Vinted zmieniło sposób, w jaki patrzymy na używaną odzież. Teraz platforma przedstawiła raport z preferencjami zakupowymi Polaków. Wyniki zaskakują, bo w 2024 roku dużym zainteresowaniem cieszyły się luksusowe marki.
Zakupy na Vinted jako sposób na budżetowy prestiż
Trend na ubrania z drugiej ręki rośnie w siłę, a wraz z nim – rynek odzieży używanej. Zgodnie z raportem przygotowanym przez GlobalData, o którym pisaliśmy tutaj, w ciągu 3 najbliższych lat wartość tego rynku wzrośnie do 350 miliardów dolarów.
Tu właśnie wkracza Vinted – litewska platforma, która działa w Polsce od 2013 roku. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy robić zakupy wyłącznie w granicach kraju. Dziś wygląda to inaczej, a polscy użytkownicy są połączeni z rynkiem skandynawskim, słowackim, węgierskim czy czeskim. To z kolei daje jeszcze większe możliwości.
Popularność, jaką cieszą się zakupy na Vinted, jest podyktowana nie tylko rosnącą świadomością ekologiczną. Platforma sprawiła, że luksusowa moda jest w zasięgu ręki, a wartościowe przedmioty można upolować czasem za przysłowiowe grosze. I to właśnie takich ubrań, butów i akcesoriów z drugiej ręki szukają Polacy na Vinted.
Sprawdź też: Sprzedajesz na Vinted? Dowiedz się więcej na temat DAC7
Gucci i Louis Vuitton z drugiej ręki
Wyprzedaż szafy za grosze? Nie tylko. Zakupy na Vinted to również szansa na upolowanie produktów luksusowych marek, wśród których w 2024 roku królowało Gucci. Polacy upodobali sobie w szczególności jedną konkretną kategorię: zegarki włoskiego domu mody, które wiodły prym na lokalnym rynku.
Drugim producentem premium w rankingu jest Louis Vuitton. Nie dziwi zatem, że torebki z monogramem LV zostały kolejny raz liderem wśród najczęściej wystawianych przedmiotów luksusowych w skali globalnej. Za to trzecie miejsce w Polsce zajął włoski dom mody Max Mara.
Bawełna, srebro i niedzielne zakupy
W 2024 lata 90. królowały nie tylko na wybiegach, ale także na Vinted, bo to właśnie ta dekada cieszyła się największą popularnością. Podobnie jak używana srebrna biżuteria, która zdeklasowała złotą, oraz bawełna, czyli zwyciężczyni w kategorii najczęściej wyszukiwanego materiału.
Platforma zdradziła też kilka sekretów. Najwięcej zakupów na Vinted miało miejsce w niedzielę, a trampki sprzedawały się najlepiej w okresie przejściowym, czyli w kwietniu i wrześniu. Ciekawa jest również lojalność nie tylko wobec konkretnej marki, ale także sprzedawców używanych przedmiotów. Zgodnie z raportem ponad 70 000 użytkowników robiło zakupy tylko u jednej osoby.
Ulubieńcy Polaków
Polki upodobały sobie w zeszłym roku jedną torebkę. Mowa o modelu Chloé Paddington w konkretnym, złoto-beżowym odcieniu. W zależności od stanu można kupić ją na Vinted już za około 1000 zł. Innym hitem wśród Polaków były idealnie wpisujące się w powracającą modę Y2K sneakersy adidas Campus 00s oraz jeansy JNCO rodem z lat 90.
Interesujące są także preferencje zakupowe użytkowników z konkretnych miast. Przykład? Poznaniacy masowo zamawiali na Vinted artykuły dla zwierząt, podczas gdy Krakowianie upodobali sobie trencze.