Grupa Michael Kors nabywa 20% akcji domu mody Versace

407
źródło: danskmagazine.com

Według informacji płynących z Agencji Reutera, amerykański holding Michael Kors przejął 20% akcji włoskiego domu mody. Transakcja opiewa na kwotę 2.1 miliarda dolarów. Akcje spółki poszły o 5.7% w górę.

Zakup pakietu akcji Versace to kolejny krok w kierunku zbudowania, następnego po LVMH czy Kering, holdingu modowego. Sprzedającym był fundusz Blackstone, który chciał się pozbyć udziałów we włoskim domu mody. Pozostałe 80 proc. zostanie w rękach rodziny założyciela koncernu.

Jak donosi Agencja Reutera, zakupem Versace był również zainteresowany francuski holding Kering, który posiada pod swoimi skrzydłami takie marki jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Balenciaga.

W 2014 roku 20% udziałów we włoskiej marce zakupił fundusz Blackstone. Fakt ten miał rozpocząć rozważania nad wejściem firmy na giełdę. Po pewnym czasie jednak zrezygnowano z tej decyzji, ponieważ Blackstone miał uznać, że wyniki domu mody nie są satysfakcjonujące i wystarczające na rynkowy debiut.

Grupa Michael Kors skutecznie poszerza portfolio marek luksusowych. W ubiegłym roku w jego posiadanie weszła marka Jimmie Choo specjalizująca się głównie w produkcji damskich luksusowych szpilek. Transakcja była warta 1,2 miliarda dolarów.

Versace, a dokładniej Gianni Versace S.p.A., to włoski dom mody założony w 1978 roku przez Gianniego Versace. Marka nie jest spółką giełdową, dlatego oficjalnie nie ujawniane są jej finanse. Według danych pochodzących z włoskiej Izby Handlowej, firma w zeszłym roku osiągnęła sprzedaż wysokości 668 milionów euro.

>>> Zobacz również: Michael Kors i Ralph Lauren triumfują na rynku online