REKLAMA

Jakość czy cena? Jak kupujemy ubrania dla dzieci?

REKLAMA

Ubranie dziecka, zwłaszcza małego, może być nie lada wyzwaniem dla rodziców. Nie chodzi tu tylko o brak cierpliwości u naszych pociech, ale również o odwieczny dylemat – czy opłaca się kupować drogie ubranka, które szybko staną się za małe? Oto kilka porad, czym kierować się podczas zakupów odzieżowych dla dzieci oraz krótki przegląd trendów dla najmłodszych.

Zakupy dla dziecka: myśl praktycznie!

Powszechnie wiadomo, że dzieci nie są zbyt uważne i nie przejmują się stanem i czystością swojej garderoby. Niedawno zakupione, śliczne ubranka mogą zniszczyć się już po pierwszym ich użyciu. Dlatego warto przede wszystkim szukać takich marek i modeli, które będą wytrzymałe i łatwe do wyczyszczenia. Pamiętajmy również o komforcie i wygodzie dzieci. Przy ich aktywnym trybie życia na pewno nie sprawdzą się niewygodne, sztywne materiały i krępujące ruchy kroje.

Najczęściej dobra jakość idzie w parze ze znanymi, sprawdzonymi markami. Tacy projektanci jak Gucci, Zimmermann, Fendi czy Balenciaga prowadzą własne linie ubranek dla najmłodszych. W ich przypadku od razu wiadomo, że materiały, szycia i wykończenia będą na najwyższym poziomie – podpowiada Karolina Pietrasik-Książek, ekspert ze sklepu internetowego Vitkac.com

Warto zwracać też uwagę na łatwość wyprania ubranek lub zamaskowania nieusuwalnych zabrudzeń. Najlepiej sprawdzą się ciemne kolory oraz oryginalne wzory, na których nie będzie widać plam po farbkach czy jedzeniu. Nie trzeba jednak ograniczać się do smutnej palety barw. Odpowiednie materiały, na przykład na śliskiej bawełnie czy poliamidzie nie będą zostawać żadne ślady. W swoich kolekcjach dla dzieci pomyśleli o tym chociażby Stella McCartney czy DSQUARED2.

Czas płynie (za) szybko

Kolejną trudnością, na którą natkniemy się przy wyborze ubrań dla naszych dzieci będzie ich szybki rozwój. Chodzi tu przede wszystkim o wzrost pociech. Na pewnym etapie dorastania, buty kupione jesienią, na wiosnę będą już za małe. Czy warto zatem inwestować w drogie ubrania, które posłużą zaledwie parę miesięcy?

Tutaj również warto myśleć praktycznie. Jeśli nasze dziecko ma młodsze rodzeństwo albo znamy jakiegoś malucha wśród rodziny czy znajomych, ten dylemat będzie mniejszy. Zakup porządnej, wytrzymałej i ponadczasowej garderoby stanie się bardzo opłacalne, posłużą one bowiem nawet kilku pokoleniom. Za małe ubranka można również oddać potrzebującym, spełniając przy tym dobry uczynek. Jest to dla nas jednak kosztowniejsze rozwiązanie.

Jeśli nie znamy innych dzieci, które mogłyby „odziedziczyć” coś po naszych pociechach, lepiej wybierać takie ubrania, które posłużą nieco dłużej. Elastyczne materiały, nieco większe rozmiary (w dziecięcej garderobie także możliwe są rzeczy oversize) czy luźne modele pozwolą na dłuższe korzystanie.

Stylowi i świadomi od dziecka

Moda dziecięca dorównuje obecnie tej dla dorosłych. Najlepsi projektanci dostosowują swoje kolekcje do potrzeb najmłodszych i już od dzieciństwa kształtują w nich poczucie dobrego stylu. Czapka i szalik z widocznym logo Diesel, buty z charakterystycznym designem Gucci czy mniejsze modele ubrań od Stelli McCartney będą cieszyć oczy i rodziców, i dzieci.

Warto jednak uczyć je nie tylko jak dobierać stylową garderobę, ale edukować ich przy okazji o odpowiedzialnej i ekologicznej modzie. Chociaż najmłodsi mogą jeszcze niewiele rozumieć, warto od samego początku dawać im dobry przykład i uczyć odpowiedzialnych wyborów konsumenckich, które opierają się na jakości, a nie wyłącznie ilości czy cenie rzeczy.

>>> Przeczytaj również: Jak miliony zużytych maseczek i rękawic zaśmiecają świat

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES