noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Jonathan Anderson nowym dyrektorem kreatywnym Dior Men.

Jonathan Anderson nowym dyrektorem kreatywnym Dior Men

REKLAMA
noSlotData

Jonathan Anderson przejmuje stery w Dior Men jako nowy dyrektor kreatywny. Decyzja ta potwierdziła tylko krążące od dawna spekulacje łączące Andersona z domem mody Dior. Ta znacząca roszada zwiastuje zupełnie nowy rozdział dla marki.

Zmiana na stanowisku Dior Men

Dior potwierdził, że Jonathan Anderson obejmie stanowisko dyrektora kreatywnego linii Dior Men, zastępując dotychczasowego projektanta Kima Jonesa. Jones ustąpił ze stanowiska na początku 2025 roku po niemal siedmiu latach kierowania męską kolekcją Dior. Jego kadencja przyniosła liczne sukcesy – od pamiętnych współprac (m.in. z artystą KAWS przy debiutanckim pokazie) po umocnienie pozycji domu mody w segmencie luksusowego streetwearu. Odejście Jonesa otworzyło drzwi dla nowego wizjonera. Warto jednak zaznaczyć, że Jones pozostał dyrektorem artystycznym damskich kolekcji Fendi, co pozwoli mu skupić się na tych obowiązkach po rozstaniu z Dior. Teraz pałeczkę w Dior Men przejmuje Anderson – ruch ten oficjalnie potwierdził na zebraniu akcjonariuszy sam Bernard Arnault, prezes LVMH.

Kariera Jonathana Andersona i sukcesy w Loewe

Jonathan Anderson, 39-letni projektant pochodzący z Irlandii Północnej, dał się poznać jako jedna z najciekawszych postaci młodego pokolenia w modzie. Sławę zdobył dzięki własnej marce JW Anderson oraz pracy dla hiszpańskiego domu mody Loewe

Przez ostatnie 11 lat, kierując Loewe, Anderson diametralnie zmienił oblicze tej marki. Dzięki jego wizji i innowacyjnej estetyce Loewe stało się jedną z najszybciej rosnących marek luksusowych – sprzedaż domu mody wzrosła z około 230 mln euro w 2014 roku do szacowanych 1,5–2 mld euro w 2024. Jego kolekcje dla Loewe słynęły z odważnych pokazów, kreatywnych kolaboracji i artystycznych kampanii, budując lojalność klientów oraz uznanie krytyków. Anderson udowodnił, że potrafi połączyć awangardowe pomysły z komercyjnym sukcesem – wpływ Andersona na rozwój Loewe jest tego najlepszym dowodem.

Przeczytaj więcej o karierze i sukcesach Jonathana Andersona.

Wyzwania i oczekiwania wobec Diora

Przed Jonathanem Andersonem stoi niełatwe zadanie: tchnąć nową energię w Dior Men w czasie, gdy branża luksusowa mierzy się ze spowolnieniem. Podobnie jak inne topowe domy mody, Dior odczuł skutki globalnych zawirowań – w pierwszym kwartale 2025 roku segment mody i wyrobów skórzanych koncernu LVMH odnotował spadek sprzedaży o 5%, a wyniki Dior były nieco poniżej tej średniej. Mimo przejściowych trudności marka wciąż pozostaje modowym gigantem: przychody Dior sięgnęły ok. 8,7 mld euro w 2024 roku (dla porównania w 2023 było to 9,48 mld). Nowy dyrektor artystyczny przejmuje więc stery w momencie, gdy sytuacja Diora wymaga utrzymania wysokiej pozycji rynkowej przy jednoczesnym odświeżeniu oferty.

Oczekiwania wobec Andersona są ogromne. Projektant znany jest z konceptualnego, a zarazem przystępnego podejścia do mody – jego kolekcje bywają artystyczne, ale jednocześnie noszalne na co dzień. Ma opinię twórcy pracowitego i błyskotliwego, potrafiącego umiejętnie łączyć nowatorskie idee z DNA marki. Branża spekuluje, że wniesie do Dior Men powiew świeżości oraz nieobliczalny pierwiastek kreatywności, jednocześnie szanując eleganckie dziedzictwo domu Dior. Jego doświadczenie w łączeniu świata sztuki, rzemiosła i mody (czego dowiódł w Loewe) może zaowocować nowymi, pożądanymi projektami oraz umocnieniem pozycji Diora w segmencie męskim.

Czerwcowy pokaz Dior Men 2025 – zapowiedź nowej ery

Pierwszy sprawdzian dla Andersona nastąpi już wkrótce. Jego debiutancka kolekcja dla Dior Men zostanie zaprezentowana 27 czerwca 2025 roku podczas tygodnia mody męskiej w Paryżu vogue.com. Bernard Arnault ujawnił tę datę, informując, że projektant odpowiada za przygotowanie kolejnego pokazu Dior Men. 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES