REKLAMA
Met Gala

Ile kosztuje Met Gala?

REKLAMA

Zaledwie tydzień dzieli nas od najważniejszego wydarzenia w świecie mody. Met Gala to święto projektantów, gwiazd i dziennikarzy, które co roku generuje ogromne wyniki w mediach, a dochód pozyskiwany dzięki zbiórce sięga kilkunastu milionów dolarów. Jednak od zjawiskowych kreacji z czerwonego dywanu, ważniejszy jest szczytny cel, bowiem nic na Met Gali nie jest za darmo. Wydarzenie od prawie trzech dekad organizowane jest przez Annę Wintour, która nadzoruje produkcję od A do Z. Zaproszenia wysyłane gwiazdom są bardziej biletem, za które muszą one uiścić opłatę. Wszystko w intencji wsparcia Instytutu Kostiumów MET, ale ile naprawdę kosztuje Met Gala? I jaki dokładnie dochód generuje? 

Autor: Wojciech Szczot

W tym artykule: 

  1. Kto organizuje Met Gala?
  2. Jaki jest temat Met Gali 2023? 
  3. Ile kosztuje udział w Met Gali? 
  4. Ile kosztuje Met Gala?
  5. Met Gala w Polsce – czy to jest w ogóle możliwe? 
  6. Czy Met Gala w ogóle ma sens? Kto zarabia na Met Gali? 
  7. Ile osób pracuje przy Met Gali?

Kto organizuje Met Gala?

Pierwszy poniedziałek maja to już tradycyjnie kolejna edycja Met Gali. Wydarzenia, które jest obowiązkowym terminem w kalendarzu każdego fana mody. To właśnie wtedy plejada topowych gwiazd kina, muzyki i popkultury na zaproszenie Anny Wintour i redakcji Vogue zmierza do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, by zaprezentować na czerwonym dywanie swoje wymyślne kreacje. Oczywiście żaden wybór nie jest przypadkowy, bo każdy gość musi przygotować stylizację nawiązującą do koncepcji imprezy oraz tematu wystawy, na cześć której, w końcu odbywa się wydarzenie. 

Jaki jest temat Met Gali 2023? 

Tegoroczna Met Gala zorganizowana zostanie w hołdzie zmarłemu w 2019 roku, Karlowi Lagerfeldowi. To właśnie na jego twórczości opierać się będzie wystawa, którą zainauguruje wydarzenie, a jej oficjalnymi partnerami są związane z projektantem domy mody Chanel, Fendi i Karl Lagerfeld. Oczekiwane są więc archiwalne kreacje wychodzące spod ręki zmarłego wizjonera, pochodzące z domów wymienionych wyżej domów mody, a także Balmain czy Patou. Dress code pt. „In honor of Karl” jest pierwszym od dawna nawiązującym do filozofii vintage, bowiem w złym tonie będzie przyjść w kreacji pochodzącej ze współczesnych kolekcji. 

Ile kosztuje udział w Met Gali? 

To bezdyskusyjnie najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie mody. O ekskluzywności imprezy świadczy np. fakt, że żaden z gości (o ile już zaproszenie otrzyma, a lista jest bardzo zawężona) nie może wejść na imprezę nie zasilając konta Instytutu Kostiumów Metropolitan Museum of Art kwotą od 30 do 50 tysięcy dolarów (!). Zaś rezerwacja stolika to koszt między 275 a 500 tysięcy dolarów. Te liczby wydają się oczywiście astronomiczne, ale wielu wpływowych gości decyduje się je ponieść, by tylko znaleźć się bliżej gwiazd. Jeśli zaś o nich mowa, celebryci rzadko płacą za wstęp. To jest już po stronie sponsorujących ich domów mody, które dodatkowo zapewniają im widowiskową kreację i miejsce przy odpowiednim stoliku.

Ile kosztuje Met Gala? 

Organizacja Met Gali nie jest tania. Produkcja tego egalitarnego wydarzenia kosztuje około 5 milionów dolarów. Zabezpieczone musi zostać wszystko: od zamknięcia odcinka ulicy przy Metropolitan Museum of Art, przez większą niż zazwyczaj liczbę ochroniarzy, po wystrój wnętrza wystawy, a także najlepszej jakości alkohol. Mimo że kwota ta. może się wydawać nieosiągalna, biorąc pod uwagę rodzime warunki, Met Gala organizowana jest przecież po to, by zebrać fundusze w szczytnym celu. I jak na razie wygląda na to, że jej się to udaje. Według The Cut w 2018 i 2019 roku gala zasiliła konto Instytutu kwotą sięgającą ponad 13 milionów dolarów, 2 lata później liczba ta wzrosła do 16,7 miliona dolarów. Według wszystkich możliwych wpływów ze zrealizowanych już edycji, Anna Wintour łącznie zebrała ponad 200 milionów dolarów, które zasiliły konto Instytutu Kostiumów MET. 

Met Gala w Polsce – czy to jest w ogóle możliwe? 

Czy podobne wydarzenie jak Met Gala w Polsce miałoby sens biorąc pod uwagę znacznie skromniejsze budżety w rodzimej branży mody? O to zapytaliśmy się Oskara Kacprzaka, założyciela agencji White Noise, produkującej eventy modowe na mapie Polski:

W Polsce również organizowane są różnego rodzaju imprezy charytatywne, na których zbierane są fundusze na cele dobroczynne. Jednakże, nie wydaje mi się, żeby bilet na imprezę charytatywną w Polsce mógł kosztował tyle samo co na galę Met, czyli 30 tysięcy dolarów. Polska moda i przemysł modowy rozwijają się, ale nie na takim poziomie, jak w USA. Polskim nawiązaniem do Met Gala można nazwać coroczne imprezy stowarzyszenia „Przyjaciele Muzeum Narodowego” gdzie podczas kolacji licytowane są kreacje zaprojektowane przez polskich projektantów

Czy Met Gala w ogóle ma sens? Kto zarabia na Met Gali? 

Mimo wielu kontrowersji, które gala generuje niezmiennie co roku, związane m.in. z widowiskowością kosztownego wydarzenia i plejadą pozujących fotoreporterom gwiazd (zwłaszcza w trudnych czasach pandemii, wojny i inflacji), Oskar Kacprzak jest zdania, ze organizacja gali ma sens. “Wydatki ponoszone na organizację Met Gali zwykle zwracają się poprzez sprzedaż biletów, a także poprzez wpłaty od sponsorów i hojnych darczyńców, którzy wspierają cele charytatywne imprezy. Dlatego też, pomimo wysokich kosztów, Met Gala zwykle przynosi spore zyski”. Dodaje również, że Met Gala nie odpowiada na aktualne kwestie polityczne, jest imprezą absolutnie ponadczasową, której głównym zadaniem jest promocja mody i sztuki. 

Ile osób pracuje przy Met Gali? 

Oskar Kacprzak zwraca też uwagę na to, że organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia wymaga ogromnych nakładów pracy i całych zespołów specjalistów:

Do realizacji zadań związanych z produkcją gali potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. Do produkcji Met Gali w 2019 roku, która zgromadziła około 550 gości, zaangażowano ponad 600 pracowników, w tym projektantów, scenografów, kucharzy, techników, ochroniarzy i wolontariuszy. Proces produkcji wydarzenia zwykle rozpoczyna się kilka miesięcy przed samą imprezą. Pierwszym etapem jest ustalenie motywu przewodniego, który decyduje o stylizacji i dekoracji eventu. Następnie projektanci, scenografowie i artyści rozpoczynają pracę nad przygotowaniem scenografii, dekoracji, a także atrakcji artystycznych związanych z samą wystawą. Kolejnym ważnym elementem produkcji jest logistyka, która obejmuje m.in. transport i zakwaterowanie zaproszonych gości, a także przygotowanie cateringu i dbanie o bezpieczeństwo uczestników. Dzięki temu wydarzenie to nadal pozostaje najbardziej prestiżowym z tych związanych z modą.

Zdjęcie główne: Gigi Hadid na Met Gala 2022

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES