W Paryżu odbyła się 23. edycja targów tekstylnych Première Vision. Podczas tego wydarzenia eksperci mogli przyjrzeć się rozmaitym materiałom od różnych producentów, a także zauważyć pewne trendy na nadchodzący sezon. Jakie tkaniny będą modne?
Première Vision w Paris Norde Villepinte
Na niedawne targi tekstylne w rozległym Paris Norde Villepinte przybyło aż 1200 wystawców z różnych części świata. Wśród nich znaleźli się m.in. turecki Monarch Tweeds, włoski Manteco, Incalpaca z Peru czy brytyjski Liberty Fabrics. Podczas wydarzenia okazało się, że dla wszystkich tych firm kluczowy zaczyna być zrównoważony rozwój – zarówno pod względem procesu wytwarzania materiałów, jak i produktu. Dostawcy wprowadzają innowacje i ulepszają się, aby móc produkować mniej, a lepiej.
– W tym sezonie położono nacisk na produkowanie mniej, a lepiej – robienie ciekawych, ale zrównoważonych rzeczy przy jednoczesnym ulepszaniu procesów i produktów. Kupujący na targach byli zainteresowani zrównoważonym rozwojem i identyfikowalnością. Z drugiej strony dostrzegliśmy ekstrawagancję i bogactwo tkanin, takich jak luksusowe jedwabie i aksamity
– powiedziała w rozmowie z “Drapers” Desolina Suter, dyrektor ds. mody Première Vision.
Zobacz także: Degrowth – co oznacza pojęcie, które ma szansę zmienić spojrzenie na biznes i świat?
Trendy tkaniny na sezon AW 2023
Podczas tej edycji targów tekstylnych włoniono również czołowe trendy w tkaninach na sezon jesień-zima 2023. Tym samym ogłoszono, że kluczowym kolorem będzie srebrny. Jak stwierdziła Desolina Suter: “Jest wyjątkowy, ale łatwo łączy się z innymi odcieniami neutralnymi lub jasnymi. Może się wyróżniać całkowicie srebrną sylwetką lub zastosowaniem różnych wykończeń, takich jak chrom czy połysk. To kolor, którym można się bawić”.
A jakie tkaniny będą święcić triumfy? Otóż wymieniono m.in. materiały o konstrukcji plastra miodu. Tekstura przypominająca wafel była widziana w różnych rozmiarach – od tych drobnych po makro. Strukturę znaną ze swoich właściwości izolacyjnych można było zobaczyć także we wszystkich kolorach – od pomarańczy, przez biel marki Pastels, aż po niebieski z toskańskiej fabryki Jackytex.
Zauważono również wiele tkanin, które charakteryzowała miękkość w dotyku. Prym w tej kategorii wiodły zamsze i aksamity, np. maślane sploty z rodzinnej fabryki Kynoch ze Szkocji lub sportowa dzianina w kolorze maku z tureckiej fabryki Isil Tekstil.
Wśród tekstyliów na targach wyróżniały się też te o grubym splocie. Dyrektor ds. mody Première Vision powiedziała: “Ten trend dotyczy długowieczności związanej z odpowiedzialnością ekologiczną. Widać to w dużej wytrzymałości takich tkanin, jak chociażby hybrydy wełny i jedwabiu, mieszanki wiskozy czy też Cupro, czyli tkaniny wykonanej z odpadów bawełnianych”.
Ostatnim trendem, który podano, był grunge, jako nowy sposób na interpretację niedoskonałości i nadanie tkaninom rustykalności oraz buntu. Przykładami takich materiałów była postrzępiona wełna czy sztuczne futra.
Przeczytaj również: Bawełna z Uzbekistanu powraca po wieloletnim bojkocie. Wyeliminowano przymusową pracę dzieci