Kobiety, które każdego dnia prostują włosy wiedzą, że od dobrej prostownicy zależy wszystko. To, jak włosy będą się układały w ciągu dnia, czy będą się puszyć i elektryzować i czy fryzura będzie trwała. Podobnie jak suszarka i szczotka do włosów, prostownica musi wymodelować, ale też zadbać o delikatne kosmyki. Specjaliści fryzjerstwa radzą, jak wybrać dla siebie dobrą prostownicę i jakie parametry uwzględnić przy jej zakupie.
Dobra prostownica – z czego powinna być wykonana i jakie mieć funkcje?
O jakości dobrej i bezpiecznej dla włosów prostownicy świadczy materiał, z którego wykonano płytki stykające się z prostowanymi kosmykami. Powierzchnia płytek powinna być jak najgładsza. Włosy nie przywierają wtedy do materiału grzewczego i mniej się uszkadzają. Dobre powierzchnie to te z domieszką tytanu, powłoką diamentową i ceramiczną, jak np. w prostownicach Rowenta. Istotnym parametrem dobrej prostownicy jest odpowiednia dystrybucja ciepła. Płytki powinny rozgrzewać się równomiernie na całej powierzchni. W ten sposób każdy prostowany fragment włosów ogrzewany jest taką samą temperaturą i włosy prostują się na całej długości. Prostownice renomowanych producentów wyposażone są najczęściej w regulację temperatury, co umożliwia nam dobranie nagrzewania do rodzaju włosów. Delikatne i cienkie kosmyki prostujmy niskimi temperaturami (130-160°C). Unikniemy wtedy przesuszania, a włosy po prostowaniu nie utracą blasku. Najwyższe temperatury, czyli 220-235° przeznaczone są dla włosów sztywnych i mocno skręconych, które trudno wymodelować. Takich temperatur możemy też używać, jeśli szybko chcemy osiągnąć efekt prostych włosów, np. spiesząc się do pracy albo na imprezę. Musimy wtedy uważać, żeby nie przegrzewać poszczególnych pasm włosów i szybko przesuwać prostownicę po kosmykach. Włosy farbowane i normalne możemy prostować w temperaturze 160-200°C, jak radzą fryzjerzy.
Dodatkowe funkcje prostownicy i opcja lokowania
Najnowsze modele sprzętów do prostowania producenci wyposażają w specjalne funkcje pielęgnujące włosy i dbające o ich jak najlepszy wygląd. Płytki grzewcze wykonuje się ze stopu miedzi i krzemu, dzięki czemu ciepło jest przez nie jeszcze lepiej przewodzone i równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni (technologia w prostownicach Rowenta). Niektóre modele sprzętów mają unikalną funkcję pozwalającą na prostowanie włosów już w temperaturze 170°C. Chroni to włosy przed przegrzaniem i sprawia, że pozostają jedwabiste w dotyku. Dobre urządzenie prostujące powinno mieć również jonizację, dzięki której włosy przestają się elektryzować, lepiej się układają i nie puszą. Zaawansowane modele prostownic mają również dodatkową opcję lokowania. Posiadając urządzenie 2w1, czyli prostownicę z lokówką, możemy wyprostować włosy, delikatnie podkręcić końcówki lub zrobić pięknie wyglądające fale. Profesjonalna prostownica oprócz regulacji temperatury i wygodnego obrotowego przewodu powinna mieć również wyświetlacz LCD z informacją o temperaturze, blokadę ustawionej temperatury, bezpieczny system zamykania płyt i opcję szybkiego nagrzewania, np. w czasie 30 sek. (takim zaawansowanym modelem jest prostownica Rowenta Respectissim).
Przygotowanie włosów do prostowania
Prostowanie wydaje się tak banalnym zabiegiem stylizacyjnym, że często zapominamy o właściwym przygotowaniu włosów. A od tego w dużej mierze zależy to, czy nie uszkodzimy włosów podczas prostowania i jak długo nasza fryzura się utrzyma. Powtarzającym się błędem jest niedokładne rozczesywanie kosmyków przed użyciem prostownicy i nie nawilżanie ich. Prostując włosy kilkukrotnie przeciągamy prostownicę po tych samych pasmach i próbujemy wyprostować kosmyki partiami (np. przeciągamy urządzenie od czubka do połowy włosów, a później od połowy do końcówek). Na włosach powstają przez to zagięcia, a fryzura wygląda nieprofesjonalnie. Duży błąd przy prostowaniu to zbyt długie nagrzewanie włosów i przez to wysuszanie ich. W efekcie fryzura staje się matowa, włosy łatwo się elektryzują i wyglądają na przesuszone. Przed prostowaniem nałóżmy na włosy nawilżającą odżywkę bez spłukiwania oraz kosmetyk termoaktywny, który zabezpieczy włosy przed wysoką temperaturą. Żeby utrwalić efekt wyprostowanych włosów, możemy zastosować lakier, nabłyszczacz lub olejek w sprayu.
Oprócz profesjonalnego sprzętu do prostowania włosów potrzebujemy też kosmetyków nawilżających i termoaktywnyc. Dobre przygotowanie do modelowania pozwoli nam przez dłuższy czas utrzymać dobrą fryzurę i zdrowo wyglądające włosy.
Art. przygotowany we współpracy z Rowenta