Blisko połowa badanych z Niemiec, Włoch, Austrii, Francji, Hiszpanii oraz Polski twierdzi, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Allianz Trade. Czy to oznacza, że drżymy o nasze zatrudnienie?
Przeczytaj również: O ile AI pomnoży przychody sieci handlowych? [raport]
AI konkurencją na rynku pracy. Wyniki raportu Allianz Trade
W dniach 26.04 – 13.05 bieżącego roku spółka Allianz Trade prowadziła badanie na łącznej próbie 6 tys. 271 osób z Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Hiszpanii. 36 proc. respondentów wyraziło obawy dotyczące zagrożeń związanych z AI. proc. stwierdziło, że sztuczna inteligencja zmniejszy liczbę dostępnych miejsc pracy. Niepokojący wydaje się fakt, że 51 proc. ankietowanych jest zdania, iż luka w umiejętnościach oraz nierówności mogą się pogłębiać wraz z upowszechnianiem się sztucznej inteligencji w różnych branżach.
– Korzystając z danych pochodzących od 5 tys. 179 agentów obsługi klienta, Brynjolfsson i jego zespół odkryli, że dostęp do narzędzi sztucznej inteligencji zwiększa produktywność (mierzoną liczbą rozwiązanych problemów na godzinę) średnio o 14 proc. W tym o 35 proc. dla początkujących i nisko wykwalifikowanych pracowników, aczkolwiek przy minimalnym wpływie na doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych. Brynjolfsson i jego współautorzy przedstawiają dowody na to, że model AI rozpowszechnia najlepsze praktyki bardziej zdolnych pracowników. Pomaga nowszym pracownikom przesuwać się w dół krzywej doświadczenia. Ponadto stwierdzili, że pomoc AI poprawia nastroje klientów. Zwiększa retencję pracowników i może prowadzić do uczenia się pracowników – czytamy w opublikowanym raporcie.
Przeczytaj również: Polki coraz bardziej świadome ekologicznie w wyborach kosmetycznych [raport]
Czy AI nas wygryzie? Rozwój sztucznej inteligencji na rynku pracy
Respondenci przebadani przez Allianz Trade obawiają się, że technologia zwiększająca produktywność może wpłynąć na redukcję miejsc pracy. Czy słusznie? Z pewnością część stanowisk zostanie zlikwidowana. Powstaną jednak inne. Ważna jest reakcja oraz umiejętność zdobywania nowych umiejętności. Jak podaje PAP, globalne inwestycje venture capital w AI tylko w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły 2,7 mld euro. W całym 2023 roku były one na poziomie 20 mld euro.
Ciekawym wnioskiem płynącym z badania jest możliwość załatania dziury, która może powstać na rynku pracy wraz z pogłębianiem się niżu demograficznego. Allianz Trade twierdzi, że populacja w wieku produkcyjnym w Unii Europejskiej zmniejszy się o 20 proc. do 2050 r. Zmiany demograficzne szczególnie mają dotknąć Włochy, Hiszpanię oraz Niemcy.
– Opieranie się wyłącznie na migracji wymagałoby napływu od 100 tys. do 500 tys. pracujących migrantów rocznie tylko czterech największych gospodarkach. W tym kontekście przyspieszenie i przyjęcie narzędzi automatyzacji w UE może uwolnić część siły roboczej w celu przekwalifikowania się w kierunku branż, które będą potrzebować więcej pracowników. Na przykład takich jak opieka zdrowotna, zawody związane z STEM i inne role wymagające wysokich kwalifikacji – oszacowano.
Może nie powinniśmy więc obawiać się AI? Autorzy publikacji oceniają, że kluczem do osiągnięcia korzyści ze sztucznej inteligencji nie jest zastąpienie pracowników narzędziami technologii. Należy wykorzystać ją do uzupełnienia i zwiększenia ich umiejętności. Wymaga to ogromnych inwestycji w przekwalifikowanie, utrzymanie pracowników “w pętli” i przygotowanie ich do pracy nowego typu.
PAP, zdjęcie główne: Pexels