noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Robert Lewandowski prezentuje nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ich historia sięga ponad 100 lat

Historia koszulki piłkarskiej Reprezentacji Polski sięga ponad 100 lat. Jak się zmieniała?

REKLAMA
noSlotData

Polskie koszulki piłkarskie to nie tylko element stroju sportowego, ale i świadectwo zmian w modzie, technologii i historii. Przejdźmy przez historię reprezentacyjnych trykotów, od debiutu biało-czerwonych w 1921 roku po współczesne, zaawansowane technologicznie wzory.

Polską piłkę nożną zdobi bogata historia sięgająca ponad stu lat. Wraz z nią zmieniał się również wygląd strojów narodowej reprezentacji. Od początków futbolu obserwujemy ewolucję fasonów, dostosowywanych do aktualnych trendów panujących na boiskach całego świata. Materiały, z których tworzone są koszulki, również przeszły metamorfozę. Dawna bawełna ustąpiła miejsca nowoczesnym, sztucznym tworzywom, zapewniającym większy komfort i funkcjonalność.

Początki historii strojów Reprezentacji Polski

Pierwsze koszulki reprezentacji Polski, zaprezentowane w meczu z Węgrami w 1921 roku, były proste: czerwone, z białym orzełkiem na piersi. W kolejnych latach krój i detale ewoluowały, ale biel i czerwień pozostały niezmienne. 

Wraz z rosnącą popularnością futbolu, rosły też wymagania co do strojów. Lata 60. i 70. to okres współpracy z krajowym producentem “Polsport”, a następnie z gigantem branży – firmą Adidas. Wtedy też pojawiły się pierwsze numery na koszulkach.

Przeczytaj również: Kto będzie odpowiadać za wizerunek selekcjonera Reprezentacji Polski na Euro 2024?

Koszulki polskich piłkarzy. Nowe czasy, nowi producenci 

Lata 90. przyniosły zmiany w postaci kolejnych producentów. Wśród nich znaleźli się między innymi Admiral, Lotto, Tico czy Puma. Z biegiem czasu koszulki stawały się coraz bardziej dopasowane, z oddychających materiałów i z nowoczesnymi nadrukami. Od 2008 roku sponsorem reprezentacji jest Nike. 

Wzory koszulek łączą nowoczesność z tradycją. Często powraca się do prostych, klasycznych wzorów z charakterystycznymi elementami, jak czerwony kołnierzyk. Dominującą barwą zawsze pozostawała biel i czerwień, choć w historii zdarzały się również wyjątki, gdy sięgano po inne kolory. Jedną z takich okazji były eliminacje Euro 2000. Polacy w meczu z Luksemburgiem w Warszawie zagrali w czarnych koszulkach. Goście mieli ze sobą czerwono-białe stroje, stąd pojawiła się konieczność znalezienia alternatywy kolorystycznej dla polskiej drużyny narodowej. Z kolei w 2010 roku podczas meczu z Bułgarią Polacy zaprezentowali się na murawie w nietypowym wariancie kolorystycznym. Były to granatowe koszulki z biało-czerwonymi  elementami na rękawach.

Przeczytaj również: Reprezentanci Polski na Euro 2024 to miłośnicy luksusowych zegarków. Ich ceny mogą zaskoczyć

Orzeł Biały: ewolucja symbolu

Oprócz barw i kroju, zmieniał się też sposób prezentacji orła białego na koszulce. Pojawiały się różne wersje godła, czasami znikało ono z koszulek na krótki okres. W 2011 roku brak orzełka na koszulce reprezentacji Polski wywołał burzę. Polacy mieli wystąpić w strojach pozbawionych symbolu narodowego na Euro 2012, jednak pojawili się tylko w dwóch meczach. PZPN wysłuchał argumentów protestujących i godło narodowe wróciło na koszulki, znajdując miejsce między symbolami związku oraz firmy Nike. 

Koszulki biało-czerwonych na Euro 2024

Na trwającym aktualnie Euro 2024 biało-czerwoni pojawili się na murawie w nowym projekcie koszulek, zaprezentowanym przez PZPN w marcu br. Aktualny trykot Reprezentacji Polski to powrót do klasycznego designu z charakterystycznym czerwonym kołnierzykiem. Centralnie ulokowany orzeł jest większy niż w poprzednich modelach koszulek narodowych. Nowe koszulki Reprezentacji Polski zostały stworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii, jak Dri-FIT ADV. To materiał charakteryzujący się wyjątkową wentylacją i odprowadzaniem wilgoci, co gwarantuje wyjątkowy komfort noszenia i gry na murawie. Partnerem technicznym Reprezentacji, podobnie jak w poprzednich latach, jest firma Nike.

Zdjęcie główne: Instagram @laczynaspilka / @mateuszkostrzewacom

Przeczytaj również: Polskie wags 2024. Dziewczyny i żony piłkarzy wytypowanych do kadry

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES