firmy zostaną przeklasyfikowane automatycznie zgodnie z kluczem określonym przez Główny Urząd Statystyczny. A co w przypadku tych, którzy chcą w najbliższym czasie dokonać zmian wpisu? System Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie wymagał użycia kodu z aktualnej klasyfikacji.

W centrum kadru widać mężczyznę ubranego w ciemny strój, siedzącego na krześle i wpatrującego się w telefon. Z pewnością czyta on nowe klasyfikacje kodów PKD. Wokół niego znajdują się stojaki z ubraniami – widoczne są marynarki, płaszcze i spodnie w stonowanych kolorach, takie jak beż, granat i khaki. W tle widoczne są różne elementy, buty oraz inne akcesoria, co wskazuje na przygotowanie do pokazu lub sesji zdjęciowej.

Klasyfikacja PKD 2025. Do kiedy należy dokonać zmian?

Nowa klasyfikacja kodów PKD obowiązuje od początku bieżącego roku. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem przedsiębiorcy mają 2 lata na ręczne zaktualizowanie kodów przypisanych do prowadzonych przez nich firm, spółek czy innych organizacji klasyfikowanej przez PKD. W jaki sposób dokonać zmian?

Jak wybrać i zmienić kod PKD

Zmiany kodów PKD dokonywane są bezpłatnie za pośrednictwem platformy CEIDG (kliknij TUTAJ zaktualizuj swoją działalność). Po znalezieniu się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy zalogować się na konto, a następnie wybrać kategorię “zmiana danych” i “dopisanie PKD”. Nowe kody dostępne są w wyszukiwarce kodów PKD.

Marki, które przegrały walkę o przetrwanie. Najgłośniejsze upadłości w 2024 roku

Zdjęcie główne: Spotlight

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES