Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji ubrań. Stara odzież nie może już trafiać do pojemników na odpady zmieszane, a zamiast tego trzeba oddawać ją do specjalnych punktów. Warszawa właśnie ułatwiła mieszkańcom pozbycie się zużytych tekstyliów.
Radni zgodni w sprawie segregacji tekstyliów
W trakcie czwartkowej sesji Rady Warszawy przyjęto projekt uchwały, dzięki której Warszawiacy mogą korzystać z większej liczby punktów do segregacji tekstyliów. Do działających do tej pory 4 PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów, dołączą MPSZOK-i, czyli ich mobilne odpowiedniki, które ułatwią mieszkańcom stolicy utylizację starych ubrań i innych tekstyliów.
Sprawdź również: Segregacja ubrań od stycznia 2025 – zasady
MPSZOK-i zaczną wkrótce przyjmować odzież
Do tej pory utylizacja i segregacja ubrań była możliwa wyłącznie w PSZOK-ach znajdujących się w 4 lokalizacjach:
- ul. Zawodzie 1 (Wilanów),
- ul. Kampinoska 1 (Bielany),
- ul. Tatarska 2/4 (Wola),
- ul. Płytowa 1 (Białołęka).
Punkty działają od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00, a także w soboty od 9:00 do 17:00. Już za 14 dni, bo tyle musi minąć od przyjęcia uchwały, Warszawiacy będą mogli zacząć oddawać tekstylia w 42 lokalizacjach. W środy i soboty pojawiają się tam odpowiednio przystosowane samochody, które przyjmują odpady komunalne. Teraz dołączą do nich również tekstylia i odzież.
Łódź nie zostaje w tyle
Warszawa to kolejne miasto, które chce ułatwić mieszkańcom przestrzeganie nowych przepisów. Wcześniej kroki podjęła Łódź, w której pojawiły się kontenery na starą odzież i tekstylia. Pierwszy z nich stanął przy ul.Piotrkowskiej na początku stycznia. Oprócz niego pojawiło się ponad 45 kolejnych – na placu Dąbrowskiego, przy Rondzie Solidarności czy na ul. Kwiatowej.
Segregacja ubrań od stycznia 2025
Do tej pory stara odzież trafiała do pojemników na odpady zmieszane. Jednak wraz z nadejściem nowego roku w życie weszły unijne przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odzieży i tekstyliów, takich jak firany, koce, szmatki, prześcieradła itp. Za niestosowanie się do nowego prawa grożą wysokie kary finansowe, o których pisaliśmy tutaj.