REKLAMA
jak oszczędzać

Jak oszczędzać, by nie być na minusie? Warto przemyśleć swój domowy budżet

REKLAMA

O tym, że w ciężkich trzeba się nauczyć oszczędzać, chyba nie trzeba nikogo uświadamiać. Szczególnie przy stosunkowo niskich pensjach, braku pasywnych dochodów i tzw. „drugiej nogi finansowej”. W takim przypadku odkładanie na konto może być zabezpieczeniem na gorsze czasy i stanowić pożądany bufor bezpieczeństwa. Jak to robić mądrze, by na koniec dnia nie skończyć na minusie? Podpowiadamy. 

Autor: Wojciech Szczot

Jak najlepiej oszczędzać pieniądze?

Trudno jest spontanicznie oszczędzać pieniądze, czyli robić to bez wcześniejszego przemyślenia. Oszczędzanie to proces długofalowy i zawsze musi zostać poprzedzony dokładnym planem, tak, by finalnie możliwe było osiągnięcie zamierzonych efektów. Tak więc projekt pt. „oszczędności” zacząć należy od dokładnej kontroli wszystkich wydatków. By czuć się odpowiedzialnym za zarządzany budżet należy rozpisać wszystkie zobowiązania oraz rachunki, które z miesiąca na miesiąc pozostają niezmienne, takie jak opłaty za czynsz, media czy kredyt. Resztę, która po opłatach pozostaje, należy podzielić między konkretne potrzeby, takie jak jedzenie, ubrania, czy rozrywka. Poruszanie się tylko w obrębie ustalonych limitów pozwoli wydzielić stałą kwotę, którą z miesiąca na miesiąc oddawać będziemy na cel oszczędności. 

Podsumowanie:

  1. Oszczędzanie musi być przemyślane i zaplanowane,
  2. Oszczędzanie to proces długofalowy, którego efekty widoczne będą dopiero w niedalekiej przyszłości,
  3. By znaleźć obszar, na którym można oszczędzić, należy rozpisać comiesięczne wydatki,
  4. Warto ustalić limity na konkretne potrzeby.

Jak oszczędzać kiedy nie ma z czego?

Radykalizm czasów kryzysu polega przede wszystkim na tym, że jest najbardziej dotkliwy dla osób najbiedniejszych, a także tych znajdujących się w niskiej klasie średniej, czyli zarabiających dużo poniżej średniej krajowej. Jeżeli pensja nie pozwala na oszczędności, warto rozważyć czy wszystkie nasze miesięczne wydatki rzeczywiście są niezbędne. W sytuacji „pod kreską” uruchomić należy projekt „rezygnacja” lub „zamiennik”, czyli albo zupełnie zrezygnować z określonych wydatków, takich jak np. samochód, albo zamienić je na coś bardziej ekonomicznego, czyli w tym kontekście np. komunikację miejską lub rower. W ciężkich czasach, gdy życie płynie od dziesiątego do dziesiątego, wszelkie subskrypcje za platformy streamingowe, też nie wydają się być zbyt dobrym rozwiązaniem. Warto więc rozważyć ich anulację lub pozostawienie tylko jednej z nich. 

Podsumowanie: 

  1. Rezygnacja z tego, co nie jest nam niezbędne to klucz do sukcesu
  2. Samochód to luksus, który kosztuje. Warto więc rozważyć komunikację miejską lub poruszać się na rowerze
  3. W ciężkich czasach należy minimalizować comiesięczne koszty dodatkowe, np. platformy streamingowe czy płatne subskrypcje
  4. Warto przeanalizować umowy podpisane z dostawcami (prądu, gazu, lub abonamentu za telefon) – może na rynku są tańsze opcje? 

Jak odłożyć pieniądze na koncie? Kluczem są odpowiedzialne zakupy

Mimo faktu, że aktualne czasy skupione są w pełni na konsumpcjonizmie, pocieszającym akcentem może być to, że coraz bardziej popularne są zakupy z drugiej ręki, a w świadomości społecznej istnieje już poczucie odpowiedzialności za zmiany klimatyczne. W tym kontekście pojawia się dedykowana przestrzeń do potencjalnych oszczędności. Jeśli zakupy w znanej sieciówce jesteśmy w stanie zastąpić w sklepie z ubraniami vintage, a meble kupujemy na pchlim targu, lub z drugiej ręki, to jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie oszczędzać. Odpowiedzialne zakupy dotyczą również żywności. Warto rozważyć co naprawdę jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i zrezygnować z luksusów, na które nas nie stać, takich jak np. słodycze czy słone przekąski. Nie tylko odczuje to nasz portfel, ale i organizm. 

Podsumowanie:

  1. Coraz większą popularność zdobywają zakupy z drugiej ręki, które przeciwstawiają się ideom konsumpcjonizmu,
  2. Zamiast kupować w sieciówce warto rozważyć zakupy w sklepie z ubraniami vintage
  3. Meble również można dostać w sklepach z rzeczami z drugiej ręki, a zdarza się, że również i za darmo na ogłoszeniach internetowych
  4. Odpowiedzialne zakupy dotykają także tych żywieniowych – w trudnych czasach należy dokonywać wyborów i skupić się na najpotrzebniejszych produktach, zamiast tracić pieniądze na przetworzoną żywność, słodycze czy słone przekąski.

Przeczytaj też: 10 najbardziej pożądanych umiejętności w 2023r. , na jakie zwróci uwagę rekruter. Sprawdź, czy je masz!

Chcesz poznać najnowsze oferty pracy w branży mody? Sprawdź je TUTAJ.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES