Wszyscy wiemy, iż networking jest potrzebny, a czasami wręcz konieczny do rozwoju kariery, biznesu czy czerpania większej satysfakcji z wykonywanej pracy. Chociaż jesteśmy świadomi, jak dużo wartości wnosi networking do naszej samorozwoju, często jest on powodem wielu obaw. Nie wiemy, jak zacząć tworzyć sieci kontaktów, boimy się budować relacje, a czasem nawet stwierdzamy, że nie nadajemy się do poznawania nowych ludzi. W ostateczności dużo nas omija. A gdyby tak networking oznaczał spotkanie z przyjaciółkami w przytulnej kuchni wypełnionej zapachem ciasta i szczerymi rozmowami z inspirującymi kobietami?
Networking dla każdej z nas
Poznaj Ashley Sumner, CEO firmy Quilt, która uwierzyła, że networking to dużo więcej niż formalny small talk i przekazanie wizytówki. Ashley założyła Quilt w 2017 roku wraz z Gianną Wurzl, a ich głównym celem było odejście od standardowej formy postrzegania networkingu. Dziewczyny pragnęły stworzyć przestrzeń do spotkań, które będą prowadzić do głębszych relacji i prawdziwego poznania się z drugim człowiekiem.
Główny cel Quilt to pomoc kobietom, aby nawiązywały wzajemne kontakty, poprzez które będą mogły się rozwijać i pomagać sobie nawzajem z osiąganiem zawodowych czy życiowych celów.
Od kobiet dla kobiet
Quilt powstało także z myślą o wszystkich, którzy boją się typowego networkingu lub po prostu się nim zmęczyli. Tradycyjne zawieranie znajomości biznesowych kojarzy się ze sztywną wymianą wizytówek, które następnie lądują na dnie torby lub gorzej, w koszu. Założycielki Quilt miały dosyć nudnego networkinu i postanowiły nadać mu nowego charakteru.
Jak działa Quilt? Firma wprowadziła platformę internetową, aplikację, która skupia przedsiębiorcze kobiety, pragnące poszukiwać inspiracji w rozmowie z drugim człowiekiem. Quilt przypomina inne media społecznościowe, jednak jego głównym celem jest networking.
Zostać gospodarzem networkingu
Każda użytkowniczka platformy może zostać „gospodarzem”, co oznacza, że organizuje spotkanie w swojej wybranej lokalizacji (przeważnie w swoim mieszkaniu), wybiera temat i gości. Gospodarz dostaje także pieniądze, za udostępnienie swojej przestrzeni na spotkanie – jest to około 80 procent sumy ze sprzedaży biletu, który zwykle jest w cenie od 12 do 30 dolarów.
Jakie tematy poruszane są na kameralnych spotkaniach kobiet należących do Quilt? Każde spotkanie jest wyjątkowe, a tematyka to np. perfekcjonizm, intuicja, uzależnienia od mediów społecznościowych, pieniądze czy ekologia. Quilt organizuje także potkania z kobietami ekspertami w swojej dziedzinie, które opierają się na zasadzie warsztatów z mentorem, a wszystko oczywiście ma miejsce w kameralnych przestrzeniach mieszkań.
Na razie firma Quilt działa w Stanach Zjednoczonych, gdzie łączy kobiety z wielu miast i środowisk. Miejmy nadzieje, iż wkrótce pojawi się także u nas, bo zapotrzebowanie na tego typu networking jest równie wysokie, co za oceanem. Póki co, zainspirowane ideą Quilt, możemy same zorganizować kobiecy networking, bez pomocy aplikacji i technologii. Wystarczy odświeżyć listę kontaktów, wysłać zaproszenia i zrobić przestrzeń w swoim salonie na szczere rozmowy z drugim człowiekiem.