noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

CSR: Jak H&M wprowadził nowatorskie materiały, które zmieniły branżę mody

REKLAMA
noSlotData

Kolekcje H&M Conscious budzą duże zainteresowanie nie tylko z powodu pięknych krojów i przyciągających wzorów, ale przede wszystkim ze względu na wykorzystywane materiały. Od 2010 roku z niecierpliwością czekamy na informacje, z czego tym razem projektanci stworzą kolekcję, a użyte surowce niejednokrotnie nas zaskoczyły. 

Biorąc pod uwagę zaangażowanie w modę zrównoważoną wśród firm sieciowych H&M jest pionierem, a my przyglądamy się poszczególnym, innowacyjnym materiałom, które na przestrzeni lat wprowadzane były do oferty firmy. 

H&M Conscious Exclusive 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Początki

Przygoda szwedzkiej sieciówki z kolekcjami Conscious rozpoczęła się w 2010 roku. To wtedy pojawiła się Garden Collection – pierwsza w całości wykonana z przyjaznych środowisku materiałów, do których zaliczyć można: ekologiczną bawełnę i len, poliester wykonany z butelek PET lub odpadów tekstylnych, a także odnawialny materiał o nazwie Tencel, który produkowany jest z minimalnym wpływem na ekosystem, a pozyskuje się go z celulozy drzewnej. Ponadto ubrania wykonane z Tencelu ulegają biodegradacji już po około sześciu tygodniach. Jest to materiał nie tylko przyjazny dla środowiska, ale też komfortowy dla osób, które noszą wykonane z niego ubrania. Tencel łączy bowiem zalety wiskozy i bawełny: jest wytrzymały, a z drugiej strony – dobrze wchłania wilgoć.

Kampania H&M Conscious Exclusive 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Conscious Exclusive

W 2012 roku H&M po raz pierwszy wprowadził kolekcję Conscious Exclusive. Ubrania uszyte zostały wtedy z ekologicznej bawełny, konopi oraz poliestru z recyklingu, a idea mody odpowiedzialnej dotarła wtedy do szerszego grona odbiorców. Ciekawą inicjatywą, która cieszyła się dużym zainteresowaniem okazała się też akcja zapoczątkowana w 2013 roku, która polegała na zbiórce używanej odzieży. Dużo osób zamiast wyrzucać swoje znoszone i tak zalegające w szafach ubrania przynosiło je do sklepów. W ten sposób H&M zadbał o recykling i zachęcił swoich klientów do odświeżenia szaf, ale przede wszystkim – przyczynienia się do zadbania o dobro planety. 

>>> Przeczytaj również: Kostiumy kąpielowe od polskich marek, które będziesz chciała wziąć ze sobą na wakacje

H&M Conscious Exclusive 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Kreatywność w pozyskiwaniu nowych materiałów

Oczy wszystkich skierowane zostały na markę również w 2014 roku, kiedy H&M zaproponował swoim klientom dwa zupełnie rewolucyjne materiały – roślinnie barwioną skórę od Tarnsjo (szwedzki dostawca) oraz organiczny jedwab. Skóra pozyskana została z krów hodowanych na potrzeby produkcji organicznego mięsa w szwedzkich gospodarstwach. 

Jako pierwsza firma mody, H&M wykorzystał też denimite – materiał wykonany ze znoszonego, poddanego recyklingowi denimu. Zaskoczeniem były również trzy suknie ślubne o lekkim, romantycznym kroju ze zdobieniami i drapowaniami, które ukazały się w tej samej kolekcji co ubrania wykonane z denimite.

Od jakiegoś czasu coraz głośniej jest z powodu zanieczyszczeń oceanów i śmieci, które do nich trafiają. Wiele organizacji apeluje o zaprzestanie używania chociażby foliowych reklamówek czy słomek, a wyspa powstała ze śmieci na Pacyfiku, o której ostatnio głośno było w mediach, jest już wielkości małego państewka. W 2017 roku H&M postanowił rozpocząć walkę z tym problemem i wyprodukował ubrania z poliestru BIONIC® stworzonego w całości z przetworzonych plastikowych odpadów wyrzucanych przez morza i oceany.

H&M Conscious Exclusive 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Najnowsza kolekcja: piękno i ekologia

Tym samym dochodzimy do roku 2018 i kolekcji, która swoją premierę ma właśnie dzisiaj. H&M tym razem sięgnął po srebro z recyklingu powstałe z przetopionych starych świeczników i sztućców oraz ECONYL®, czyli w 100% zregenerowane włókno sieci rybackich i innych nylonowych odpadów zaśmiecających oceany. Ponadto z tkaniny ECONYL projektanci odszyli kolejną suknię ślubną, w której zapewne zakocha się niejedna przyszła panna młoda dbająca o środowisko. Ale to nie wszystko. W kolekcji znalazły się też: koszule w pasy, idealne na upalne dni ażurowe tuniki, żakardowe spódnice czy pantofle z falbaną. Podczas ich tworzenia, projektanci H&M inspirowali się szwedzkim ruchem Arts and Crafts. Dokładnie zapoznali się z  twórczością XIX-wiecznych artystów  – Karin i Carla Larssona i ich prace przełożyli na współczesny język mody.

Srebro pochodzące z recyklingu jest wytwarzane ze złomu metali przy minimalnym wpływie na środowisko. Z kolei ECONYL®, włókno nylonowe w 100% odzyskane z sieci rybackich oraz odpadów nylonowych, pomaga chronić oceany przed ich zaśmiecaniem. Wykorzystanie tych innowacyjnych materiałów w kolekcji Conscious Exclusive jest świetnym przykładem na to, jak można połączyć najnowszą technologię z tradycyjnymi technikami, osiągając spektakularne rezultaty – powiedziała Ann-Sofie Johansson, doradczyni kreatywna w H&M.

Moda zrównoważona to jak widać nie tylko kilka wybranych surowców i nisza, na którą stać wąską grupę. H&M zmienia reguły gry i swoją kreatywnością wciąż proponuje nowe rozwiązania, pokazując, że moda może być nie tylko piękna, ale i odpowiedzialna. Najnowsza kolekcja wchodzi do sprzedaży już dzisiaj. 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

H&M

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES