Z każdym dniem inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę w kierunku granicy przemieszczają się setki tysięcy uchodźców, którzy szukają bezpiecznej przystani w Polsce. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji nie tylko od organizacji zajmujących się pomocą dla Ukrainy, ale również od firm, które muszą umożliwić zatrudnienie nowym pracownikom na rynku pracy. Pierwsze ogłoszenia o ofertach współpracy pojawiły się już w sektorze marek odzieżowych i kosmetycznych – rekrutacją nowych osób zajęły się firmy takie jak Inglot, Patrizia Aryton czy Naree.
Jak przygotować się do podjęcia współpracy z cudzoziemcami?
Aby przyjęcie pracownika z Ukrainy było w legalne w świetle prawa, pracodawca ma obowiązek skompletowania odpowiednich dokumentów i przygotowania umowy, która będzie zgodna z aktualnymi przepisami. Obecne procedury wydawania statusu uchodźcy są przyśpieszone – obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granicę otrzymują pieczątkę uprawniającą przebywania na terenie polskiego państwa, a wraz z tym również do korzystania z ofert dostępnych na rynku pracy. Chęć przyjęcia nowych pracowników można zgłosić na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl, która automatycznie przesyła komunikat do urzędu i wprowadza ogłoszenie do bazy danych.
Krok 1- Zbierz niezbędne dokumenty
Złożenie oświadczenia o zatrudnienie obywatela Ukrainy wymaga przedstawienia podstawowych danych firmy (nazwa lub imię i nazwisko właściciela, numer NIP, REGON, adres) oraz danych osoby podejmującej się pracy (imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, seria i numer dokumentu podróży z jego datą wydania i datą ważności). Pracodawca jest zobowiązany do dokładnego przedstawienia informacji dotyczącej zatrudnienia, określenia stanowiska wraz z obszarem obowiązków, a także rodzaju umowy. Cudzoziemca można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (w tym zlecenia, agencyjnej bądź o dzieło).
- dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi: (1) nazwa/imię i nazwisko; (2) NIP, REGON; (3) adres;
- dane dotyczące cudzoziemca: (1) imię i nazwisko; (2) data urodzenia; (3) obywatelstwo; (4) dokument podróży – seria i numer, data wydania
- i data ważności;
- informacje dotyczące pracy powierzonej cudzoziemcowi: (1) stanowisko/rodzaj wykonywanej pracy; (2) nazwa i kod zawodu; (3) symbol PKD; (4) miejsce wykonywania pracy; (5) rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy; (6) wymiar czasu pracy; (7) wysokość wynagrodzenia brutto; (8) okres wykonywania pracy.
Do wniosku należy załączyć kopię dowodu osobistego przyszłego pracownika lub wcześniej wymienionego dokumentu podróży w celu potwierdzenia jego tożsamości, a także potwierdzeniem wpłaty pracodawcy (30zł) za wpis do ewidencji oświadczeń.
Krok 2- Udaj się do odpowiedniego Urzędu Pracy
Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów, należy udać się do właściwego dla Twojej firmy urzędu Pracy lub spróbować zarejestrować pracownika online poprzez stronę www.praca.gov.pl.
Do wyboru pracodawca ma dwa oświadczenia:
- PSZ-OPWP
- PSZ-OPWPA– dotyczy podmiotów działających jako agencja pracy tymczasowej
Krok 3
Urząd pracy ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku i dokonanie wpisu do ewidencji lub poinformowanie o odmowie przyjęcia wniosku.
Zapewnianie odpowiednich warunków pracy dla osób z Ukrainy
Każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, że wydarzenia ostatnich dni całkowicie pozbawiły przyjezdnych strefy komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego podstawą efektywnej współpracy jest zapewnienie odpowiednich warunków do życia nie tylko dla potencjalnego pracownika, ale również dla jego rodziny. Wzorową inicjatywą wykazała się marka kosmetyczna Inglot, która w ogłoszeniu rekrutacyjnym poinformowała o przyśpieszeniu naboru do pracy i pokryciu kosztów wynajmu mieszkania na czas pierwszego miesiąca pracy. O rekrutacji opowiada Grzegorz Inglot, doradca zarządu marki.
— Obecnie zbieramy i przetwarzamy aplikacje. Mamy wakaty we wspomnianych w ogłoszeniu działach. Proces przyjmowania aplikacji trwa, na pewno jest miejsce dla około 20 osób, aczkolwiek nie ustalamy górnego limitu. Osoby bez doświadczenia również już się zgłaszają i staramy się dla nich znaleźć miejsce — pisze — Pracujemy w językach polskim i angielskim. Ze względu na wiele podobieństw w języku ukraińskim do języka polskiego nie powinno być barier w przypadku słabszej znajomości języków polskiego czy angielskiego ze strony kandydatów. Procedury rekrutacyjne zostały uproszczone do jednego etapu rekrutacji. Dodatkowo oferujemy bezpłatną pomoc działu Legal Inglot w celu przyspieszenia procesów prawnych związanych z zatrudnieniem. Dobrą wiadomością jest to, że pojawiają się pierwsze informacje z Brukseli o ułatwieniu wszelkich procesów dla osób, które musiały uciec z Ukrainy i przedłużenie ich legalnego pobytu na terenie Unii Europejskiej do 3 lat. Wierzymy, że prawne aspekty pracy również będą wkrótce usprawnione.
Podobną politykę realizuje marka odzieżowa Naree. Oprócz etatu na stanowisku krawcowej, firma zapewnia zakwaterowanie, niezbędne wsparcie psychologiczne i pomoc w organizacji życia na terenie kraju. Wsparcie można okazać również angażując lokalnych przedsiębiorców do zsolidaryzowania się i udostępnienia miejsc pracy migrantom. Taką metodę przyjęła firma Patrizia Aryton – wraz z rozpoczęciem rekrutacji dokłada starań przy mobilizacji kaszubskich biznesów i rozpowszechnianiu informacji o wakatach.
Oferty pracy dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy
W związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na prace dla osób przybywających z Ukrainy, zachęcamy przedstawicieli firm z branży modowych i kosmetycznych do umieszczenia bezpłatnego ogłoszenia na naszym portalu i social mediach Fashion Biznesu. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem maila [email protected].
Aktualne oferty pracy znajdziecie w naszej grupie “Praca w branży modowej” na Facebooku oraz na naszym Instagramie.
>> Dołącz do grupy Praca w branży modowej <<